Trudny układ na rynkach

Trudny układ na rynkach
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-10-16 (11:13)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Premier Theresa May przyznała wczoraj, że nadal wierzy w to, że uda się znaleźć kompromis z UE w temacie ustaleń związanych z sytuacją po Brexicie, chociaż nie zmieniła swojej krytycznej opinii z weekendu odnośnie tego, co jest teraz na stole negocjacyjnym.

Wczoraj szef Rady Europejskiej Donald Tusk w liście do unijnych przywódców stwierdził, że trzeba (i jest to już robione) poczynić przygotowania pod scenariusz „no deal Brexit”. Tymczasem dzisiaj rano niemiecki minister gospodarki wyraził nadzieję, że porozumienie zostanie zawarte. W najbliższych godzinach na specjalnym posiedzeniu zbiera się brytyjski rząd, aby przedyskutować możliwe scenariusze. Szczyt UE rozpoczyna się jutro. Tymczasem dzisiaj o godz. 10:30 poznaliśmy niezłe dane z rynku pracy – stopa bezrobocia w sierpniu pozostała na poziomie 4,0 proc., ale już płace rosły w tempie 2,7 proc. r/r, a bez bonusów o 3,1 proc. r/r

WŁOCHY / BUDŻET: Włosi przesłali wczoraj do Komisji Europejskiej szczegółowy projekt przyszłorocznego budżetu – deficyt pozostał na kontrowersyjnym poziomie 2,4 proc. Premier Conte tłumaczył, że odpowiada on oczekiwaniom wyborców, a minister finansów Tria powtórzył, że obawy Komisji Europejskiej są ”nietrafione”. Z kolei lider Ruchu 5 Gwiazd dodał, że tzw. projekt dochodu podstawowego, który ma w przyszłym roku kosztować budżet 10 mld EUR zacznie być realizowany od marca przyszłego roku, potwierdzając tym samym, że nie zostanie on przesunięty.

NOWA ZELANDIA: Opublikowane wczoraj w nocy dane nt. inflacji CPI w III kwartale pokazały jej szybszy wzrost, niż zakładano (do 0,9 proc. k/k i 1,9 proc. r/r, wobec 0,4 proc. k/k i 1,5 proc. r/r w poprzednim okresie). Wyższą dynamikę tłumaczy się jednak wpływem cen paliw, co może ograniczać presję na RBNZ.

AUSTRALIA: W nocy polskiego czasu poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, które były dość przewidywalne. Członkowie banku centralnego uważają, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i nie widzą konieczności pośpiechu w tym, aby je zmienić. Dodano, że ostatni spadek AUD może wesprzeć wzrost PKB. Niemniej poświęcono też miejsca niepewności dotyczącej perspektyw konsumpcji w kontekście kondycji finansowej gospodarstw domowych (duże zadłużenie i niska dynamika płac).

CHINY: Poznaliśmy dane nt. inflacji CPI i PPI. W pierwszym przypadku wzrost był zgodny z oczekiwaniami, ale i tak są to 7-miesięczne szczyty (2,5 proc. r/r), a w drugim PPI wypadł na poziomie 3,6 proc. r/r wobec szacowanych 3,5 proc. r/r. Wcześniej agencje publikowały wypowiedź szefa banku centralnego, który przyznał, że rozważane są różne scenariusze w kontekście ryzyka, jakie niosą ze sobą wojny handlowe. Tymczasem dzisiaj PBOC po raz pierwszy od 3 tygodni umocnił juana na fiksingu – kurs USDCNY wyniósł 6,9119 wobec 6,9154 wczoraj.

Opinia: Można odnieść wrażenie, że rynkom chwilowo brakuje wspólnego mianownika. Spora część kluczowych tematów (Brexit, włoski budżet, wojny handlowe USA-Chiny) została już w pewnej mierze zdyskontowana i teraz rynek zdaje się czekać na kolejne rozstrzygnięcia. Tymczasem w temacie Brexitu te mogą przyjść w nocy ze środy na czwartek (szczyt UE i nocne rozmowy kuluarowe), a część uczestników zdaje się wciąż zakładać, że politycy nie są na tyle szaleni, aby rzeczywiście dopuścić do scenariusza „no deal Brexit”, który pociągnął by w dół brytyjską, ale i też europejską gospodarkę. Prawdopodobieństwo takich wydarzeń nadal oscyluje wokół 25 proc. To dobrze i źle, bo w drugim przypadku będzie duże pole do negatywnego zaskoczenia. Niemniej do 29 marca 2019 r. jest jeszcze nieco czasu, a teoretycznie poza październikowym szczytem UE, mogą mieć miejsce jeszcze dwa – w listopadzie i grudniu. Z kolei, jeżeli chodzi o Włochy to pozytywnego zaskoczenia z budżetem nie było, a deklaracje włoskich polityków zdają się sugerować, że nie zamierzają oni ulegać presji Brukseli. W jednym z komentarzy z ostatnich dni pisałem, że teoretycznie polem do manewru mogłoby być przesunięcie w czasie planów wprowadzenia tzw. dochodu podstawowego, który tylko w przyszłym roku będzie kosztował włoski budżet 10 mld EUR. Słowa szefa Ruchu 5 Gwiazd ucinają jednak te spekulacje. Niemniej dzisiaj rynek nie jest nazbyt nerwowy, gdyż inwestorzy się … cieszą z tego, że minister finansów Giovanni Tria nadal pozostaje na stanowisku. Niemniej czego gwarantem jest ten teoretyczny technokrata? Ryzyko, że w każdej chwili może on złożyć rezygnację wciąż pozostaje duże – tak czy inaczej „negocjacje” z Komisją Europejską nie będą łatwe. A teraz wychodząc bardziej w przyszłość… proszę połączyć ze sobą dwa fakty – erozję zaufania wobec Włoch, oraz czarny scenariusz dla Brexitu na wiosnę 2019 r. Czy w takiej sytuacji ECB podtrzyma swoje plany podwyżki stóp po wakacjach? Oczywiście negatywne scenariusze wcale nie muszą się sprawdzić, ale warto także i takie brać pod uwagę w analizach.

