Trump zwiększa presję na Chiny, ale rynki reagują powściągliwie

Trump zwiększa presję na Chiny, ale rynki reagują powściągliwie
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-09-10 (15:10)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowane w piątek po południu dane Departamentu Pracy za sierpień zaskoczyły na plus (NFP 201 tys, płaca godzinowa przyspieszyła do 2,9 proc. r/r z 2,7 proc. r/r). To podbiło w górę rentowności amerykańskich obligacji, chociaż poniedziałek rozpoczyna się stabilnie – 2,94 proc. dla 10-letnich papierów.

USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: Donald Trump zagroził zwiększeniem puli chińskich produktów, które będą objęte wyższymi cłami z 200 mld USD na 267 mld USD. Strona chińska nie wykluczyła działań odwetowych. Tymczasem opublikowane w sobotę dane nt. bilansu handlowego za sierpień nie wypadły źle – nadwyżka w handlu zmalała do 27,9 mld USD z 28,05 mld USD, wobec szacowanych 31,8 mld USD, a eksport wyhamował do 9,8 proc. r/r z 12,2 proc. r/r, podczas kiedy import wyniósł 20,0 proc. r/r wobec 27,3 proc. r/r wcześniej. Co ciekawe pogorszeniu nie uległy wyliczenia w handlu z USA mimo faktu obowiązywania ceł na produkty warte 50 mld USD (nadwyżka wzrosła do rekordowych 31,1 mld USD z 28,1 mld USD. Z kolei opublikowane dzisiaj w nocy dane nt. inflacji CPI pokazały jej przyspieszenie do 2,3 proc. r/r (najwyższa wartość od lutego b.r.).

NOWA ZELANDIA: Aktywność w sektorze przetwórczym wzrosła w II kwartale o 1,8 proc. k/k, wobec 0,6 proc. k/k poprzednio, ale przy kurczącym się wolumenie (-1,2 proc. k/k). NZIER wskazał na pogorszenie się prognoz nt. gospodarki bazując na konsensusie wśród ekonomistów.

JAPONIA: Ostateczne dane nt. dynamiki PKB w II kwartale pokazały na jej przyspieszenie do 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (szacowano 2,6 proc.) – są to najwyższe wartości od 2 lat. Wydatki firm wyniosły 3,1 proc. k/k (najlepiej od 2015 r.).

WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Jak podaje Financial Times Bruksela może dać Michelowi Barnierowi większe uprawnienia dla „uelastycznienia” negocjacji, tak aby możliwe było osiągnięcie dalszych postępów jeszcze przed nieformalnym szczytem UE w Salzburgu 20 września. Tymczasem premier May musi uporać się z narastającym oporem wobec ustaleń z UE we własnej partii – przeciwko ma być nawet 80 posłów Partii Konserwatywnej, a także opozycyjna Partia Pracy – co może zablokować proces legislacyjny. Niewykluczone jednak, że jesteśmy świadkami próby sił przed konwencją torysów zaplanowaną na 30 września – 3 października. Opublikowane dzisiaj rano dane nt. produkcji przemysłowej w lipcu wypadły poniżej oczekiwań – dynamika wyhamowała do 0,1 proc. m/m i 0,9 proc. r/r.

SZWECJA: W niedzielnych wyborach parlamentarnych blok centrolewicowy uzyskał wynik 40,6 proc., co daje mu 144 na 349 miejsc, a centroprawica może liczyć na 142. Nacjonalistyczni Szwedzcy Demokraci zwiększyli stan posiadania względem wyborów z 2014 r. o 14 miejsc do 63 miejsc. Niemniej ich wynik był słabszy od tego, na co pokazywały sondaże. To „cieszy” rynki, chociaż Szwecję czeka długotrwały pat w parlamencie, gdyż główne siły nie chcą rozmawiać o sojuszu z nacjonalistami i odwrotnie.

