Załamanie liry zagrożeniem dla europejskich banków

Silna przecena TRY (-10 proc.). Niektóre europejskie banki z nadmierną ekspozycją na Turcję – ostrzega EBC. EUR najniżej do USD od lipca ub.r. PLN pod presją, ale opiera się poważniejszej wyprzedaży. Duża nerwowość na rynku FX.
Początek sesji w piątek przynosi gwałtowne osłabienie tureckiej liry. Kurs USDTRY wzrósł w ciągu kilkunastu minut aż 10 proc. do nieobserwowanego wcześniej poziomu 6,30. EURTRY jest już powyżej 7,00. Przecena ma związek z brakiem porozumienia przedstawicieli USA i Turcji w sprawie amerykańskich sankcji oraz zapowiedziom przedstawienia przez Ankarę „nowego modelu ekonomicznego”. Inwestorzy boją się, że może to być „ręcznie sterowany” system z restrykcjami przepływu kapitału. Gazeta Financial Times podała również, że europejski nadzorca banków z ramienia Europejskiego Banku Centralnego (Single Supervisory Mechanism, SSM) wyraził obawy przed nadmierną ekspozycją niektórych podmiotów ze strefy euro (BBVA, UniCredit, BNP Paribas) na tureckie aktywa. W ślad za głęboką przeceną waluty może to istotnie niekorzystnie wpłynąć na ich sytuację finansową. Ta informacja wyraźnie szkodzi wspólnej walucie.
W odwrocie także rosyjski rubel. To reakcja na amerykańskie sankcje za próbę otrucia S. Skripala. Biały Dom poinformował o nałożeniu na Rosję restrykcji zabraniających firmom uzyskiwania zezwoleń na eksport wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa produktów (m.in. elektroniki). Sankcje mają wejść w życie za 2 tygodnie. Dodatkowo wskazano, że jeśli Rosjanie w ciągu 90 dni nie przedstawią dowodów potwierdzających nie korzystanie z broni biologicznej i chemicznej i nie wpuszczą delegacji ONZ w celu oceny, czy jest to zgodne z prawdą, sankcje zostaną pogłębione. Komunikat zastrzega, że planowane działania będą miały znaczące konsekwencje gospodarcze. Po kilku miesiącach stabilizacji w wąskim paśmie wokół poziomu 62, kurs USDRUB wzrósł na przestrzeni ostatnich dwóch dni o ponad 4 ruble osiągając najwyższy poziom od 2 lat. Wszystko wskazuje na to, że do jesiennych wyborów do Kongresu, rosyjską walutę czeka trudny okres, kiedy ryzyko spadku notowań będzie istotnie wyższe, niż jego aprecjacji. Szkodzą także spadające od kilku tygodni ceny ropy naftowej.
Sytuacja na lirze i rublu, ale też południowoafrykańskim randzie zaczyna negatywnie wpływać na złotego, choć, co trzeba wyraźnie podkreślić, pozostaje on ostatnio generalnie odporny na podobne zawirowania. Nie są to jednak czynniki, które mogłyby zostać całkowicie zignorowane. Od wczoraj traci większość walut EM, w tym chiński juan. Kurs USDCNY pozostaje w rejonie najwyższych wartości od maja 2017 r.
Amerykańska Rezerwa Federalna nie musi dokonywać pospiesznych ruchów w polityce pieniężnej. Presja inflacyjna wciąż pozostaje umiarkowana. W lipcu nie była ona napędzana przez koszty ponoszone przez producentów. Ceny (inflacja PPI) nie zmieniły się w lipcu w porównaniu do czerwca, a w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku wzrosły o 3,3 proc. To nieznacznie mniej, niż oczekiwano (3,4 proc.). Wynik za poprzedni miesiąc był najwyższym odczytem od listopada 2011 r. Z wyłączeniem energii i żywności ceny w lipcu także lekko wyhamowały. Słabnąca od kilku tygodni ropa naftowa, o ile ta tendencja się utrzyma (tego się spodziewamy), będzie ograniczać presję kosztową firm. W sierpniu wynik PPI będzie niższy niż na początku III kw.
Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Dolar wciąż nie ma konkurentów
2019-02-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / MUR Z MEKSYKIEM / STAN WYJĄTKOWY: Po tym jak w piątek prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, aby móc pozyskać dodatkowe środki na budowę muru z Meksykiem, wczoraj koalicja 16 stanów USA pod przewodnictwem Kalifornii, zapowiedziała podjęcie kroków prawnych, które mogą zablokować działania Białego Domu.
Stan zawieszenia
2019-02-19 Komentarz poranny TMS BrokersBanki centralne prześcigają się w łagodzeniu swojego przekazu, a inwestorzy starają się tłumić obawy o stan globalnej gospodarki, po cichu też licząc, że porozumienie handlowe między USA i Chinami da nowe otwarcie i wleje więcej optymizmu w rynki finansowe. Dużo tu jednak warunków koniecznych do spełnienia, co skutkuje tym, że waluty wpadły w stan zawieszenia.
Ponowny spadek zmienności na PLN, rynek czeka na nowe impulsy
2019-02-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych zmian zarówno na wycenie EUR/USD jak i PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3292 PLN za euro, 3,8339 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8114 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9437 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,705% w przypadku obligacji 10-letnich.
Jen, funt, euro i dolar, a do tego złoty
2019-02-19 Raport poranny FMCMJapoński głos: Pan Kuroda, szef Banku Japonii, podkreślił, iż jego instytucja gotowa jest w razie czego na pogłębienie polityki luzowania monetarnego. Inaczej mówiąc, możliwe jest rozważenie i ewentualne wdrożenie "extra easing", co polegałoby na (dalszym) obniżeniu stóp procentowych albo kupnie dodatkowej puli aktywów.
DM BOŚ: Dolar nieco cofa się na otwarciu nowego tygodnia
2019-02-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: BREXIT: Przez weekend napłynęły sprzeczne informacje nt. stanowiska UE ws. irlandzkiego backstopu. The Times doniósł, ze Francja i inne kraje byłyby je złagodzić, a orędownikiem tych działań miałby być francuski prezydent Macron. Później Pałac Elizejski zdementował te informacje, dając do zrozumienia, że nic się nie zmieniło.
Rynki ignorują stan wyjątkowy w USA
2019-02-18 Poranny komentarz walutowy XTBKolejny tydzień rozmów handlowych, tym razem z USA, oraz nadzieje na zmienioną politykę banków centralnych to motywy powodujące utrzymanie się bardzo wyraźnego optymizmu na rynkach. Inwestorzy zignorowali kolejne słabsze dane, nie przeszkadza im też otwarty konflikt pomiędzy prezydentem a Kongresem w sprawie muru z Meksykiem. Dużą niewiadomą jest natomiast raport ws. bezpieczeństwa dotyczący sektora motoryzacyjnego, który mógłby prowadzić do kolejnych ceł.
Seria publikacji od wtorku
2019-02-18 Raport poranny FMCMCo na rynku? Eurodolar jest obecnie na poziomie 1,1315 albo też w rejonie 1,1310-25. To znaczy, że euro trochę zyskało, biorąc pod uwagę, iż w piątek notowano minima przy 1,1235. Innymi słowy, testowano dolne granice konsolidacji wszczętej jesienią.
Podtrzymanie podaży na PLN
2019-02-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo lekkiego podbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3310 PLN za euro, 3,8309 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8163 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9461 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,69% w przypadku obligacji 10-letnich, czyli pozostajemy w rejonie najniższych poziomów od 2016r.
Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
2019-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.
Zbyt brzydkie, by były prawdziwe
2019-02-15 Komentarz poranny TMS BrokersFatalne dane o sprzedaży detalicznej z USA wywołały popłoch na rynkach finansowych, gdyż poddają w wątpliwość odporność gospodarki USA na globalne spowolnienie. Był to większy szok dla aktywów ryzykownych niż dolara, a przy braku wyraźnych postępów w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy są zostawieni z bagażem niepewności.