Pole do umocnienia dolara w krótkim terminie jest małe

Pole do umocnienia dolara w krótkim terminie jest małe
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-05-25 (13:26)

USA/ KOREA PÓŁNOCNA: Kim Dzong Un nadal wyraża zainteresowanie rozmowami z USA, podali przedstawiciele reżimu, chociaż ruch należy też do strony amerykańskiej. Agencja KCNA zacytowała słowa wiceministra spraw zagranicznych, który stwierdził, że KRLD nie zmieniła w ostatnich tygodniach swojego stanowiska i chce dążyć do pokoju w regionie. Z kolei Donald Trump dał wczoraj po południu do zrozumienia, że jest gotów spotkać się w innym terminie niż 12 czerwca.

EUROSTREFA: Minutki z ostatniego posiedzenia ECB pokazały, że członkowie tego gremium zgodzili się z tym, że postępy w odbiciu inflacji są niewystarczające, a bank centralny powinien zachować czujność, gdyż perspektywy gospodarcze stają się bardziej niepewne.

USA / FED: Wyniki przeprowadzonej przez oddział w Nowym Jorku ankiety wśród tzw. primary dealers pokazały, że oczekują oni jeszcze 3 podwyżek stóp w tym roku

WIELKA BRYTANIA: Szef Banku Anglii dał wczoraj do zrozumienia, że ścieżka podwyżek będzie zależna od utrzymania dynamiki wzrostu gospodarki powyżej 1,5 proc., a zacieśnienie może mieć miejsce szybciej, jeżeli pojawią się sygnały wyraźniejszego odbicia inwestycji. Brexit pozostaje głównym czynnikiem dla działań BOE. Widać niepewność dotyczącą dynamiki wydatków konsumenckich w ślad za osłabieniem rynku nieruchomości. Tymczasem dzisiaj poznaliśmy rewizję ostatnich danych PKB za I kwartał – wcześniejsze odczyty zostały potwierdzone (0,1 proc. k/k i 1,2 proc. r/r).

EUROSTREFA / HISZPANIA: Sąd Najwyższy orzekł winę premiera Mariano Rajoy’a w sprawie dotyczącej nielegalnego finansowania jego Partii Ludowej (PP). Opozycyjni socjaliści już zapowiedzieli, że zagłosują za obaleniem rządu.

EUROSTREFA / NIEMCY: Indeks Ifo wyniósł w maju 102,2 pkt. – nie zmienił swojej wartości względem kwietnia. Dane za poprzedni miesiąc zrewidowano w górę z 102,1 pkt., a szacunki na maj zakładały delikatny spadek do 102,0 pkt.

Opinia: Dolar szybko podniósł się po wczorajszej korekcie. Niewykluczone, że rynki uznały, że działania Trumpa ws. ceł na auta i części do nich nie okażą się być jednak kolejną „dużą sprawą”. Niemniej intencje Białego Domu nieraz bywają trudne do odgadnięcia, we wczorajszym raporcie napisałem kilka możliwych pretekstów stojących za tymi działaniami. Czas pokaże, co z tego wyniknie. Tymczasem wczoraj wieczorem pojawił się wątek Korei Północnej, po tym jak Trump oficjalnie odwołał szczyt na 12 czerwca. Niemniej widać, że obie strony chcą rozmawiać i będą dążyć do ustalenia nowego terminu. Wydaje się, że dla rynków finansowych nie powinien być to pretekst do jakiejś większej niepewności.

Dolar zyskał, ale pole do kontynuacji ruchu nie jest duże. I to nie tylko technicznie, co dobrze widać po wykresie koszyka BOSSA USD, gdzie mamy tygodniową świecę doji na kluczowym zniesieniu Fibo 38,2 proc. Dolara nie wspierają rentowności amerykańskich treasuries, które spadły do 2,97 proc. w przypadku papierów 10-letnich, a ostatnie dni pokazały, że kluczowy czynnik mogący mieć wpływ na oczekiwania inflacyjne, czyli ceny ropy naftowej, zaczynają iść w dół. Jednocześnie widać też, że w przypadku walut w parach z dolarem, skala przeceny w ostatnich tygodniach była duża i co znacząco zwiększa ryzyko korekt.

Ciekawie zaczyna wyglądać sytuacja wokół euro. Zapewne niedługo przekonamy się, czy włoscy populiści zrezygnują z forsowania Paolo Savony na stanowisko ministra gospodarki, co dałoby preteksty do chwilowego odbicia. Na dłuższy termin to temat Włoch szybko nie zniknie, a wczorajsze spotkanie ministrów finansów państw strefy euro obfitowało w ostrzegawcze komentarze, padły nawet porównania do Grecji. Dzisiaj rano nastroje na euro psuła Hiszpania po tym, jak wzrosło prawdopodobieństwo obalenia rządu Rajoya, co najpewniej skutkowało by przedterminowymi wyborami. Tyle, że teraz rozkład sił w sondażach jest znacznie lepszy niż przed dwoma laty. Widać migrację elektoratu Partii Ludowej premiera Rajoya, w stronę centroprawicowej i liberalnej gospodarczo Partii Obywateli, która może teraz tylko przyspieszyć. Już teraz CS ma poparcie bliskie 30 proc. i jest ono najwyższe ze wszystkich ugrupowań. Tym samym ewentualne wybory w Hiszpanii nie skutkowałyby ryzykiem włoskiego scenariusza. Tymczasem wsparciem dla euro zaczynają być dane makroekonomiczne. Dzisiaj rano poznaliśmy niemiecki Ifo, który w maju nie spadł, a dane za kwiecień zostały nieznacznie zrewidowane w górę. Kluczem dla euro będą jednak dopiero szacunki majowej inflacji HICP, które poznamy w przyszły czwartek (dzień wcześniej napłyną dane z Niemiec).

Z punktu widzenia analizy technicznej warto śledzić też USDJPY, który ostatnio spadał m.in. za sprawą odwołania szczytu Kim-Trump, ale i też spadających rentowności amerykańskich obligacji. Wsparcie w okolicach 109,00 zostało osiągnięte i widzimy próbę odbicia. Niemniej może być bardzo trudno o wyjście ponad 109,80-110,0. Układ dziennych wskaźników wygląda negatywnie i daje szanse na zejście poniżej kluczowego dołka z 4 maja przy 108,64 w perspektywie kolejnych dni.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

09:46 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

09:33 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.