MFW mniej optymistyczny

To czego zapowiedzi słyszeliśmy już od jakiegoś czasu dziś stało się faktem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował dziś zaktualizowane prognozy dla światowej gospodarki, które sugerują, że możemy właśnie znajdować się w szczycie cyklu koniunkturalnego.
Według najnowszych prognoz MFW w 2018 roku światowa gospodarka zanotuje wzrost na poziomie 3,7%. Nie jest to kiepski wynik, ponieważ wyrównuje on wzrost zanotowany w roku ubiegłym, a ten był najszybszy od 2011 roku. Niemniej jednak, jeszcze w lipcu Fundusz sugerował wzrost na poziomie 3,9%. Co spowodował mniejszy optymizm MFW? Przede wszystkim obawy o kwestie handlowe. Co ciekawe prognozy dla gospodarki amerykańskiej i chińskiej nie uległy zmianie. MFW tłumaczy, że wpływ napięć handlowych na dwóch głównych graczy konfliktu będzie najprawdopodobniej widoczny dopiero w przyszłym roku. Prognozy na przyszły rok zakładają utrzymanie się tempa wzrostu 3,7% w skali całego świata i wzrost na poziomie 2,5% w USA (spadek o 0,2pp względem projekcji z lipca). W przypadku Chin MFW prognozuje tempo wzrostu na poziomie 6,2% w 2019 roku (również spadek o 0,2pp względem lipca). Wychodząc poza sferę konfliktu na linii Pekin-Waszyngton Fundusz podkreślił, że obecna niepewność na rynkach wschodzących, jak i kryzysy w niektórych gospodarkach, będą kolejną przyczyną słabszego wzrostu w latach kolejnych. W przypadku rynków wschodzących dodatkowym czynnikiem ryzyka jest tempo podnoszenia stóp procentowych w części krajów rozwiniętych, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Dalsze zacieśnianie monetarne może doprowadzić do większego odpływu kapitału z gospodarek rozwijających się i tym samym dodatkowo podważyć perspektywy wzrostu.
Temat światowego wzrostu z pewnością pozostanie na ustach inwestorów na całym świecie w najbliższych dniach, ponieważ już w piątek rozpocznie się coroczne spotkanie ministrów finansów i bankierów centralnych krajów członkowskich MFW i Banku Światowego w Indonezji. Jednymi z głównych tematów rozmów mają być właśnie wzrost gospodarczy jak i rosnący protekcjonizm.
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym nie znajdziemy zbyt wielu odczytów, jednak w Europie uwagę z pewnością przyciągnie wystąpienie włoskiego ministra gospodarki i finansów. Giovanni Tria o godzinie 10:00 wystąpi przed włoskim parlamentem. Tematem będzie oczywiście włoski budżet, który w ostatnim czasie sporo namieszał na rynkach finansowych. Oczekuje się, że Tria będzie bronił projektu budżetu, pomimo nacisków ze strony partii opozycyjnych.
O godzinie 9:01 za euro płacimy 4,3174 złotego, funta 4,9208, franka 3,7853, a dolar amerykański kosztuje 3,7630.
Źródło: Filip Kondej, Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-02-22 Komentarz tygodniowy TMS BrokersInwestorzy w dalszym ciągu poszukują sygnałów potwierdzających pogłębianie spowolnienia lub nadejście zwrotu. Dopóki nie zobaczymy wyraźnych oznak odbicia w danych, trudno będzie o wypracowanie rajdu ryzykownych aktywów. Indeksy PMI z Chin i ISM z USA mogą być pierwszymi, które mogą zasygnalizować poprawę. Poza tym uwagę przyciągną PKB z USA, inflacja z Kanady, inwestycje z Australii i PMI z Polski.
