PLN bez większych zmian, ciekawy kalendarz makro

Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenach podstawowych walut, w tym również złotego. PLN kwotowany jest następująco: 4,1962 PLN za euro, 3,4195 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5622 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8198 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,091% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rozpoczęcie nowego tygodnia handlu nie przynosi jak dotąd większych zmian na notowaniach złotego. Również końcówka poprzedniego tygodnia mijała raczej pod znakiem lokalnych konsolidacji.
Inwestorzy skupiają się na kwestiach napięć handlowych na linii USA-Chiny, w dużej mierze pomijając wydarzenia na koszyku CEE. Na samego PLN (jak i inne waluty CEE) należy obecnie patrzeć przez pryzmat globalnego nastawienia do bardziej ryzykownych aktywów. W przypadku wprowadzenia nowych ceł przez USA, najpewniej będziemy świadkami podobnego ruchu ze strony Chin, co może popchnąć kapitał w stronę tzw. „bezpiecznych przystani”. PLN może zareagować również z uwagi na słabość danych lokalnych, gdzie wstępne dane dot. CPI za marzec wypadły wyraźnie poniżej prognoz, co podbija scenariusz długoterminowej stabilizacji stóp przez RPP. W regionie warto wspomnieć o spodziewanym zwycięstwie koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) na Węgrzech (2/3 mandatów, trzecia kadencja rządów). Trudno jednak doszukiwać się większej reakcji na forincie.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Ciekawiej prezentuje się jednak dalsza część tygodnia – środa: decyzja RPP, czwartek: CPI za marzec, piątek: decyzja S&P?, bilans płatniczy oraz inflacja bazowa. W dalszym ciągu jednak wydaje się, iż krajowe dane pełnią obecnie rolę drugoplanową, a wycena PLN zależeć będzie głównie od nastrojów na szerokim rynku.
Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN oscyluje tuż poniżej 3,4240 PLN. EUR/PLN pozostaje w ramach lokalnej konsolidacji na 4,1866-4,1944 PLN.
Źródło: Konrad Ryczko, Analityk DM BOŚ
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Riksbank za nami, ECB w centrum uwagi
11:23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / OBLIGACJE: Rentowności 10-letnich obligacji osiągnęły wczoraj maksimum w okolicach 3,0360 proc. (to najwyższy poziom od ponad 4 lat). Dawny szczyt ze stycznia 2014 r. na poziomie 3,0490 proc. nie został jeszcze przetestowany.
Czy Draghi odwróci uwagę od marszu dolara?
09:28 Komentarz poranny TMS BrokersJeśli USD się nie zatrzyma, to pójdzie dalej. Brzmi to banalnie, ale taki jest teraz rynek. Inwestorzy masowo porzucają krótkie pozycje w dolarze a kontynuowany wzrost rentowności długu USA jest solidna zachętą. Co może zatrzymać ten proces? Dziś mamy dzień z decyzją EBC i gdyby prezes Draghi wybrzmiał inaczej niż gołębio, możemy mieć rajd ulgi na EUR/USD, który przynajmniej na chwilę przyćmi blask dolara.
Dolar najdroższy od trzech miesięcy
09:27 Poranny komentarz walutowy XTBWe wczorajszym komentarzu pisaliśmy o tendencjach, które pchają notowania dolara w górę i jednocześnie osłabiają złotego. Wygląda na to, że obawa przed inflacją rozgościła się na rynkach na dobre. W efekcie dla złotego to najgorszy tydzień od dłuższego czasu. Tempo przeceny polskiej waluty nie było tak duże od 2016 roku, a sam dolar jest najdroższy od 3 miesięcy.
W programie Draghi i dane makro z USA
09:26 Raport poranny FMCMWieści z głównej pary: Eurodolar lokuje przy 1,2170. Sytuacja jest graniczna, testowane jest bowiem wsparcie generalnej konsolidacji, ciągnącej się od drugiej połowy stycznia 2018. Nadal wysoko stoi rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich, ostatnie notowania to ok. 3,035 proc.
Osłabienia PLN ciąg dalszy, EBC w kalendarzu
09:25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie presji na wycenie PLN wraz z umacniającym się dolarem oraz gorszymi nastrojami wokół EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2306 PLN za euro, 3,4749 PLN wobec dolara amerykańskiego,3,5363 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8458 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,10% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rentowności rozdają karty
2018-04-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA/ DANE: Opublikowane wczoraj po południu odczyty dotyczące sprzedaży nowych domów w marcu (694 tys.), oraz indeksu zaufania Conference Board w kwietniu (128,7 pkt.) wypadły powyżej prognoz. Negatywnym zaskoczeniem był tylko odczyt regionalnego indeksu aktywności z Richmond, który w kwietniu nieoczekiwanie spadł do -3 pkt.
Złe wieści trafiają na podatny grunt
2018-04-25 Komentarz poranny TMS BrokersRentowności obligacji skarbowych USA pozostają wysoko z zamiarem pójścia wyżej, co podsyca dalsze umocnienie USD i stanowi ryzyko dla wielu popularnych pomysłów inwestycyjnych z początku roku. Siła EUR i JPY, albo rajd rynków wschodzących stanęły pod znakiem zapytania, aktywując tryb „ratuj się kto może”. A zbliżający się koniec miesiąca nie sprzyja uspokojeniu.
Niepokój przed EBC
2018-04-25 Poranny Szkic walutowy AFSZłoty traci relatywną przewagę nad walutami EM. Wraca do wycen z początku miesiąca. Ruch rozpatrujemy w charakterze korekty. Spodziewamy się powrotu do silnego złotego wraz z ustąpieniem czynnika ryzyka związanego z nadmierną wyprzedażą obligacji USA i jutrzejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC).
3% złamane, złoty traci
2018-04-25 Poranny komentarz walutowy XTBRynki zafiksowały się na jednej cyfrze – 3%. Chodzi o rentowność amerykańskich 10-latek, która ten poziom osiągnęła wczoraj. Obawy o wzrost inflacji i kosztów pieniądza pociągnęły wczoraj główne rynki akcji wyraźnie w dół, a rykoszetem oberwało się też złotemu.
PLN na 4-tygodniowych minimach
2018-04-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie stabilizacji kwotowań PLN po niedawnych spadkach. Złoty notowany jest następująco: 4,2073 PLN za euro, 3,4456 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5103 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,104% w przypadku obligacji 10-letnich.