Dolar nie ma siły odbijać

Dolar nie ma siły odbijać
Poranny Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-08-30 (13:11)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowany wczoraj po południu drugi odczyt danych nt. PKB za II kwartał wyniósł 4,2 proc. w ujęciu zanualizowanym, wobec 4,0 proc. w pierwszym odczycie (dane są najlepsze od 2014 r.). Dzień wcześniej mieliśmy rekordowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (w sierpniu 133,4 pkt.).

WIELKA BRYTANIA: Szef unijnych negocjatorów Michel Barnier powiedział wczoraj, że Unia Europejska przygotowuje specjalną ofertę partnerstwa dla Wielkiej Brytanii po Brexicie.

AUSTRALIA: Indeks wydatków kapitałowych firm (CAPEX) nieoczekiwanie spadł w II kwartale o 2,5 proc. (szacowano wzrost o 0,6 proc.).

NOWA ZELANDIA: Indeks aktywności gospodarczej ANZ utrzymał się w sierpniu na poziomie 3,8 pkt., ale już indeks zaufania w biznesie spadł do -50,3 pkt. z -44,9 pkt., co jest najniższym poziomem od kilku lat. Nieoczekiwanie mocno spadła dynamika wydanych pozwoleń na budowy – w lipcu o 10,3 proc. m/m, co jest największą zniżką od ponad 3 lat.

USA / KANADA / NAFTA: Donald Trump przyznał, że rozmowy z Kanadą w temacie przyjęcia nowej umowy handlowej zmieniającej traktat NAFTA idą dość dobrze i nie wykluczone, że porozumienie zostanie zawarte jeszcze w tym tygodniu. Wcześniej premier Justin Trudeau nie wykluczał, że „deal” może mieć miejsce jeszcze w piątek, a optymistycznie na temat „trój-porozumienia” wypowiadała się także strona meksykańska.

Opinia: Wciąż najsłabszą walutą w globalnych zestawieniach pozostaje turecka lira – problem kondycji tamtejszych banków może być poważny i wydaje się, że będzie jeszcze ewoluował zmuszając Ankarę do sięgnięcia po międzynarodową pomoc – tak czy inaczej notowania TRY mają duże szanse na przetestowanie dołka sprzed 2 tygodni, o czym pisałem już wczoraj. Na kolejnych miejscach plasują się waluty Antypodów, które zostały dzisiaj obciążone zaskakująco słabymi danymi makro – w dużym skrócie może to wydłużyć okres luźnej polityki w wydaniu RBA i RBNZ. Niemniej patrząc na wykresy AUDUSD i NZDUSD wydaje się, że możemy mówić o korekcie AUD i NZD, a nie powrocie do wyraźnego trendu spadkowego obowiązującego w ostatnich miesiącach. Coś się zaczyna zmieniać na lepsze, wydaje się, że warto będzie monitorować też wątek chiński (rozmowy z USA), który dla walut Antypodów ma znaczenie. W krótkim terminie kluczowe mogą okazać się zaplanowane w nocy z czwartku na piątek odczyty chińskich, rządowych indeksów PMI za sierpień, które mogą pokazać na ile wojny handlowe przekładają się na realną gospodarkę.

Na wykresie AUDUSD istotne będzie to na ile zobaczymy wyraźniejsze uaktywnienie się popytu poniżej 0,7250, a dla NZDUSD ważna będzie obrona okolic 0,6620.

Dzisiaj w centrum uwagi pozostanie funt, oraz dolar kanadyjski. W pierwszym przypadku opadają już emocje, jakie wywołała zaskakująca wypowiedź szefa unijnych negocjatorów nt. specjalnej oferty partnerstwa dla Wielkiej Brytanii po Brexicie. Barnier nie podał jednak szczegółów, ale zaznaczył, że nie będzie taryfy ulgowej, jeżeli chodzi o dostęp do wspólnego, unijnego rynku. A zatem, co? Trudno to ocenić, ciekawe jest to, że informacja pojawiła się kilka godzin po tym, jak na rynku pojawiły się spekulacje, jakoby strony dopuszczały możliwość przesunięcia ostatecznego terminu zamknięcia negocjacji ws. Brexitu na połowę listopada. Innymi słowy, mamy cały czas „szum informacyjny”, chociaż można odnieść wrażenie, że politykom zaczyna bardziej zależeć na tym, aby uniknąć „chaotycznego Brexitu”. Ale czy uda się znaleźć kompromis w tak kluczowych sprawach, jak chociażby kwestia granicy pomiędzy dwoma Irlandiami? Na wykresie GBPUSD wybicie ponad barierę 1,30 jest jednak wyraźne i najprawdopodobniej poziom ten będzie pełnił przez pewien czas rolę wsparcia, chociaż istotniejszą pozostaje bariera 1,2950. Opór to okolice 1,3050 do którego właśnie się zbliżyliśmy.

Dla dolara kanadyjskiego kluczowy pozostanie wątek rozmów dotyczących nowej umowy w ramach NAFTA. Pewnym zaskoczeniem jest to, że rozmowy na linii Waszyngton-Ottawa idą dość szybko i dobrze, co może pokazywać, że strony są skłonne do pewnych ustępstw i zależy im na szybkim zawarciu kompromisu. Wprawdzie oficjele nie wykluczają, że porozumienie zobaczymy nawet jutro, ale wydaje się, że nawet kilka dni czasowego marginesu nie popsuje nastrojów, które wspierają notowania CAD’a. Dzisiaj w centrum uwagi będzie publikacja dynamiki PKB za II kwartał o godz. 14:30. Spodziewane jest przyspieszenie wzrostu gospodarki do 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym wobec 1,3 proc. w poprzednim okresie. Dobre dane w połączeniu z optymizmem wokół NAFTA mogą dać pole do działań Banku Kanady na jesieni i podbijać notowania CAD’a. Na wykresie USDCAD widać, że rynek nie ma ochoty na korekcyjne odbicie po ostatnich spadkach i jesteśmy na drodze do testu okolic 1,2850 wyznaczanych m.in. przez dawną linię spadkową z lat 2016-2017. Z kolei na układzie z ostatnich miesięcy widać, że ostatnie dni potwierdzają tylko koncepcję, że jesteśmy świadkami odwracania trendu ze wzrostowego (widocznego od jesieni 2017 r.) na spadkowy.

Notowania USDCAD mogą być, zatem jednym z nielicznych wyjątków na mapie dolara, która zaczyna świecić się na czerwono. O słabych perspektywach dla amerykańskiej waluty świadczy chociażby zachowanie się koszyka BOSSA USD, który wyłamał się z kanału wzrostowego na układzie tygodniowym. Test okolic 78,80-79,35 pkt. staje się „nieunikniony” w najbliższych tygodniach.

Mimo eskalującego ryzyka w Turcji i groźby jego przełożenia na europejski sektor bankowy, wspólna waluta radzi sobie dobrze. Ostatnia korekta EURUSD była dość płytka i dzisiaj rano ponownie znaleźliśmy się ponad poziomem 1,17. Warto zwrócić uwagę na zachowanie się dziennego oscylatora RSI 9, który daje szanse na testowanie strefy oporów ponad 1,1740.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

09:46 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

09:33 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.