Diagram stóp zwrotu dla dolara nie jest dziś jednoznaczny, USD zyskuje wobec walut Antypodów, chociaż akurat informacje nt,. inflacji CPI z Nowej Zelandii, czy też zapiski z posiedzenia RBA nie były szczególnie negatywne. W grupie G-10 najsłabszy jest jednak japoński jen, co można powiązać z widocznymi próbami odbicia giełd w Azji. Na drugim biegunie jest funt, który jednak z pewnym optymizmem czeka na wyniki szczytu UE w środę, a dzisiaj dodatkowo został wsparty przez dane nt. wyższym wzroście płac we wrześniu. Zaraz za nim są waluty skandynawskie (SEK i NOK), którym dobra passa towarzyszy już od pewnego czasu (optymizm wobec przyszłych posunięć banków centralnych).

Niemniej zerkając na tygodniowy wykres koszyka dolara BOSSA USD sytuacja wydaje się być bardziej klarowna – presja na osłabienie dolara jest widoczna w kilku aspektach: ponownego naruszenia dolnego ograniczenia kanału wzrostowego rysowanego od czerwca, spadkowego układu wskaźników MACD i RSI 9, układu świecowego objęcia bessy z zeszłego tygodnia. Jakie pole do manewru ma natomiast strona popytowa? Obronę wsparcia przy 80,59 pkt. sprzed 2 tygodni, chociaż próba jego naruszenia już była.

Na układzie EURUSD układ jest trudny do interpretacji. Z jednej strony można założyć, że 9 października był dzień odwrotu i zaczynamy budować strukturę wzrostową, ale z drugiej nie sposób zauważyć problemów z trwałym wyjściem ponad poziom 1,16.

W przypadku GBPUSD jeszcze wczoraj udało się wyjść ponad 1,13150 i domknąć lukę z niedzieli. Wybicie ponad 1,32 napotyka jednak na trudności. W obliczu szczytu UE jutro wieczorem rynek zaczyna być narażony na mocniejsze reakcje na nieraz przypadkowe plotki i informacje.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Seria mocniejszych danych z Chin

Seria mocniejszych danych z Chin

2024-03-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj w nocy poznaliśmy odczyty z chińskiej gospodarki za luty - produkcja przemysłowa wzrosła o 7 proc. r/r, sprzedaż detaliczna o 5,5 proc. r/r, a inwestycje w aglomeracjach o 4,2 proc. r/r. Te dane były nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, co może wskazywać na postępujące ożywienie w tamtejszej gospodarce. Te dane wsparły chińską giełdę, chociaż juan pozostał stabilny. W dłuższej perspektywie dzisiejsze odczyty z Chin mogą być istotne dla podtrzymania klimatu wokół rynków wschodzących, który może być nieco nadszarpnięty przez strach związany z możliwym zakończeniem procesów dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i wpływem tego na politykę FED.
Tydzień banków centralnych

Tydzień banków centralnych

2024-03-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek na Wall Street był zdominowany przez sprzedających czego efektem były spadki głównych indeksów giełdowych. Zmienność była podwyższona również z powodu „dnia trzech wiedźm” – kiedy wygasały opcje oraz kontrakty futures. Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły na całej krzywej dochodowości. Kurs EUR/USD zakończył tydzień tuż pod poziomem 1,09. Ten tydzień jest bogaty w decyzje głównych banków centralnych.
W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Fed w dniach 19-20 marca.
EURPLN powyżej 4,30

EURPLN powyżej 4,30

2024-03-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W poniedziałek rano złoty jest nieco słabszy na głównych ustawieniach, co powoduje, że para EURPLN powróciła powyżej bariery 4,30. USDPLN jest notowany przy 3,95, a CHFPLN odbija do 4,47. Polska waluta ma się gorzej, chociaż klimat na globalnych rynkach nie pogorszył się przez weekend. W poniedziałek rano EURUSD pozostaje minimalnie poniżej 1,09, a giełdy w Azji (w tym w Chinach) poszły lekko w górę.
Czy to czas na zmiany w Japonii

