Kolejne podwyżki stóp. Fitch ws. Polski. Straszy Vollgeld.

Kolejne podwyżki stóp. Fitch ws. Polski. Straszy Vollgeld.
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2018-06-08 (09:00)

Banki centralne w krajach EM zmuszone są bronić walut podwyżkami stóp. Złoty w tym kontekście stabilny. Dziś Fitch może zdecydować o ratingu Polski. W niedzielę referendum w Szwajcarii (spodziewane odrzucenie propozycji nowego systemu monetarnego). Na rynkach zakończenie odreagowania. Ponowny wzrost awersji do ryzyka. Dolar w górę. Waluty EM słabną.

Zwiększona presja inflacyjna w związku z podrożeniem ropy naftowej, wzmocnienie dolara, osłabienie walut EM oraz restrykcyjna polityka pieniężna w USA zbiera żniwa w postaci kolejnych podwyżek stóp procentowych w krajach wschodzących. Po Argentynie, Meksyku, Indonezji, Indiach wzrost oprocentowania (trzeci w ciągu niecałych dwóch miesięcy) zmuszony był zaaplikować wczoraj bank centralny Turcji. Stopy wzrosły o 125 pkt bazowych do 17,75 proc. dając impuls do odreagowania przeceny liry. Podwyżkę przyspiesza Bank Czech (wczoraj kolejna wypowiedź przedstawiciela banku utwierdzająca w tym przekonaniu). Jednocześnie wzmożoną wyprzedażą waluty rynek wywiera presję na działanie władz monetarnych Brazylii. Kurs USDBRL wzrósł w czwartek, pomimo interwencji baku centralnego, do najwyższego poziomu od początku marca (3,97). Od stycznia real stracił już 25 proc. W tym kontekście zachowanie złotego, którego NBP nie broni ani sprzedażą walut, ani wyższymi stopami (zapowiada brak zmian przez 1,5 roku) daje poczucie stabilności i względnie mocnych fundamentów. Przynajmniej na razie. Złoty jest w czerwcu najsilniejszą walutą na świecie, choć licząc od początku kwartału tylko 8 straciło więcej.
Dziś wieczorem agencja Fitch ma zdecydować o ocenie kredytowej Polski. Jej obecny poziom (A-, stabilna perspektywa) plasuje się między niskim ratingiem przyznanym przez Standard&Poor’s (BBB+, pozytywna), a wysokim Moody’s (A2, stabilna). Nie spodziewamy się zmian. Gdyby była taka wola, znalazłyby się na pewno argumenty za poprawą perspektywy do pozytywnej. To oczekiwanie, jeśli chodzi o ewentualne zaskoczenia. Nie spodziewamy się natomiast negatywnej niespodzianki.

Wciąż natomiast rozczarowuje gospodarka Niemiec. Wczorajsza informacja o trzecim z rzędu spadku zamówień przemysłowych w kwietniu i dzisiejsza o niskiej dynamice produkcji to bardzo niepokojący sygnał. Ich powtórzenie w maju będzie oznaczać poważne problemy. Kiedy po raz ostatni zamówienia fabryk spadały miesiąca do miesiąc cztery kolejne okresy (było to w 2008 r. i 2011 r.), gospodarka notowała ujemną dynamikę PKB.

W niedzielę odbędzie się ważne, choć kompletnie zignorowane przez rynki z uwagi na dużą dozę pewności, co do wyniku, referendum ws. nowego systemu monetarnego (Vollgeld) w Szwajcarii. W cenach instrumentów ryzyko opcji „tak” jest praktycznie zupełnie nieuwzględnione. W przypadku niespodzianki należy liczyć się z gwałtownymi zmianami aktywów w CHF i wyprzedaży franka. Tzt. system pieniądza państwowego, nad którym głosować będą Helweci  będzie oznaczał zmianę reguł działania systemu bankowego. Zakłada, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) byłby jedynym podmiotem, który sprawował będzie kontrolę nad podażą pieniądza. Mechanizm kreacji pieniądza przez banki komercyjne zostałby w nim ograniczony jedynie do pożyczania środków nie większych, niż zdeponowane w danym podmiocie. Choć w sondażach prowadzą przeciwnicy Vollgeld (ponad połowa zdeklarowanych głosować) duża ilość niezdecydowanych oznacza, że nie można w pełni wykluczyć powtórki scenariusza szokowego, jak np. z referendum w sprawie Brexitu.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

10:13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

08:39 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.
Co pokaże ECB?

Co pokaże ECB?

2024-04-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Temat nawrotu tendencji inflacyjnych był szeroko komentowany wczoraj w USA po publikacji danych za marzec, które wypadły o 0,1 p.p. powyżej prognoz w ujęciu rocznym. To nie dziwi, gdyż ten element będzie mieć też znaczenie w kontekście polityki, czyli listopadowych wyborów. Administracja prezydenta Bidena dała do zrozumienia, że działania mające przeciwdziałać odbiciu inflacji będą teraz kluczowe i przyjęła do wiadomości oczekiwania rynków, co do braku obniżek stóp procentowych przez FED w nadchodzących miesiącach.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2024-04-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Publikacja marcowego raportu inflacyjnego ze Stanów Zjednoczonych zatrzęsła rynkami finansowymi. Dolar amerykański umocnił się do większości walut, a para USDJPY sięgnęła kolejnych szczytów nieobserwowanych od 1990 roku. Wysoki odczyt inflacyjny znacząco zmniejsza oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w USA w tym rok. Pomimo tego, że minutes FOMC pokazały gotowość do normalizacji polityki monetarnej w tym roku, to jednak wyraźne odbicie inflacji może spowodować, że stopy procentowe wcale nie zostaną obniżone.
Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

Czy Fed odrzuci czerwcową obniżkę stóp proc.?

2024-04-11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W USA presja inflacyjna w ostatnim czasie wzrosła i pozostaje wysoka. Ponownie prym wiodły usługi co odzwierciedla wyższe koszty wynagrodzeń. Rynkowa wycena wskazująca na prawdopodobieństwo pierwszego cięcia stóp przez Fed w czerwcu zdecydowanie zmniejszyła się. Rynek daje w tym momencie ok 20 proc. szans na realizację takiego scenariusza.