Dane Departamentu Pracy zdecydują o dolarze

Dane Departamentu Pracy zdecydują o dolarze
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-05-04 (12:40)

Kluczowe informacje z rynków: USA / FED: Na zakończonym w środę wieczorem posiedzeniu Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami nie dokonała zmian w poziomie stóp procentowych (1,50-1,75 proc.). W komunikacie oceniono, że w perspektywie najbliższego roku inflacja będzie poruszała się blisko symetrycznego 2 proc. celu.

Zdaniem FED zarówno szeroka miara inflacji, jak i bazowa „zbliżyły się do 2 proc.”. Wskazano jednak, że rynkowe miary inflacji „pozostają niskie”, ale z komunikatu wypadły stwierdzenia o tym, że „FED uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej”, oraz, że „pespektywy dla gospodarki w ostatnich miesiącach poprawiły się”. Wobec tych ostatnich FED uważa, że „ryzyka dla perspektyw są zasadniczo zbilansowane”, przy czym dotyczy to nie tylko krótkiego okresu (jak wcześniej). Podtrzymano ocenę, że wzrost gospodarczy pozostaje umiarkowany, dalsze podwyżki stóp będą stopniowe.

USA / DANE: Opublikowany wczoraj po południu bilans handlowy w marcu wskazał na deficyt rzędu 49 mld USD (szacowano 50 mld USD), wobec 57,7 mld USD po korekcie w lutym. Wczoraj rozpoczęły się też oficjalne rozmowy amerykańskiej delegacji w Pekinie nt. wzajemnych relacji handlowych – Sekretarz Skarbu Steve Mnuchin powiedział tylko, że odbyliśmy „bardzo dobrą rozmowę”. Wczoraj po południu poznaliśmy też indeks ISM dla usług za kwiecień, który spadł do najniższego poziomu od 4 miesięcy tj. 56,8 pkt. (szacowano 58,0 pkt.).

CHINY: Indeks PMI dla usług liczony przez Caixin wypadł w kwietniu lepiej od prognoz rosnąc do 52,9 pkt. Wpłynęło to na pozytywny obraz indeksu PMI Composite (52,3 pkt.).

EUROSTREFA: Opublikowane w czwartek przed południem dane szacunkowe nt. inflacji HICP za kwiecień pokazały odczyt na poziomie 1,2 proc. r/r (szacowano 1,3 proc. r/r). Dane za marzec zostały zrewidowane do 1,3 proc. r/r z 1,4 proc. r/r. Dzisiaj natomiast poznaliśmy dane nt. ostatecznego odczytu PMI dla usług, który w kwietniu wyniósł 54,7 pkt. (szacowano 55,0 pkt.), a także dane nt. marcowej sprzedaży detalicznej, która wzrosła zaledwie o 0,1 proc. m/m (szacowano 0,5 proc. m/m).

WIELKA BRYTANIA: Indeks PMI dla usług opublikowany wczoraj przed południem, wyniósł 52,8 pkt. (dane za kwiecień). To poniżej szacunków rynku na poziomie 53,5 pkt., ale lepiej niż w marcu (51,7 pkt.).

Opinia: Dolar utrzymuje „wysokie poziomy”, mimo faktu, że rentowności amerykańskich obligacji (co było motywem na początku zeszłego tygodnia) nie rosną, tylko spadają, a dane ISM opublikowane w tym tygodniu wypadły słabo. Posiedzenie FED w środę było mieszane – z jednej strony widać większe zaufanie wobec inflacji, z drugiej FED nie brzmi bardziej „jastrzębio” na tyle, aby na tej bazie można było rozgrywać spekulacje nt. łącznie 4 podwyżek stóp w tym roku. Kolejne, kluczowe, bo kwartalne posiedzenie FED zaplanowane jest na 12-13 czerwca. Wtedy to czeka nas kolejna podwyżka stóp (od dawna dyskontowana przez rynek), oraz publikacja nowych projekcji makro, w tym słynnego wykresu dot-plot obrazującego oczekiwania członków FED odnośnie ścieżki podwyżek stóp. W marcu brakowało jednego głosu do tego, aby mediana wskazała na łącznie 4 ruchy w tym roku. Teraz rynek teoretycznie mógłby rozgrywać ten temat, ale musi mieć do tego podkład w postaci lepszych danych makro. Tymczasem, tak jak wspomniałem indeksy ISM zaskoczyły na minus. Cała nadzieja, jest zatem w dzisiejszych danych Departamentu Pracy USA. Po słabszym marcu spodziewane jest odbicie zatrudnienia w okolice 192 tys. (NFP), ale kluczowe będą płace (szacunki zakładają status quo z marca, czyli 0,2 proc. m/m i 2,7 proc. r/r). Jeżeli dane nie zaskoczą na plus, to dolar może dostać preteksty do realizacji zysków.
Zwłaszcza, że ruch z ostatnich dni oparty jest o dwie kwestie – pokrywanie nadmiernego nawisu krótkich pozycji w USD z ostatnich miesięcy, a także sygnały słabości pozostałych banków centralnych, które mogą opóźnić terminy zacieśnienia polityki (ECB, BOE, BOJ, RBA, RBNZ). Warto, zadać sobie pytanie na ile w tych kwestiach po ostatnich przetasowaniach nie znaleźliśmy się bliżej tzw. punktu równowagi.

Na koszyku BOSSA USD widać wyraźnie, że dolar ma za sobą kolejny świetny tydzień. Opory są łamane, a tygodniowe wskaźniki RSI i MACD potwierdzają dynamikę ruchu. Warto jednak zaczekać do końca dnia, aby przekonać się na ile tydzień rzeczywiście zamknie się ponad poziomem 78,3 pkt. Jeżeli to by się nie udało, to mamy pretekst do korekty nawet w stronę 77,6 pkt. w najbliższych dniach, a więc wymazującej świecę z tego tygodnia.

Na układzie EUR/USD widać jednak, że koncepcja formacji flagi została już zanegowana, a rynek trzyma się przyspieszonej linii spadkowej trendu. Nie oznacza to jednak, że korekcyjne odbicie (nawet w okolice 1,2070-90) jest wykluczone. Nie będzie to jednak początek zmiany dotychczasowego trendu, a krótka korekta. W przypadku kontynuacji spadków już teraz, najbliższe ważne wsparcie to okolice 1,19.

Słabość dolara wyraźniej pokazuje USD/JPY, który nie zdołał przetestować bariery 110. Teraz kluczowa będzie obrona dolnego ograniczenia kanału spadkowego (108,70-108,80).

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.