W stronę słabszego dolara

Pomału klaruje się scenariusz dla dolara - zwycięża koncepcja zakładająca, że obserwowane od wczorajszego popołudnia osłabienie, może stać się zaczątkiem większego ruchu. W ostatnich godzinach nie pojawiły się istotne informacje – o godz. 14:30 poznaliśmy dane z USA nt. inflacji PPI we wrześniu, która wypadła zgodnie z szacunkami na poziomie 0,2 proc. m/m i 2,5 proc. r/r dla ważniejszego odczytu bazowego.
Z Wielkiej Brytanii napłynęły informacje o stanowisku północnoirlandzkich unionistów z DUP, którzy zagrozili zagłosowaniem przeciwko projektowi przyszłorocznego budżetu, czyli de facto zerwaniem koalicji z Partią Konserwatywną, gdyby negocjacje w temacie Brexitu zagroziły integralności Irlandii Północnej ze Zjednoczonym Królestwem. Tyle, że to nie jest żadne zaskoczenie, a premier May konsekwentnie odrzucała propozycję UE w tej sprawie, a od kilku dni podobno toczą się zaawansowane prace po obu stronach nad wypracowaniem alternatywnego rozwiązania.
Co dalej? Czekamy na informacje/spekulacje w temacie Chin, Włoch i Brexitu – pisałem o tym w rannym raporcie. W kalendarzu na najbliższe godziny uwagę zwracają wieczorne wystąpienia członków FED (Evans i Bostic), oraz jutrzejsze dane nt. inflacji CPI ze Szwecji publikowane o 9:30. Kluczowe będzie też zachowanie się rynków akcji w USA, oraz w Azji.
Technicznie kurs EURUSD powrócił ponad 1,15, co może potwierdzać pozytywną wymowę wczorajszej świecy doji, która „złapała” sprzedających poniżej wsparcia przy 1,1460. Teraz najbliższy opór to okolice 1,1530 i dalej strefa 1,1550-70.
Dość korzystnie wygląda układ na GBPUSD – w rannym wpisie zwracałem uwagę na to, że rosną szanse na test okolic 1,3216 (szczyt z 26 września) w ciągu najbliższych dni. Wsparcie przy 1,3127 nie zostało dzisiaj przetestowane.
Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-02-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersInwestorzy w dalszym ciągu poszukują sygnałów potwierdzających pogłębianie spowolnienia lub nadejście zwrotu. Dopóki nie zobaczymy wyraźnych oznak odbicia w danych, trudno będzie o wypracowanie rajdu ryzykownych aktywów. Indeksy PMI z Chin i ISM z USA mogą być pierwszymi, które mogą zasygnalizować poprawę. Poza tym uwagę przyciągną PKB z USA, inflacja z Kanady, inwestycje z Australii i PMI z Polski.
Słabość europejskiego przemysłu, ciekawe dane z Polski
2019-02-22 Poranny komentarz walutowy XTBWedług wstępnych indeksów PMI koniunktura w europejskim sektorze przemysłowym nie poprawiła się w lutym. Jednocześnie Europejski Bank Centralny coraz śmielej dyskutuje kwestię uruchomienia programu pożyczkowego dla banków. Z kraju poznaliśmy zaś słabsze dane odnośnie do produkcji sektora budowlanego oraz dość mocny odczyt sprzedaży detalicznej za styczeń. O poranku złoty lekko zyskuje w stosunku do głównych walut.
PLN mocniejszy od koszyka EM
2019-02-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3326 PLN za euro, 3,8221 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8176 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9924 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,765% w przypadku obligacji 10-letnich.
USA i Chiny bliżej osiągnięcia porozumienia
2019-02-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / FED: Członkowie FED oceniają przerwę w podwyżkach stóp procentowych jako dobry ruch, gdyż pozwala kupić czas w okresie globalnej niepewności, chociaż nie jest jasne, jakie będzie kolejne posunięcie (podwyżka, czy obniżka) – takie wnioski można postawić po publikacji wczorajszych zapisków ze styczniowego posiedzenia banku centralnego, które jak pamiętamy przyniosło zmiany w tzw. forward guidance – usunięcie zapisu o dalszych podwyżkach.
Licząc na więcej
2019-02-21 Komentarz poranny TMS BrokersLepsze dane z Eurolandu pomagają w poprawie sentymentu na rynkach po tym, jak noc nie przyniosła wiele emocji (o ile nie śledzi się sytuacji na AUD). Przy neutralnym protokole FOMC i braku przełomu na polu brexitu, inwestorzy czekają na cokolwiek z rozmów handlowych USA-Chiny. Ogólnie zatem: to samo, co wczoraj.
Fed ściąga palec ze spustu
2019-02-21 Poranny komentarz walutowy XTBPo wczorajszej publikacji protokołu ze styczniowego posiedzenia Fed notowania akcji w USA osiągnęły poziomy najwyższe w tym roku, całkowicie niemal wymazując grudniowe załamanie. Rynek liczy na to, że era zacieśniania pieniężnego w USA dobiegła końca. Dziś inwestorzy oczekiwać będą doniesień dotyczących rozmów z Chinami, poznamy także wstępne dane za luty dotyczące koniunktury.
Cierpliwości sobie i wam
2019-02-21 Raport poranny FMCMZapiski i rozpiska: Protokół z obrad FOMC miał charakter mniej więcej taki, jak się spodziewano. Oczywiście był długi, niejasny, zawierał rozmaite określenia typowe dla ezopowego języka banków centralnych, ale mimo wszystko da się w nim wyróżnić pewien rdzeń.
Ceny złota pną się w górę
2019-02-20 Poranny komentarz walutowy XTBZłoto postrzegane jest często jako aktywo na niepewne czasy, mające zapewniać zyski w czasach dekoniunktury. Złoto zyskiwało w ostatnim kwartale minionego roku, kiedy na giełdach mieliśmy dekoniunkturę, ale co ciekawe teraz, gdy nastroje uległy radykalnej poprawie, cena kruszcu rośnie jeszcze szybciej.
Przemysł i budowlanka w harmonogramie
2019-02-20 Raport poranny FMCMGłówna para: Eurodolar jest na 1,1335. Tak więc wszystko po staremu, w ogólności. Wykres krąży w starej konsolidacji, rozpoczętej jesienią. Trzeba przyznać, że testowano już znacznie niższe poziomy - w ostatnich dniach. Były zejścia nawet i do 1,1235, potem euro zyskało na wartości - mimo że np. pani Mester prorokowała powrót do "normalnej" polityki monetarnej w USA i raczej pozytywnie oceniała kondycję amerykańskiej gospodarki.
Dolar wciąż nie ma konkurentów
2019-02-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / MUR Z MEKSYKIEM / STAN WYJĄTKOWY: Po tym jak w piątek prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, aby móc pozyskać dodatkowe środki na budowę muru z Meksykiem, wczoraj koalicja 16 stanów USA pod przewodnictwem Kalifornii, zapowiedziała podjęcie kroków prawnych, które mogą zablokować działania Białego Domu.