Złoty niewrażliwy na załamanie na Wall Street

Złoty niewrażliwy na załamanie na Wall Street
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2018-03-28 (09:53)

Sielankowy okres nieprzerwanych wzrostów i niewielkiej zmienności na Wall Street jest już ewidentnie za nami. Po poniedziałkowym odbiciu wtorek znów przyniósł paniczną przecenę niektórych spółek technologicznych. Podwyższona zmienność ma jednak jak na razie ograniczony wpływ na rynek walutowy, a złoty imponuje odpornością. Dziś w kalendarzu kolejne dane z USA.

Notowania spółek technologicznych na Wall Street po poniedziałkowej euforii we wtorek przeżywały prawdziwe załamanie. Spadkom przewodziły spółki, które zna, ba, z których usług korzysta większość z nas. Facebook znów znalazł się pod pręgierzem po informacjach, iż brytyjski parlament chce przesłuchać Marka Zuckerberga. Jeszcze większe problemy przeżywał Twitter wobec obaw, iż regulacje ws. ochrony danych istotnie wpłyną na jego biznes. Cena jego akcji spadła o 12%, o 8% taniała Tesla wobec informacji o śledztwie ws. wypadku z udziałem pojazdu autonomicznego. Te spadki nie są na tle ostatnich dni odosobnionym przypadkiem, ale dla wielu inwestorów są szczególnie bolesne. Wynika to z faktu, że wczorajsze odbicie sugerowało, że najważniejszy indeks S&P500 respektuje po raz kolejny długoterminową linię trendu wzrostowego. Nawet redaktorzy Bloomberga sugerowali wczoraj, że wobec podjętych rozmów administracji Tumpa z Chinami (co miałoby pozwolić uniknąć eskalacji Wojen Handlowych) może już dojść do trwałego odbicia na rynkach akcji. Tymczasem tak brutalny spadek notowań eliminuje ten scenariusz i każe nam przygotować się na dłuższy okres rynkowe dekoniunktury. Taka sytuacja powinna być niekorzystna dla złotego, ale o dziwo ten nawet lekko zyskuje. Polska waluta wygląda jak na razie na odporną na przecenę, choć po części jest to zasługą mocnego euro. Wydaje się też, że rynek walutowy ma problem w wyznaczeniu lidera w obecnej sytuacji i na większości głównych par walutowych mamy częste zmiany kierunku. Dlatego cały czas nie można wykluczyć bardziej gwałtownego osłabienia naszej waluty.

Bieżący tydzień przynosi sporą paczkę danych z USA. Wczorajsza publikacja indeksu nastrojów konsumentów Conference Board nie była szczególnie pozytywna – zamiast kolejnego rekordu mieliśmy spadek z 130 do 127,7 pkt. Oczywiście nadal jest to bardzo wysoki odczyt, drugi najwyższy od kryzysu oraz znacząco powyżej średniej dla bieżącego tysiąclecia (88,8 pkt.). Jednak wobec pogorszenia różnego rodzaju miękkich miar w Europie oraz obaw, iż „wojenna” retoryka Trumpa może negatywnie wpłynąć na nastroje ekonomiczne inwestorzy będą wyczuleni na wszelkie symptomy przedwczesnego spowolnienia. Marcowy spadek Conference Board może być po prostu szumem statystycznym, ale może być też elementem większej układanki. Dziś kolejne publikacje danych w USA. O 14:30 poznamy rewizję szacunku PKB za ostatni kwartał minionego roku oraz dane o bilansie handlowym za luty – wobec koncentracji Trumpa na deficycie handlowym ta ostatnia publikacja zaczyna nabierać większego znaczenia. Dwie godziny później poznamy publikację raportu DOE o zapasach paliw w USA. O godzinie 9:45 euro kosztuje 4,2147 złotego, dolar 3,4012 złotego, frank 3,5851 złotego, zaś funt 4,8159 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.