EBC ostrożny, euro tonie

EBC ostrożny, euro tonie
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2018-04-27 (09:11)

Europejski Bank Centralny będzie z uwagą przyglądał się pogorszeniu w danych, widocznemu w Europie od początku roku. Ostrożna postawa przekłada się na przecenę euro, szczególnie, że jednocześnie bardzo dobrze wyglądają dane z USA. Dziś pierwsze raporty o PKB za pierwszy kwartał z rozwiniętych gospodarek.

We wczorajszym komentarzu wskazywaliśmy, że oczekujemy ostrożnego EBC ponieważ do zakończenia programu skupu obligacji jest jeszcze dużo czasu, a dane makroekonomiczne uległy pogorszeniu. Już sam komunikat mógł nieco rozczarować rynki, gdyż podtrzymane zostało zapewnienie, że program zostanie przedłużony, jeśli zajedzie taka potrzeba. Tymczasem jeszcze przed dwoma tygodniami poszczególni członkowie Rady EBC wskazywali, że należy ostatecznie zakończyć program w tym roku. Prezes Mario Draghi odnotował pogorszenie widoczne w danych makroekonomicznych, skupiając się na wskaźnikach PMI. Przypomnijmy, że PMI dla przemysłu strefy euro ulegał pogorszeniu w każdym z pierwszych czterech miesięcy roku. Draghi odnotował, że może to być okres normalizacji po silnym ożywieniu z 2017 roku, ale dodał szybko, że EBC będzie się bacznie przyglądać, czy czasem nie jest to głębszy proces, który mógłby nadwątlić istotnie całe ożywienie i oddalić realizację celu inflacyjnego. Dla rynków też jest to jasny sygnał jak banki centralne będą reagować na efekty mocno drożejącej obecnie ropy naftowej. W USA będzie to oznaczało istotny wzrost inflacji powyżej 2% w kolejnych miesiącach i jest bardzo prawdopodobne, że Fed będzie zmuszony zareagować na to dodatkową podwyżką stóp procentowych. W Europie EBC daje jasno do zrozumienia, że po prostu prowadzi swoją grę i nie zamierza niczego zmieniać, w Japonii bank centralny w ogóle usunął datę oczekiwanej realizacji celu inflacyjnego! Tym samym obecne tendencje ewidentnie preferują dolara i w efekcie na parze EURUSD mamy w tym tygodniu najmocniejsze spadki od ponad 2 miesięcy i jednocześnie najniższy poziom od pierwszego tygodnia roku. Ponieważ wzrost rynkowych stóp procentowych ogólnie jest źle przyjmowany przez rynki wschodzące oznacza to też wzrost notowań USDPLN do poziomu 3,50, również nie widzianego od pierwszych dni roku. Warto jednak przy tej okazji pamiętać, że dolar pozostaje długoterminowo przewartościowany, a intencją Białego Domu nie jest silna waluta, dlatego też naszym zdaniem umocnienie dolara jest korekcyjne i prawdopodobnie większa część tej korekty jest już za nami.

Dziś dla dolara i rynków ogółem bardzo ważny będzie raport o amerykańskim PKB za pierwszy kwartał tego roku. Oczekuje się, że pierwszy kwartał ogólnie był słaby i w USA miałoby to oznaczać spadek tempa wzrostu z 2,9 do 2% (q/q w ujęciu anualizowanym, pokazującym wzrost przy założeniu, że dany kwartał trwa cały rok). Podobny raport dostaniemy z Wielkiej Brytanii i tam też oczekuje się spowolnienia wzrostu (z 0,4 do 0,3% q/q), słabsze dane o PKB poznaliśmy już z Francji.

Na rynku sporo mówi się o spotkaniu przywódców Korei Płn. i Płd., jednak na rynki ma to obecnie ograniczony wpływ. Nastroje giełdowe zyskują znacznie więcej dzięki fenomenalnym wynikom prezentowanym przez amerykańskie spółki technologiczne. Po świetnych wynikach Facebooka wczoraj bardzo dobre prognozy sprzedaży i zysków podali inni giganci: Amazon oraz Intel. Dzięki temu indeks Nasdaq100 odnotował już po zamknięciu regularnej sesji ponad 1% zwyżkę, a dobre nastroje przełożyły się na rynki azjatyckie, gdzie wzrosty oscylowały wokół 1%. Tym samym dzisiejsza sesja w Europie również rozpocznie się na zielono i o ile na rynek nie spadnie już jakaś nieoczekiwana wiadomość, szczególnie natury geopolitycznej, jest spora szansa na pozytywne zamknięcie tygodnia. O 8:45 euro kosztuje 4,2282 złotego, dolar 3,4963 złotego, frank szwajcarski 3,5306 złotego, zaś funt brytyjski 4,8664 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

09:46 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

09:33 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

07:32 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.