Podbicie dolara przyniosło korektę na PLN

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi mocniejszego dolara, co z kolei negatywnie rzutuje na waluty EM, w tym złotego. PLN kwotowany jest następująco: 4,3371 PLN za euro, 3,7134 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7296 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9040 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,193% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na rynku FX przyniosły wyraźne umocnienie dolara (spadki na EUR/USD) po publikacji danych z USA. M.in. odczyt PPI za czerwiec wypadł powyżej prognoz, co podbiło oczekiwania na jeszcze dwie podwyżki stóp w wykonaniu FED jeszcze w tym roku. Mocniejszy dolar tradycyjnie przełożył się na podbicie presji podażowej na walutach EM, w tym PLN. Złoty skorygował nieco ostatnie wzrosty – EUR/PLN odbił z okolic 4,3150 PLN do aktualnych 4,3350 PLN. Lokalnie warto wspomnieć o wczorajszej RPP, gdzie Rada zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp. W trakcie konferencji po posiedzeniu padło jednak stwierdzenie sugerujące, iż RPP czeka na ruchy na stopach ze strony EBC i dopiero to byłoby sygnałem do konieczności dostosowania krajowej polityki monetarnej. Prezes NBP odniósł się również do ostatnich zmian na PLN określając, iż PLN ma bardzo mocne fundamenty, a ostatnie zmiany (m.in. wobec USD) nie wywarły znaczącego wpływu an gospodarkę. W szerszym ujęciu PLN pozostaje pod wpływem czynników zewnętrznych.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się publikacjom inflacji (m.in. CPI z USA). Ponadto w kalendarzu na dziś mamy publikację protokołu z czerwcowego posiedzenia EBC.
Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze spadki na PLN nie zmieniły znacząco układów technicznych naparach. Na EUR/PLN widoczna jest istotna strefa wsparcia w rejonie 4,3150 PLN, a USD/PLN w okolicach 3,66 PLN.
Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
DM BOŚ: Dolar nieco cofa się na otwarciu nowego tygodnia
10:11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: BREXIT: Przez weekend napłynęły sprzeczne informacje nt. stanowiska UE ws. irlandzkiego backstopu. The Times doniósł, ze Francja i inne kraje byłyby je złagodzić, a orędownikiem tych działań miałby być francuski prezydent Macron. Później Pałac Elizejski zdementował te informacje, dając do zrozumienia, że nic się nie zmieniło.
Rynki ignorują stan wyjątkowy w USA
09:42 Poranny komentarz walutowy XTBKolejny tydzień rozmów handlowych, tym razem z USA, oraz nadzieje na zmienioną politykę banków centralnych to motywy powodujące utrzymanie się bardzo wyraźnego optymizmu na rynkach. Inwestorzy zignorowali kolejne słabsze dane, nie przeszkadza im też otwarty konflikt pomiędzy prezydentem a Kongresem w sprawie muru z Meksykiem. Dużą niewiadomą jest natomiast raport ws. bezpieczeństwa dotyczący sektora motoryzacyjnego, który mógłby prowadzić do kolejnych ceł.
Seria publikacji od wtorku
08:57 Raport poranny FMCMCo na rynku? Eurodolar jest obecnie na poziomie 1,1315 albo też w rejonie 1,1310-25. To znaczy, że euro trochę zyskało, biorąc pod uwagę, iż w piątek notowano minima przy 1,1235. Innymi słowy, testowano dolne granice konsolidacji wszczętej jesienią.
Podtrzymanie podaży na PLN
08:56 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo lekkiego podbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3310 PLN za euro, 3,8309 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8163 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9461 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,69% w przypadku obligacji 10-letnich, czyli pozostajemy w rejonie najniższych poziomów od 2016r.
Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
2019-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.
Zbyt brzydkie, by były prawdziwe
2019-02-15 Komentarz poranny TMS BrokersFatalne dane o sprzedaży detalicznej z USA wywołały popłoch na rynkach finansowych, gdyż poddają w wątpliwość odporność gospodarki USA na globalne spowolnienie. Był to większy szok dla aktywów ryzykownych niż dolara, a przy braku wyraźnych postępów w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy są zostawieni z bagażem niepewności.
Suma wszystkich strachów
2019-02-15 Poranny komentarz walutowy XTBStany Zjednoczone, Chiny oraz Wielka Brytania - te kraje w ciągu ostatnich godzin przyciągnęły największą uwagę uczestników rynku. Niestety, informacje stamtąd płynące nie należały do optymistycznych, co może odgrywać rolę podczas ostatniej sesji w tym tygodniu, ale i również w kolejnych dniach.
Podtrzymanie presji podażowej na PLN
2019-02-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę lekkiego odbicia na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3293 PLN za euro, 3,8361 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,81413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,709% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zatrzymany marsz USDPLN
2019-02-14 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW ciągu dnia dolar nie zdołał pobić maksimum przy 3,8584, jakie zostało ustanowione przed godz. 10:00 rano. Kolejne godziny przynoszą cofnięcie w dół. Patrząc czysto technicznie zejście poniżej strefy 3,8325-3,8400 może dać szanse na zejście w okolice wczorajszego dołka przy 3,8114. Niemniej fundamentalnie potrzebna będzie globalna zmiana wobec dolara wyrażona chociażby w zachowaniu się EURUSD.
Bez miłości do euro i złotego
2019-02-14 Komentarz poranny TMS BrokersRynki dalej chcą wierzyć w postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami, ale znaleźliśmy się w punkcie, gdzie już potrzeba konkretów, aby wzmocnić apetyt na ryzyko. Azja pokazała pierwsze oznaki ostrożnej stabilizacji, podczas gdy Europa raczej skupi się na danych makro. Euro i złoty pozostają pod presją.