Czy to czas na zmiany w Japonii

2024-03-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Mogłoby się wydawać, że w tygodniu z posiedzeniem Rezerwy Federalnej nie może być nic ważniejszego, ale czyżby tym razem miało być inaczej? Niewykluczone, o ile Japończykom starczy odwagi do działania. Czy to czas na podwyżkę stóp w Kraju Kwitnącej Wiśni? O ile często myślimy o polityce EBC czy nawet Fed w ostatnich dwóch dekadach jako bardzo ekspansywnej, na tle Banku Japonii wszystko inne jawi się jako restrykcyjne.
Dolar silny, rynek nie wie co zrobi FED?

Dolar silny, rynek nie wie co zrobi FED?

2024-03-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy poranek przynosi kontynuację ruchu wzrostowego na dolarze na szerokim rynku po tym, jak w czwartek po południu dostaliśmy zaskakujące dane o inflacji PPI za luty. Wyższy odczyt może sygnalizować zbliżający się koniec procesu dezinflacji w amerykańskiej gospodarce i stawiać FED w trudnym położeniu. Szanse na pierwsze cięcie stóp procentowych w czerwcu spadły dzisiaj rano do 59 proc., a rynek skrócił swoje oczekiwania, co do skali obniżek do końca roku do 75 punktów baz.

"Ryzyko” pod presją na koniec tygodnia

2024-03-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynkach międzynardowych przynosi cofnięcie na instrumentach powiązanych z ryzykiem. Dolar amerykański odzyskuje nieco gruntu pod nogami, a na samym Wall Street obserwujemy nieco szerszą aktywizację strony podaży. Na dzisiaj przypada również tzw. “Dzień trzech wiedźm”, który przynosi wygaszanie kontraktów terminowych i tym samym może otwierać okno do relokacji kapitału na światowych rynkach.
Obniżka stóp w czerwcu już nie taka pewna?

Obniżka stóp w czerwcu już nie taka pewna?

2024-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ceny producentów w USA przyspieszyły w lutym w szybszym tempie niż oczekiwano, co jest kolejnym sygnałem, że inflacja pozostaje kłopotliwą kwestią dla Rezerwy Federalnej i całej gospodarki amerykańskiej. Dolar zyskał na wartości a kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Reakcja na rynku FX była niemal dwukrotnie wyższa od tej, którą widzieliśmy po wtorkowym raporcie CPI. Rynek długu zareagował wzrostem rentowności. 2-altki rządu USA urosły do poziomu 4,69. Indeksy na Wall Street odnotowały wczoraj umiarkowanie spadkową sesję.
Więcej obniżek w strefie euro?

Więcej obniżek w strefie euro?

2024-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na obecną chwilę rynek stopy procentowej w strefie euro wskazuje na jej spadek o 92 punkty baz. do końca roku, co oznacza niepełne cztery obniżki stóp. W przypadku FED jest to 80 punktów baz. Czy to zapowiedź tego, że EBC rzeczywiście będzie bardziej "gołębi" w swoich działaniach i będzie mieć to wpływ na notowania EURUSD? Dzisiaj rano agencje cytują słowa Yannisa Stournasa - członka EBC z Grecji - który podbija scenariusz czterech cięć w tym roku i zadaje pytanie, dlaczego EBC miałby nie zacząć pierwszy procesu luzowania polityki.
Rynek już spogląda na przyszły tydzień

Rynek już spogląda na przyszły tydzień

2024-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wtorkowych danych o inflacji w USA mamy już za sobą wszystkie publikacje pierwszego rzędu, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na przyszłotygodniową decyzję Rezerwy Federalnej. Dziś zobaczymy jeszcze sprzedaż detaliczną oraz dynamikę cen producenckich. Z pewnością mogą one wywołać większą zmienność, zwłaszcza jeśli będą słabsze niż oczekiwano, potwierdzając trend z ostatnich kilku tygodni. Nie oczekuję jednak, że ich wyniki zmienią cokolwiek w kwestii podejścia FOMC.
Rekordowe podwyżki płac w Japonii?

Rekordowe podwyżki płac w Japonii?

2024-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Według doniesień japońskich mediów tegoroczne negocjacje płacowe prowadzone przez największe związki zawodowe mogą okazać się dość owocne, gdyż dynamika wzrostu wynagrodzeń może być w niektórych wypadkach dwucyfrowa i tym samym podwyżki mogą być największe od lat 90-tych XX wieku. Formalne uzgodnienia zostaną opublikowane w piątek, ale już dzisiaj ustalenia potwierdziły niektóre firmy. Czy to wpłynie na podejście Banku Japonii, który stoi przed historycznym wyzwaniem zakończenia ultra-luźnej polityki monetarnej?