Rentowności pchają dolara w górę

Rentowności pchają dolara w górę
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-05-15 (12:43)

Kluczowe informacje z rynków: EUROSTREFA / WŁOCHY: Liderzy obu ugrupowań (Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej) po spotkaniu z prezydentem Mattarellą poinformowali, że nie są jeszcze gotowi na podpisanie porozumienia ws. zawiązania rządu. Prezydent dał Ruchowi 5 Gwiazd dodatkowy czas na wypracowanie kompromisu.

Tymczasem Liga Północna zapowiedziała przeprowadzenie nieformalnego referendum wśród swoich członków, czy wejść w koalicję rządową. To sugeruje, że potencjalny rząd nie zostanie uformowany wcześniej, niż w przyszłym tygodniu.

WIELKA BRYTANIA / UNIA EUROPEJSKA / BREXIT: Główny negocjator z ramienia UE przyznał wczoraj, że od marca nie odnotowano znaczących postępów w negocjacjach z Londynem. Tymczasem dealine dla podpisania ostatecznej umowy wypada w październiku, a do czerwca powinien zostać wypracowany kompromis ws. granicy z Irlandią, a także prawne aspekty zarządzania procesem Brexitu i inne sprawy. Zwraca się uwagę, że Brytyjczycy „nie mają jasnego stanowiska”.

WIELKA BRYTANIA / DANE: Opublikowane dzisiaj dane z rynku pracy pokazały, że stopa bezrobocia utrzymała się w marcu na poziomie 4,2 proc. (jak oczekiwano), ale już liczona inną metodologią liczba wniosków o zasiłek od bezrobotnych wzrosła w kwietniu o 31,2 tys. wobec szacowanych 7,5 proc. Dynamika wynagrodzeń wyhamowała do 2,6 proc. r/r (jak oczekiwano), ale bez bonusów przyspieszyła do 2,9 proc. r/r z 2,8 proc. r/r.

IZRAEL / STREFA GAZY: Ponad 2 tysiące rannych i blisko 60 zabitych Palestyńczyków – to tragiczny bilans użycia przez Izrael broni podczas potężnych demonstracji w Strefie Gazy przeciwko otwarciu ambasady USA w Jerozolimie. Działania skrytykowały państwa arabskie (w tym Turcja). Tymczasem USA zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do śledztwa ws. wczorajszych wydarzeń.

AUSTRALIA: Opublikowane dzisiaj rano zapiski z ostatniego posiedzenia RBA pokazały, że członkowie tego gremium są zgodni, co do tego, że kolejnym ruchem będzie podwyżka, a nie obniżka stóp. Nie widzą jednak powodów do przyspieszania tej decyzji.

USA / KANADA / NAFTA: 17 maja Kongres USA ma zająć się draftem umowy NAFTA. Ostatnio spekulowano, że ma być ona ponownie przeredagowywana, ze względu na kontrowersyjne zapisy dotyczące przemysłu samochodowego. Tymczasem wczoraj odbyła się telefoniczna rozmowa premiera Kanady z Donaldem Trumpem, której celem było wypracowanie kompromisu.

EUROSTREFA: Zdaniem Benoit Coeure z ECB stopy procentowe powinny pozostać niskie przez długi okres po zakończeniu programu QE. Dzisiaj rano poznaliśmy też wstępne dane nt. PKB z Niemiec, które rozczarowały – wzrost wyniósł 0,3 proc. k/k i 1,6 proc. r/r (szacowano 0,4 proc. k/k i 1,7 proc. r/r), a także odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który pozostał w maju na poziomie -8,2 pkt. Rozczarowała także dynamika produkcji przemysłowej dla całej strefy euro, która rosła w tempie 0,5 proc. m/m i 3,0 proc. r/r w marcu. Rewizja danych nt. PKB za I kwartał nie przyniosła zmian wobec pierwotnych odczytów (0,4 proc. k/k i 2,5 proc. r/r).

CHINY: Dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu wypadła na poziomie 7,0 proc. r/r wobec szacowanych 6,4 proc. r/r. Niższy odczyt odnotowała za to dynamika sprzedaży detalicznej (9,4 proc. r/r wobec oczekiwanych 10,0 proc. r/r). Inwestycje w aglomeracjach rosły w tempie 7,0 proc. r/r (prognozowano 7,4 proc. r/r).

NORWEGIA: Opublikowane dzisiaj rano dane nt. PKB w I kwartale wskazały na wzrost rzędu 0,6 proc. k/k, oraz tyle samo (0,6 proc. k/k) po wyłączeniu ropy i gazu – w tym przypadku szacowano 0,5 proc. k/k po korekcie do 0,7 proc. k/k z 0,6 proc. k/k w IV kwartale.

