Dolar kontynuuje wzrosty

Dolar kontynuuje wzrosty
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-08-06 (12:10)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA: Minister ds. handlu Liam Fox stwierdził w wywiadzie dla Sunday Times, że ryzyko Brexitu bez osiągnięcia porozumienia z Unią Europejską jest jak 60 do 40. W piątek o tym, że szanse na negatywny scenariusz są „niekomfortowo wysokie” mówił sam szef Banku Anglii w wywiadzie dla radia BBC.

USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: W piątek Chińczycy podali, że w odpowiedzi na propozycje amerykańskich ceł zamierzają odpowiedzieć własnymi ograniczeniami w handlu na 60 mld USD, stawka 25 proc. ma obowiązywać chociażby na import gazu LNG, czy też ropy naftowej. Tymczasem podczas weekendowych spotkań z wyborcami w Ohio, Donald Trump tłumaczył, że podejmowane działania są słuszne, dając też do zrozumienia, że jest gotowy do negocjacji, jeżeli Chińczycy wystąpią z taką propozycją (i ustępstwami?). Tymczasem LBCh ustalił dzisiaj fiksing USD/CNY na poziomie 6,8513 wobec 6,8322 w piątek – juan jest najsłabszy od maja 2017 r. Z drugiej strony media cytują słowa byłego przedstawiciela LBCh ds. walut, który uważa, że poziomem tolerancji dla banku centralnego jest poziom USD/CNY nie wyższy od 7,00.

IRAN: Prasa spekuluje, że dzisiaj Biały Dom może ogłosić propozycje kolejnych sankcji gospodarczych wobec Teheranu.

EUROSTREFA / NIEMCY: Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w czerwcu aż o 4 proc. m/m po tym, jak w maju rosły o 2,6 proc. m/m. Tymczasem nieco w górę odbił indeks nastrojów Sentix liczony dla całej strefy euro – w sierpniu wzrósł do 14,7 pkt. z 12,1 pkt. w lipcu (szacowano 13,5 pkt.).

Opinia: Tydzień zaczyna się od kontynuacji umocnienia dolara, jakie było widoczne w ubiegłym tygodniu. Mamy środek sezonu wakacyjnego, więc inwestorzy działają nieco schematycznie, a za amerykańska walutą przemawia perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych, a także wątek wojen handlowych, co tworzy specyficzne sprzężenie, które prowadzi do tego, że dolar jest obecnie jedną z najlepszych bezpiecznych przystani. Weekendowe tournée Donalda Trumpa po Ohio pokazało, że prezydent jest przeświadczony o słuszności swoich posunięć w temacie polityki handlowej, chociaż nie wyklucza negocjacji z Chińczykami (ale raczej na własnych warunkach). To sygnał, że na jakiś przełom w tej materii trudno będzie liczyć. Wydaje się, że Trump może zmienić swoje podejście tylko w kilku przypadkach – wyraźnej presji ze strony dużego amerykańskiego biznesu, który zacznie tracić pieniądze na „trumponomice”, niezadowolenia wyborców z typowo „republikańskich” stanów, czy też jakiegoś mocniejszego załamania się rynków akcji na jesieni, co mogłoby uderzyć w oszczędności klasy średniej. W tych tematach ważny może być 7 sierpnia, kiedy to zaplanowano wybory uzupełniające do Izby Reprezentantów w Ohio – tymczasem w tym typowo „republikańskim” stanie, szanse obu kandydatów niebezpiecznie się zrównały. Innymi słowy, ryzyko oddania Kongresu w ręce Demokratów po listopadzie jest coraz większe.
Dzisiaj uwagę przykuwa euro, wprawdzie spadek zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu jest jeszcze echem wcześniejszych obaw o wojny handlowe, a lipcowe porozumienie Trump-Juncker to nieco równoważy, to jednak rynek dostał preteksty do tego, aby powalczyć o naruszenie wsparcia 1,1509 na EURUSD w kolejnych dniach (to dołek z końca maja). Dzisiaj po południu warto będzie też śledzić wątek dotyczący amerykańskich sankcji na Iran i jego kontekstu dla europejskich spółek zaangażowanych w tym kraju.

Pod coraz większą presją jest funt. Spekulacje ministra Foxa, oraz wcześniejsze słowa samego Marka Carney’a o ryzykach związanych z „nieuporządkowanym” Brexitem mogą być tylko wodą na młyn dla strony podażowej na najbliższe tygodnie. Na dziennym układzie GBPUSD widać złamanie przez MACD linii trendu, a dzisiaj doszło już do nieznacznego naruszenia dołka z lipca przy 1,2956.

Po piątkowych newsach o tym, że Ludowy Bank Chin podejmie działania w celu „stabilizowania” kursu juana (jednym z ruchów jest podniesienie rezerw dla kontraktów forward) dzisiaj chińska waluta znów słabnie. Trend wzrostowy na USDCNH jest zachowany, chociaż dywergencje na wskaźnikach są wyraźniejsze.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.