Dolar próbuje odbijać

Dolar próbuje odbijać
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-10-12 (12:46)

USA / CHINY: Prasa podała, że prezydent Trump rozważa spotkanie z prezydentem Xi podczas szczytu G20 w listopadzie Tymczasem agencja Bloomberg sugeruje, że doradcy Sekretarza Skarbu Stevena Mnuchina odradzają nazywanie Chin „manipulatorem walutowym”, co mogłoby się znaleźć w publikowanym w przyszłym tygodniu półrocznym sprawozdaniu.

Bloomberg dodaje jednak, że USA nie zrezygnują z uważnego monitorowania sytuacji. Tymczasem pełzające osłabienie juana trwa, dzisiaj PBOC ustalił fiksing juana na poziomie 6,9120, wobec 6,9098 wczoraj. Rynek skoncentrował się dzisiaj rano na niezłych danych nt. wrześniowego bilansu handlowego – nadwyżka wzrosła do 31,7 mld USD wobec szacowanych 19,2 mld USD – eksport wzrósł o 14,5 proc. r/r, ale w poprzednim miesiącu mieliśmy spadek o 9,1 proc. r/r, a import obniżył się o 14,3 proc. r/r (szacowano -19,9 proc. r/r). Patrząc tylko na wymianę handlową Chiny-USA to nadwyżka wzrosła do rekordowych 34,1 mld USD. Niemniej pojawiły się informacje, że nadwyżka w handlu może się skurczyć w IV kwartale. Około godz. 10:00 agencje opublikowały wypowiedź samego Mnuchina, którego zdaniem temat kursu USD/CNY powinien być elementem rozmów handlowych pomiędzy obiema stronami, a Chiny powinny pierwsze wykonać „znaczący ruch”, aby można było powrócić do rozmów.

USA / FED: Szef doradców gospodarczych prezydenta Trumpa, Larry Kudlow dał do zrozumienia, że komentarze szefa Białego Domu są jego własną opinią i nikt nie zamierza wpływać na FED, gdyż wszyscy wiedzą, że jest to niezależna instytucja.

AUSTRALIA: Liczba udzielonych pożyczek hipotecznych spadła w sierpniu o 2,1 proc. m/m (szacowano -1,0 proc. m/m), a kredytów na cele inwestycyjne o 1,1 proc. m/m. Poznaliśmy też raport RBA nt. stabilności finansowej, w którym zwrócono uwagę na ryzyko negatywnego wpływu wojen handlowych na sytuację w Chinach i cały region.

WIELKA BRYTANIA: Plotkuje się, że premier May miała powiedzieć podczas spotkania ze swoimi ministrami, że kwestia porozumienia w temacie Brexitu jest bardzo bliska finalizacji. Dzisiaj rano optymistycznie na ten temat wypowiedział się też minister finansów Hammond. Niemniej wciąż nie jest znany kształt wzajemnych ustaleń Londynu z Brukselą. Pojawiły się plotki, że premier May może dzisiaj wystąpić publicznie i dać do zrozumienia, że Wielka Brytania nie zgodzi się na permanentne pozostawanie w unii celnej z UE, ale te nie zostały potwierdzone przez Downing Street.

EUROSTREFA / WŁOCHY /ECB : Źródła w ECB miały dać do zrozumienia, że ewentualna pomoc dla Włoch nie będzie możliwa (w tym dla tamtejszych banków), jeżeli takowy wcześniej nie zostanie uruchomiony po ustaleniach Rzymu z Komisją Europejską i podjęcia działań zmierzających do wyraźnych reform przez włoskie władze. Po godz. 11:00 agencje zacytowały wypowiedź Mario Draghiego podczas spotkania w MFW, który złagodził poprzedni ton dotyczący „relatywnie energicznego” wzrostu inflacji – tym razem szef ECB stwierdził, że inflacja bazowa w najbliższych latach będzie stopniowo przyspieszać.

Opinia: Piątek przynosi próby odbicia przecenionego w ostatnich dniach dolara. Rynek przetrawił już słabsze dane nt. inflacji CPI, jakie poznaliśmy wczoraj po południu, chociaż one same nie doprowadziły ostatecznie do większego cofnięcia się rentowności amerykańskich obligacji. Uwaga rynków ponownie przesuwa się w stronę tematów związanych z relacjami USA-Chiny, które pozostają trudne, a także wątek włoski – tutaj kluczowe będzie to, co zobaczymy w najbliższy poniedziałek, kiedy to Włochy powinny przesłać oficjalny projekt przyszłorocznego budżetu ze szczegółami do Komisji Europejskiej. Ostatnio rynek mógł nieco żyć nadzieją, że Rzym zmodyfikuje nieco założenia, ale czy będzie to możliwe? Poniedziałek może być, zatem nieco nerwowy, o ile na rynek wcześniej nie napłyną jakieś optymistyczne spekulacje. Ciekawie prezentuje się też temat funta – tu również w ostatnich dniach rynek żył plotkami o bliskim zawarciu porozumienia w temacie Brexitu. Problem w tym, że nie wiemy za bardzo, co zawiera jego nowa wersja. Pojawiają się plotki, że Wielka Brytania ma pozostać dłużej w unii celnej z UE, a temu ma podobno oficjalnie zaprzeczyć premier May. Na to nakłada się kwestia wyborczej arytmetyki, czyli na ile nowe propozycje zostaną przyjęte w samej Wielkiej Brytanii i czy ostatecznie znajdą poparcie w parlamencie – grupa eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, która może głosować przeciwko wynosi około 40 posłów, ale teoretycznie może wzrosnąć nawet do 80, a wtedy pojawiłby się już duży problem. Czekamy, zatem na szczegóły i szykujemy się pod przyszłotygodniowy szczyt UE-Wielka Brytania, jaki jest zaplanowany na 18 listopada.

Analiza techniczna koszyka dolara BOSSA USD pokazuje, że tydzień możemy zakończyć w postaci formacji objęcia bessy, co zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji spadków dolara i tym samym ponownego wyjścia dołem z kanału wzrostowego. Wskaźniki zdają się potwierdzać koncepcję w której dolar będzie kontynuował korektę rozpoczętą w połowie sierpnia.

Z kolei w przypadku EURUSD pozytywnym faktem jest na pewno wyjście ponad poziom 1,1550-70 i teraz kluczowe będzie jego utrzymanie. Na wyraźniejsze sforsowanie bariery 1,16 rynek nie ma teraz siły i wydaje się, że trzeba poczekać z tym do informacji w temacie Włoch, jakie oficjalnie pojawią się w poniedziałek.

Co do notowań GBPUSD to w krótkim okresie udało się zajść dalej, niż można było sądzić – naruszenie szczytu z 26 września przy 1,3216. Rejon ten może teraz stać się wsparciem, ale bardziej wiarygodnymi poziomami mogą być 1,3177 i dalej linia trendu wzrostowego przy 1,3140. Z kolei mocny opór to strefa 1,3275-97, która może być testowana w przyszłym tygodniu w zależności od interpretacji informacji napływających ze szczytu UE-Wielka Brytania.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.