Ósma podwyżka stóp procentowych w USA

Ósma podwyżka stóp procentowych w USA
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2018-09-26 (09:27)

Środa to przede wszystkim posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, niemniej jednak poza tym czekają nas również inne pozycje w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym. Z polskiej gospodarki wczoraj poznaliśmy dane na temat bezrobocia w sierpniu, a także bardziej szczegółowe wielkości odnośnie do płac i zatrudnienia. Z kolei rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2019 rok zakładający deficyt na poziomie 28,5 miliarda zł.

Na dzisiejszym posiedzeniu Fed z pewnością zdecyduje się na ósmą podwyżkę stóp procentowych w obecnym cyklu. Rynek wycenia niemalże w 100% zarówno dzisiejszy ruch, jak i kolejny w grudniu, stąd większa uwaga będzie zwrócona na forward guidance. Czego w tym kontekście możemy oczekiwać? O ile Rezerwa Federalna zapewne wskaże na konieczność kolejnych, stopniowych podwyżek kosztu pieniądza w kolejnych kwartałach, o tyle potencjał do zaskoczenia rynku na tym polu wydaje się ograniczony. Przypomnijmy, że w czerwcu Fed mocniej zrewidował oczekiwania odnośnie do poziomu stóp w przyszłym roku (mediana na poziomie 3,125%) i jednocześnie pozostawił szacunek stopy docelowej (mediana równa 2,875%). Tymczasem w ciągu ostatnich tygodni dane makroekonomiczne z reguły okazywały się słabsze od oczekiwań, tyczyło się to również ostatniego odczytu inflacyjnego. Z kolei skok dynamiki płac w sierpniu z 2,7% do 2,9%, choć zachęcający z perspektywy dalszych podwyżek stóp procentowych, to jednak nie ma pewności, czy nie był on wynikiem czynników jednorazowych (z podobnymi sytuacjami mieliśmy do czynienia na początku roku, kiedy to przez czynniki atmosferyczne dynamika płac mocniej rosła z uwagi na fakt, że mniej zarabiający pracownicy pozostawali poza rynkiem pracy). Ogólnie rzecz biorąc wydaje się, że Fed dysponuje obecnie ograniczonym potencjałem do zaskoczenia rynku w pozytywnym tego słowa znaczeniu (tj. pozytywnie dla dolara). Jednocześnie, biorąc pod uwagę ostatnie komentarze niektórych członków Komitetu Otwartego Rynku, można oczekiwać lekkiego wzrostu szacunku odnośnie do stopy neutralnej. Choć ruch ten teoretycznie nie powinien być korzystny z punktu widzenia rynku akcyjnego, to jednak wpływ pojedynczej rewizji nie wydaje się mieć większego wpływu na amerykańskie indeksy. W tym miejscu trzeba podkreślić, że podczas ostatnich dwóch cykli podwyżek stóp procentowych recesje pojawiały się już po zakończeniu podnoszenia kosztu pieniądza przez Fed. Implikowałoby to, że amerykańskie indeksy mogą mieć jeszcze potencjał do wzrostów przed pojawieniem się odwrócenia trendu. Pogląd ten mógłby być zbieżny z odwróceniem krzywej dochodowości.

W Polsce opublikowano wczoraj dane na temat stopy bezrobocia w sierpniu, która spadła do 5,8% z 5,9%. Co ciekawe, po kilku miesiącach wolniejszej dynamiki spadku tejże stopy, ostatni miesiąc przyniósł zwrot - roczna dynamika spadku na poziomie 17,1%. Przypomnijmy, że szczyt dynamiki spadku do tej pory wypadł w listopadzie zeszłego roku i wydaje się mało prawdopodobne, aby poziom ten mógł zostać poprawiony, biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy. Z drugiej strony spadek bezrobocia mierzonego metodologią BAEL wciąż przyspiesza. Tym samym wydaje się, że choć dynamika spadku w kolejnych miesiącach może być niższa, to jednak poziom bezrobocia powinien się w dalszym ciągu kurczyć. Warto również wspomnieć o szczegółach dotyczących płac w sierpniu pokazujących, że roczna dynamika wynagrodzeń w sektorze budowlanym wyniosła aż 10,4% (zdecydowanie najwyższy odczyt wśród wszystkich, głównych kategorii raportowanych przez GUS). Mając na uwadze fakt, że firmy budowlane zgłaszają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników oraz dodając do tego niski poziom marżowości wydaje się jasnym, że sektor ten nie ma zbyt wielu argumentów za zwiększaniem nakładów inwestycyjnych. Wskażmy również, że choć firmy te raportują nieustanne trudności w znajdowaniu pracowników, to roczna dynamika wzrostu zatrudnienia tamże w sierpniu wyniosła 5,2%.

Oprócz posiedzenia Fed w dzisiejszym kalendarzu warto zwrócić uwagę na posiedzenia banków centralnych Czech i Nowej Zelandii. W pierwszym przypadku oczekuje się podniesienia głównej stopy procentowej do pułapu 1,5%, z kolei jeśli chodzi o bank z Antypodów nie oczekuje się żadnych zmian. W godzinach popołudniowych poznamy dane na temat sprzedaży domów na rynku pierwotnym z USA. Po godzinie 9:15 za dolara płacono 3,6389 złotego, za euro 4,2826 złotego, za funta 4,7954 złotego i za franka 3,7716 złotego.

Źródło: Arkadiusz Balcerowski, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

09:46 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

09:33 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.