Koreańska saga trwa

Koreańska saga trwa
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2018-05-29 (10:07)

W Europie wszystkie oczy zwrócone są obecnie na Włochy i faktycznie jest to też temat numer jeden na rynkach finansowych. W USA jednak nadal większą uwagę przywiązuje się do szczytu z Koreą Północną, który ostatecznie może się odbyć. Dziwne zachowanie prezydenta Trumpa oznacza, że rynki przestały przywiązywać do tego przesadną wagę.

Przypomnijmy, że szczyt został nieoczekiwanie zerwany przez Trumpa w ubiegłym tygodniu. Prezydent USA wystosował do Kim Jong Una emocjonalny list, w którym podkreślał rozczarowanie brakiem gotowości do współpracy północnokoreańskiego reżimu. Wydawało się zatem, że ze szczytu w Singapurze przysłowiowe nici. Minął weekend i nagle okazuje się, że amerykańska delegacja udała się do Korei i normalnie proceduje przygotowanie spotkania, zaś sam Trump znów ciepło wypowiada się o Korei na Twitterze, w ogólnie nie odnosząc się do listu. Część komentatorów twierdzi, że reżim Una wykonał jakiś ukłon w stronę Waszyngtonu, inni sądzą, że Trump obawiał się kompromitacji w polityce krajowej (wszak przedstawiał proces pokojowy z Koreą jako swój sukces, a 6 listopada mamy wybory uzupełniające do Kongresu). Historia ostatnich relacji pomiędzy USA i Koreą sugeruje jednak, aby na podstawie powierzchownych gestów nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Naszym zdaniem nadal trudno wyobrazić sobie, co miałoby skłonić koreański reżim do porzucenia prac na bronią atomową i dlatego obecny rozwój sytuacji, choć wydaje się pozytywny i z pewnością jest lepszy niż jeszcze przed kilkoma miesiącami, należy traktować z dużą dozą ostrożności. Nie spodziewamy się też, aby ewentualne spotkanie miało wywołać jakąś zauważalną pozytywną reakcję na rynkach.

Reakcje rynkowe mamy natomiast w Europie i to bardzo silne. Włoski rynek akcji na przestrzeni ostatnich trzech tygodni stracił ponad 10% i dziś otworzył się najniżej od ponad dwóch miesięcy. Jednocześnie notowania euro w relacji do dolara spadły poniżej poziomu 1,16 po raz pierwszy od początku listopada ubiegłego roku. Wszystko przez polityczny kryzys, jaki wybuchł po odrzuceniu nominacji eurosceptycznego kandydata na stanowisko ministra finansów przez prezydenta Sergio Matarellę. Prezydent powierzył zadanie utworzenia rządu technokracie Carlo Cottarelliemu, który ma doprowadzić do przyjęcia budżetu i poprowadzić Włochy do wyborów na początku przyszłego roku. Jednak szanse na przyjęcie budżetu przez parlament wydają się nikłe ponieważ prezydent stał się wrogiem numer jeden dla niedoszłej koalicji M5S i Ligi, a to oznacza przyspieszone wybory we wrześniu. Rosnące rentowności włoskiego długu uruchamiają zlecenia zabezpieczające, zaś to prowadzi do osłabienia euro – w efekcie widzimy wzrost notowań USDPLN powyżej 3,70. Na pocieszenie można powiedzieć, że tego rodzaju kryzysy polityczne zwykle mają tylko krótkotrwały wpływ na rynek i naszym zdaniem – pomijając skomplikowaną sytuację włoskiej gospodarki w długim terminie – tak będzie też tym razem.

Wtorkowy kalendarz zawiera sporo wypowiedzi przedstawicieli EBC i będzie ciekawym, czy odniosą się oni w jakikolwiek sposób do wpływu sytuacji w polityce na ewentualne decyzje banku centralnego. W USA o 16:00 publikacja wskaźnika Conference Board, w Polsce kluczowe dane poznamy jutro. Dziś o 9:10 euro kosztuje 4,3035 złotego, dolar 3,7115 złotego, frank 3,7364 złotego, zaś funt 4,9304 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.