Nowy tydzień zaczęliśmy od nieznacznych spadków dolara

Nowy tydzień zaczęliśmy od nieznacznych spadków dolara
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-04-03 (12:00)

Kluczowe informacje z rynków: USA / AMAZON: Prezydent Trump ponowił w poniedziałek swoje wcześniejsze „ataki”, tym razem dając do zrozumienia, że firma ma uprzywilejowaną pozycję w relacjach na rynku przesyłek pocztowych, a także płaci zaniżone podatki. W ostatnim tygodniu Trump aż cztery razy tweetował nt. Amazona. To wszystko negatywnie odbija się na nastrojach wokół spółek technologicznych w USA.

USA / NAFTA: Bloomberg podał powołując się na źródła w Białym Domu, że wstępne porozumienie dotyczące nowego kształtu umowy NAFTA może zostać opublikowane już podczas zaplanowanego na przyszły tydzień Summit of the Americas, które rozpocznie się 13 kwietnia w Peru. Rzeczniczka Białego Domu, Natalie Strom stwierdziła, że proces negocjacji idzie dość szybko i kraje NAFTA będą gotowe na czas. Z kolei doradca ds. handlu Peter Navarro zapytany w CNBC o powody pośpiechu przytoczył argument związany ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Meksyku (lipiec). Niemniej prezydent Trump na Twitterze ponownie skrytykował kwestię nadmiernej imigracji Meksykanów do USA.

USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: W niedzielę 1 kwietnia, Chińczycy zdecydowali się oficjalnie wprowadzić „cła odwetowe” na amerykańskie produkty – opublikowana została lista 128 pozycji wobec których zastosowana będzie taryfa 25 proc. (znalazła się na niej m.in. mrożona wieprzowina, wina, wybrane owoce i orzechy). Roczna wartość importu z USA wynosi 3 mld USD. Lista produktów jest jednak zgodna z tym, co podawano jeszcze 23 marca b.r.

USA/ DANE: ISM dla przemysłu spadł w marcu do 59,3 pkt. z 60,8 pkt. Lepiej od szacunków wypadł subindeks cen płaconych, który wzrósł do 78,1 pkt., ale gorzej wskaźnik dla zatrudnienia (spadek do 57,3 pkt.).

AUSTRALIA: RBA nie zmienił na zakończonym dzisiaj posiedzeniu poziomu stóp procentowych (1,50 proc.), co było zgodne z oczekiwaniami. W komunikacie ponownie zwrócono uwagę na utrzymującą się niską inflację i dynamikę wynagrodzeń. Poznaliśmy też indeks PMI dla przemysłu liczony przez AIG, który wzrósł w marcu do rekordowych 63,1 pkt. z 57,5 pkt.

EUROSTREFA: Publikowane dzisiaj ostateczne dane PMI dla przemysłu wypadły zgodnie z wcześniejszymi, niskimi szacunkami (56,6 pkt.). Rano poznaliśmy też dynamikę sprzedaży detalicznej z Niemiec, która w lutym rozminęła się z prognozami (spadek o 0,7 proc. m/m).

WIELKA BRYTANIA: Indeks PMI dla przemysłu wypadł lepiej od prognoz na poziomie 54,5 pkt., rosnąc w marcu do 55,1 pkt. z 55,0 pkt. po korekcie w lutym.

Opinia: Dzisiaj dużo pisze się o słabym początku II kwartału na Wall Street, pojawiają się obawy, że gorszy sentyment może zagościć na dłużej także na innych rynkach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wczoraj aktywność inwestorów w USA nie była aż tak duża, a informacje, które miały stać za spadkami nie powinny być zaskoczeniem. Chińczycy zrealizowali to, co zapowiadali 23 marca (lista produktów na które zostały nałożone wyższe cła pozostała taka sama) i chyba pewną naiwnością byłoby oczekiwanie, że Pekin nie zdecyduje się na taki ruch w obliczu działań Waszyngtonu. Niemniej być może pewna grupa inwestorów w oparciu o nagłówki depesz w ubiegłym tygodniu mogła odnieść wrażenie, że obie strony będą teraz negocjować i tym samym zawieszą na pewien czas nowe tematy. O tym, że takie podejście może być błędne zwracałem jeszcze uwagę przed Świętami. Kolejny wątek do spółka Amazon. Poniedziałkowe tweety Trumpa były dalszą częścią tego, co obserwowaliśmy już wcześniej – niemniej jest to dobry pretekst do podtrzymania słabych nastrojów wokół spółek technologicznych. Warto jednak zastanowić się, czy w perspektywie najbliższych dni rzeczywiście mamy szanse zobaczyć kolejne negatywne informacje, dające preteksty do pogłębienia rynkowego pesymizmu? Na tapecie jest ogromna lista chińskich produktów z sektora technologii i telekomunikacji, na które będą nałożone wyższe cła – według wcześniejszych informacji z Białego Domu może ona zostać opublikowana już niedługo. Niemniej nie będzie to zaskoczenie – rynki bardziej mogą obawiać się komentarzy ze strony Chin sugerujących kolejne odpowiedzi – niemniej wydarzenia z ostatnich tygodniu pokazują jednak, że Chińczycy starają się reagować „wolno i rozważnie” licząc jednak na możliwe negocjacje z USA. Czy, zatem możliwy jest optymizm na jakimś froncie? Spekulacje nt. NAFTA, gdzie wstępna umowa nt. nowego porozumienia może zostać opublikowana już po 13 kwietnia, pokazują, że Biały Dom może być głodny wizerunkowego sukcesu…

Bilans dla dolara za ostatnie dni jest lekko na minus. Układ na koszyku BOSSA USD pokazuje, że znajdujemy się w ważnym technicznie miejscu. Na tygodniowym wykresie kształtuje się niewielka świeca doji, ale mamy dopiero wtorek. W rejonie 76,6 pkt. można wyznaczyć już linię spadkową trendu ciągniętą od szczytu z grudnia 2016 r. Zakładając dodatkowy filtr (widoczny na wykresie) mamy poziom 77,2 pkt. Układ wskaźników jest lekko pozytywny, chociaż na RSI 9 nie doszło jeszcze do testowania linii spadkowej trendu. Ważne wsparcie na ten tydzień to okolice 75,95 pkt. Zejście poniżej tego poziomu zmniejszy szanse na wyjście górą.

Amerykańska waluta traci dzisiaj najbardziej w relacji z surowcowymi, chociaż trudno tu o jakieś mocne argumenty za takim ruchem – więcej tu przypadkowości. Komunikat RBA raczej nie wniósł nic nowego do obrazu AUD. Analiza techniczna AUD/USD nie wyklucza jednak, że obserwowana dzisiaj tendencja może jeszcze przez jakiś czas się utrzymać – ruch powrotny w stronę złamanego wsparcia przy 0,7750.

Z kolei dolar odbija dzisiaj w relacji do jena, ale jest to korekta wczorajszego spadku. Na dziennym układzie widać, że respektowany jest kanał spadkowy, co teoretycznie mogłoby sugerować pogłębienie ruchu w dół na USD/JPY. Zwłaszcza, gdyby utrzymała się nerwowość na rynkach akcji.

W pewnym zawieszeniu pozostaje z kolei EUR/USD. Próby naruszenia linii wzrostowej trendu opartej o dołki z marca nie nastrajają optymistycznie, zwłaszcza, że wcześniej RSI 9 powrócił poniżej naruszonej linii trendu spadkowego. Z drugiej strony rynek ma pewne trudności z wyraźnym zejściem poniżej 1,2295, co każe zachować ostrożność w temacie nadmiernego pesymizmu…

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.