Opinia: Zamieszanie na Bliskim Wschodzie (tragiczne wydarzenia w Strefie Gazy) wywindowało w górę ceny ropy naftowej, a to z kolei przełożyło się na wzrosty rentowności amerykańskich obligacji rządowych. Podobna sytuacja miała miejsce 9 maja – dzień po tym, jak Trump poinformował o wystąpieniu USA z porozumienia z Iranem. Widać, że w tej kwestii mamy coraz wyraźniejszą korelację. Patrząc na wykres amerykańskich rentowności widać, że teraz kluczowe będzie naruszenie oporu przy 3,0490 proc. (szczyt z początku 2014 r.) dla papierów 10-letnich. Może być to katalizator dla dalszego umocnienia dolara. Pytanie tylko, czy do tego dojdzie? Po wczorajszych wydarzeniach w Strefie Gazy napięcie na Bliskim Wschodzie wzrosło, ale i też nie należy spodziewać się, aby Izrael dalej eskalował emocje, a z drugiej strony świat arabski raczej ograniczy się do dyplomatycznych ripost wobec Tel-Avivu i USA, co już zresztą zrobił. Tyle, że to nie buduje fundamentu pod nowe porozumienie z Iranem, a czas leci (3-miesiące po którym sankcje zostaną przywrócone to krótki okres). Wydaje się też, że UE raczej nie zaryzykuje działań wbrew interesom USA i dostosuje się do sankcji przeciwko Teheranowi. Innymi słowy – presja na zwyżki cen ropy może się utrzymywać niezależnie od rosnącej podaży surowca z amerykańskich łupków, oraz zbliżającego się posiedzenia OPEC w czerwcu (powróci temat limitów wydobycia surowca). A to z kolei może zacząć podbijać oczekiwania inflacyjne, w tym dać argumenty do spekulacji nad łącznie 4 podwyżkami stóp w USA (publikacja nowego dot-chartu z głosami członków FED już 13 czerwca).

W krótkim terminie o perspektywach dla dolara zadecydują odczyty makro z USA – dzisiaj dynamiki sprzedaży detalicznej, a jutro produkcji przemysłowej. Dla kontynuacji zwyżek USD potrzebne będzie jednak pozytywne zaskoczenie w odczytach…

Wykres tygodniowy rentowności amerykańskich obligacji rządowych. Kolor żółty – papiery 10-letnie, kolor zielony – papiery 5-letnie, kolor czerwony – papiery 2-letnie

Dzisiaj dolar zyskuje najbardziej w relacjach z walutami emerging-markets, powtarzając tym samym schemat z ostatnich tygodni. W grupie G-10 widać słabość JPY, co może nieco dziwić biorąc pod uwagę zamieszanie na Bliskim Wschodzie. Niemniej większe znaczenie w relacji USD/JPY mają amerykańskie rentowności. Dzisiaj może dojść do próby ataku na barierę 110,00. Na naruszenie strefy oporu 110,10-110,50 może być jednak zbyt wcześnie.

Mniejsze zmiany dotykają dzisiaj euro, chociaż te jest obciążone słabszymi odczytami z Niemiec (PKB w I kwartale rozczarowało), co z kolei może przekładać się na oczekiwania wobec posunięć ECB, a także oczekiwaniami na polityczne rozstrzygnięcie we Włoszech. Rynki nie zdyskontowały jeszcze możliwości zawiązania rządu populistów, gdyż wciąż nie wiadomo, czy w ogóle do tego dojdzie – niemniej wykresy rentowności włoskich obligacji rządowych pokazują, że ewentualne pole do negatywnego zaskoczenia (ich wzrostem) istnieje i to może być istotny czynnik ryzyka dla euro. Za chwilę uczestnicy rynku zaczną się zastanawiać, czy ECB będzie chciał rzeczywiście zakończyć QE w tym roku, skoro być może trzeba będzie gasić pożar w Rzymie?

Wykres dzienny rentowności obligacji rządu Włoch (kolor biały – papiery 10-letnie, kolor żółty – papiery 2-letnie), oraz spread pomiędzy 2-letnimi papierami Włoch i Niemiec.

Technicznie EUR/USD wraca w dół po nieudanej próbie sforsowania bariery 1,20. Uwagę zwraca zachowanie się oscylatora RSI 9, który w zeszłym tygodniu wybił się ponad linię spadkową trendu.

W centrum uwagi pozostaje funt i to nie ze względu na dane, które akurat dzisiaj (rynek pracy) nie wypadły źle, a na doniesienia związane z Brexitem. Strona unijna daje do zrozumienia, że Londyn nie wie czego chce, a z kolei premier May jest politycznie rozbita ostatnimi przegranymi głosowaniami w Izbie Lordów w kluczowych kwestiach dotyczących Brexitu i zaczyna „błądzić”, co nie jest dobre. Niemniej scenariusz przedterminowych wyborów i przejęcia władzy przez laburzystów wciąż wydaje się być mało realny, gdyż mógłby doprowadzić do tego, że Wielka Brytania opuściłaby UE w marcu 2019 r. bez osiągnięcia kluczowych porozumień. Niewykluczone, zatem, że jak to zwykle bywa kluczowe sprawy zostaną „załatwione za pięć dwunasta”, a kluczowym wydarzeniem może okazać się szczyt UE przypadający w czerwcu.

Technicznie GBP/USD kontynuuje konsolidację po tym, jak wczoraj nie udała się próba opuszczenia jej góra. Mocne wsparcie to okolice 1,3460 i raczej trudno będzie o ich naruszenie.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

14:55 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.