Słabość europejskiego przemysłu, ciekawe dane z Polski
2019-02-22 Poranny komentarz walutowy XTBWedług wstępnych indeksów PMI koniunktura w europejskim sektorze przemysłowym nie poprawiła się w lutym. Jednocześnie Europejski Bank Centralny coraz śmielej dyskutuje kwestię uruchomienia programu pożyczkowego dla banków. Z kraju poznaliśmy zaś słabsze dane odnośnie do produkcji sektora budowlanego oraz dość mocny odczyt sprzedaży detalicznej za styczeń. O poranku złoty lekko zyskuje w stosunku do głównych walut.
PLN mocniejszy od koszyka EM
2019-02-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3326 PLN za euro, 3,8221 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8176 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9924 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,765% w przypadku obligacji 10-letnich.
USA i Chiny bliżej osiągnięcia porozumienia
2019-02-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / FED: Członkowie FED oceniają przerwę w podwyżkach stóp procentowych jako dobry ruch, gdyż pozwala kupić czas w okresie globalnej niepewności, chociaż nie jest jasne, jakie będzie kolejne posunięcie (podwyżka, czy obniżka) – takie wnioski można postawić po publikacji wczorajszych zapisków ze styczniowego posiedzenia banku centralnego, które jak pamiętamy przyniosło zmiany w tzw. forward guidance – usunięcie zapisu o dalszych podwyżkach.
Licząc na więcej
2019-02-21 Komentarz poranny TMS BrokersLepsze dane z Eurolandu pomagają w poprawie sentymentu na rynkach po tym, jak noc nie przyniosła wiele emocji (o ile nie śledzi się sytuacji na AUD). Przy neutralnym protokole FOMC i braku przełomu na polu brexitu, inwestorzy czekają na cokolwiek z rozmów handlowych USA-Chiny. Ogólnie zatem: to samo, co wczoraj.
Fed ściąga palec ze spustu
2019-02-21 Poranny komentarz walutowy XTBPo wczorajszej publikacji protokołu ze styczniowego posiedzenia Fed notowania akcji w USA osiągnęły poziomy najwyższe w tym roku, całkowicie niemal wymazując grudniowe załamanie. Rynek liczy na to, że era zacieśniania pieniężnego w USA dobiegła końca. Dziś inwestorzy oczekiwać będą doniesień dotyczących rozmów z Chinami, poznamy także wstępne dane za luty dotyczące koniunktury.
Cierpliwości sobie i wam
2019-02-21 Raport poranny FMCMZapiski i rozpiska: Protokół z obrad FOMC miał charakter mniej więcej taki, jak się spodziewano. Oczywiście był długi, niejasny, zawierał rozmaite określenia typowe dla ezopowego języka banków centralnych, ale mimo wszystko da się w nim wyróżnić pewien rdzeń.
Ceny złota pną się w górę
2019-02-20 Poranny komentarz walutowy XTBZłoto postrzegane jest często jako aktywo na niepewne czasy, mające zapewniać zyski w czasach dekoniunktury. Złoto zyskiwało w ostatnim kwartale minionego roku, kiedy na giełdach mieliśmy dekoniunkturę, ale co ciekawe teraz, gdy nastroje uległy radykalnej poprawie, cena kruszcu rośnie jeszcze szybciej.
Przemysł i budowlanka w harmonogramie
2019-02-20 Raport poranny FMCMGłówna para: Eurodolar jest na 1,1335. Tak więc wszystko po staremu, w ogólności. Wykres krąży w starej konsolidacji, rozpoczętej jesienią. Trzeba przyznać, że testowano już znacznie niższe poziomy - w ostatnich dniach. Były zejścia nawet i do 1,1235, potem euro zyskało na wartości - mimo że np. pani Mester prorokowała powrót do "normalnej" polityki monetarnej w USA i raczej pozytywnie oceniała kondycję amerykańskiej gospodarki.
Dolar wciąż nie ma konkurentów
2019-02-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / MUR Z MEKSYKIEM / STAN WYJĄTKOWY: Po tym jak w piątek prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, aby móc pozyskać dodatkowe środki na budowę muru z Meksykiem, wczoraj koalicja 16 stanów USA pod przewodnictwem Kalifornii, zapowiedziała podjęcie kroków prawnych, które mogą zablokować działania Białego Domu.