FED bez zaskoczeń. Złagodzenie sporu USA-Chiny?

FED bez zaskoczeń. Złagodzenie sporu USA-Chiny?
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2018-08-02 (09:28)

FED podtrzymuje zamiar dalszego podnoszenia stóp. Spokojna reakcja rynków. Rozmowy handlowe USA i Chin dają nadzieję na przejściowe złagodzenie konfliktu. Złoty bez kierunku, lekko straci w najbliższych dniach. Dziś decyzje ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i Czechach. W obu krajach spodziewane podwyżki.

Zgodnie z oczekiwaniami i jednomyślnie, amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 1,75-2,0 proc. FED ocenia wzrost gospodarczy w USA jako mocny. Od czerwcowego posiedzenia rynek pracy nadal się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w szybkim tempie – oceniła Rezerwa. Stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie, a zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii utrzymały się w okolicach 2 proc. – dodano. We wcześniejszych komunikatach pisano o zbliżaniu się wskaźników do tego poziomu. Fed utrzymał ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako akomodacyjną. Zapowiedział kolejne podwyżki stóp procentowych, które będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, korzystną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w celu. Od wydania komunikatu, który nie dał żadnych podstaw oczekiwania w najbliższym czasie łagodniejszej polityki pieniężnej w USA, dolar zyskał na wartości, a giełdy lekko spadły. Rentowności obligacji nieco się podniosły. Dochodowość 10-latek utrzymuje się w rejonie psychologicznego poziomu 3 proc. Wzrost notowań dolara nie przełożył się istotnie na złotego. Kurs USDPLN pozostał stabilny. Rodzima waluta umocniła się do euro.

Powiało optymizmem w kwestii sporu handlowego USA i Chin. Po wczorajszych doniesieniach o tym, że administracja prezydenta D. Trumpa rozważa podniesienie, ogłoszonych wcześniej, ceł na towary o wartości 200 mld USD sprowadzanych z Chin z 10 do 25 proc., szybko pojawiła się informacja, iż trwają nieoficjalne konsultacje handlowe na wysokim szczeblu. Prowadzić je ma sekretarz skarbu S. Mnuchin oraz wicepremier Liu He. Przeciek zapowiadający podwyżkę taryf mógł być zatem próbą zajęcia lepszej pozycji negocjacyjnej przed rozmowami, których finałem będzie – jak zakładamy – jakaś forma (krótkoterminowego) wygaszenia konfliktu.

Za niewiele ponad 3 miesiąca w USA odbędą się wybory do Kongresu. Prezydent Trump może mieć plan wsparcia Partii Republikańskiej kreując sukces w twardej polityce wobec Chin. W zamian za ustępstwa Pekinu, np. jednostronne obniżenie taryf i zliberalizowanie rynku inwestycji (obiecał to już wcześniej prezydent Xi Jinping), USA nie rozszerzy ceł lub złagodzi wprowadzone już narzędzia. W zgodnej opinii 25-proc. taryfy na towary o wartości 34 mld USD, stal i aluminium nie są na tyle dotkliwe, by w zasadniczy sposób wpłynąć na ogólną kondycję obu gospodarek. Taki rozwój wydarzeń byłby na rękę Chinom, ponieważ czas działa na ich korzyść. Kolejnej odsłony wojny celnej spodziewać się w takim scenariuszu już po wyborach, z początkiem nowego roku. Nie ma natomiast mowy o trwałym odstąpieniu od presji wywieranej przez USA na Chiny. Oznaczałoby to oddanie walki o utrzymanie hegemonii w światowej kontroli handlu na rzecz pretendenta.

Dziś decyzje w polityce pieniężnej podejmować będą Bank Anglii (BoE) oraz Narodowy Bank Czech (CNB). W obu przypadkach rynek spodziewa się podwyżki o 25 pkt bazowych. W naszej ocenie, bardziej prawdopodobny jest wzrost oprocentowania BoE, mniej realny, choć na pewno realny, u naszych południowych sąsiadów. CNB sugerował na ostatnim posiedzeniu mniejszą presję na konieczność dalszego zacieśniania parametrów polityki pieniężnej, dlatego zakładamy, że odsunie decyzję na późniejszy termin. Nie do końca pewny jest też wzrost oprocentowania funta. Na przestrzeni ostatnich miesięcy BoE wysyłał szereg sprzecznych sygnałów w tej kwestii. Oba wydarzenia stwarzają wysokie ryzyko wzrostu zmienności obu walut w następstwie decyzji (13.00).

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.