NORWEGIA: W sierpniu inflacja CPI wypadła lepiej od prognoz na poziomie 3,2 proc. r/r przyspieszając z 3,0 proc. r/r do 3,4 proc. r/r. Dane bazowe pokazały skok z 1,4 proc. r/r do 1,9 proc. r/r (oczekiwano 1,7 proc. r/r). Odczyty wsparły koronę, gdyż zwiększają szanse na podwyżkę stóp przez Norges Bank już 20 września.


Opinia: W poniedziałek dolar zaczął oddawać zdobycze z piątkowego popołudnia, kiedy to został wsparty lepszymi danymi Departamentu Pracy. Dynamika płacy godzinowej na poziomie 2,9 proc. r/r niewątpliwie cieszy, ale w obecnej chwili nie zmienia dużo w perspektywach potencjalnych posunięć FED w 2019 r. Tu więcej powie komunikat po wrześniowym posiedzeniu. Tymczasem kolejne dwie podwyżki stóp (do grudnia) są w zasadzie uwzględnione w wycenie dolara.
Jeszcze wcześnie rano można było oczekiwać, że rynek pociągnie temat zapowiedzi Trumpa, który próbuje przystawić Chińczyków do ściany, tak jak potrafi – potencjalne cła mogą dotyczyć większej grupy produktów niż planowano wcześniej (267 mld USD wobec 200 mld USD). Teoretycznie nie zwiększa to szans na ewentualne rozładowanie emocji i rzeczowe rozmowy obu stron, ale w tematach polityczno-gospodarczych nic nie jest pewne i trudno ocenić, co w danej chwili dzieje się w tzw. kuluarach. Niewykluczone, że ruch Trumpa wynikał z faktu, że chińska nadwyżka w handlu z USA wzrosła w sierpniu do rekordowego poziomu 31,3 mld USD mimo, że obowiązywały już wyższe cła. Trudno też ocenić, jakie działania odwetowe mogłaby podjąć strona chińska. Patrząc na wykres USDCNH nie widać nadmiernej presji na osłabienie juana, a piątkowy ruch wynikał z ogólnego umocnienia się dolara po danych Departamentu Pracy. Pierwszy opór przy 6,88 pozostaje nienaruszony.

Na szerokim rynku dolar dzisiaj nie zyskuje, co odbija się na układzie sił na koszyku BOSSA USD. Ten tydzień może okazać się ważny – albo będziemy na powrót testować dolne ograniczenie widocznego kanału wzrostowego, albo podejmiemy próbę wyjścia ponad 81,15 pkt. i marszu w stronę szczytów z pierwszej połowy sierpnia.

Ciekawy układ mamy na EURUSD. Zejścia poniżej 1,1550 stają się coraz częstsze (dzisiaj 1,1525), co zmniejsza wagę tego poziomu jako wsparcia. Najbliższy opór to okolice 1,1600-1,1620. Niewykluczone, że istotniejsze rozstrzygnięcie pojawi się dopiero w czwartek (decyzje ECB i Banku Turcji). Euro może natomiast sprzyjać malejące ryzyko wokół Włoch, po tym jak tamtejsi decydenci zapewnili, że budżet na przyszły rok nie będzie naruszał reguł ostrożnościowych.

Trwa rollercoaster w temacie Brexitu, chociaż funt jakby się do tego przyzwyczaił. Rynek zdaje się zakładać rosnące prawdopodobieństwo ustępstw ze strony Brukseli, która będzie obawiać się politycznego impasu wokół rządu premier May, jaki mógłby zablokować proces legislacyjny Brexitu i doprowadzić do wyjścia z UE bez porozumienia w marcu 2019 r. Handel na funcie w najbliższych tygodniach będzie jednak charakteryzować duże ryzyko „krótkoterminowych wahań”.

Jednym z wygranych poniedziałku jest norweska korona, którą wsparły lepsze dane nt. inflacji w sierpniu. To pozwala rozbudować „story” przed zaplanowanym na 20 września posiedzeniem Norges Banku, które może przynieść podwyżkę stóp. Nie można wykluczyć testowania okolic 8,30 na USDNOK w kolejnych dniach.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.