Komunikat ECB i decyzja Trumpa o cłach

Komunikat ECB i decyzja Trumpa o cłach
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-03-08 (13:02)

Kluczowe informacje z rynków: USA/ TRUMP / WOJNY HANDLOWE: Prezydent Trump może jeszcze dzisiaj po południu podpisać dekret nt. taryf celnych na aluminium i stal, poinformowały wczoraj źródła w Białym Domu. Rozważane jest 30-dniowe wyłączenie spod nich importu z Meksyku i Kanady, co ma związek z prowadzonymi negocjacjami ws. traktatu NAFTA.

Tymczasem unijny komisarz Pierre Moscovici przyznał, że Komisja Europejska nie chce wojny handlowej z USA, ale jest gotowa odpowiedzieć na działania USA. Z kolei szef chińskiego MSZ skrytykował podejście USA zakładające, że Państwo Środka jest „głównym konkurentem” dla USA, przestrzegając Biały Dom przed planami wprowadzenia kolejnych restrykcji w relacjach gospodarczych z Chinami. Wang Yi dał do zrozumienia, że Chiny nie chcą wojen handlowy, ale odpowiedzą na posunięcia USA. Jednocześnie nie ustaje fala krytyki działań Białego Domu ze strony przedstawicieli Partii Republikańskiej. Na tym tle tłumaczenia szefa Departamentu Skarbu, że intencją Białego Domu nie jest pogorszenie relacji gospodarczych i utrata miejsc pracy w branżach dotkniętych ewentualną wojną handlową, nie wyglądają przekonywująco. „Pozytywną informacją” jest natomiast to, że kontrowersyjny doradca Białego Domu Peter Navarro dał do zrozumienia, że nie jest zainteresowany objęciem schedy po odchodzącym Gary’m Cohn’ie.

USA/ DANE: Według opublikowanych wczoraj po południu danych, deficyt w handlu zagranicznym wzrósł w lutym do najwyższego poziomu od października 2008r. (-56,6 mld USD wobec szacowanych -55 mld USD). Dane te są „wodą na młyn” dla Trumpa. W relacji z Chinami deficyt wyniósł -36 mld USD.

KANADA: Bank centralny utrzymał wczoraj bez zmian poziom stóp procentowych (1,50 proc.), co było zgodne z oczekiwaniami. W komentarzu poświęcono jednak dużo uwagi ryzykom związanym z relacjami handlowymi, chociaż dano też do zrozumienia, że wiele będzie zależeć od bieżących danych z gospodarki. Kolejne posiedzenie BOC wypada 18 kwietnia.

AUSTRALIA: Bilans handlowy za styczeń wypadł znacznie lepiej od oczekiwań – nadwyżka wyniosła 1,05 mld AUD wobec szacowanych 0,3 mld AUD.

CHINY: Dobre dane nt. handlu zagranicznego za luty, chociaż odczyt mógł zostać zaburzony przez obchody chińskiego Nowego Roku. Nadwyżka wzrosła do 33,7 mld USD, w tym eksport rósł aż o 44,5 proc. r/r, ale już import zaledwie o 6,3 proc. r/r. Tymczasem szacunki zakładały odpowiednio -5,3 mld USD, oraz 13,9 proc. r/r i 9,7 proc. r/r.

JAPONIA: Ostateczne dane nt. PKB w IV kwartale wypadły lepiej od szacunków, wzrost wyniósł 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym. Wyższe od prognoz było też saldo na rachunku C/A za styczeń (nadwyżka 607,4 mld JPY).

Opinia: Dolar w czwartek rano odbija, pomimo faktu, że najprawdopodobniej po południu Donald Trump podpisze dekret podwyższający taryfy na import aluminium i stali. Spekuluje się jednak o możliwych wyjątkach od reguły – otwarcie mówi się o Kanadzie i Meksyku, gdyż Biały Dom liczy na wywarcie większej presji w temacie trwających renegocjacji NAFTA, ale i też mogą być to kraje z którymi USA mają nadwyżkę w handlu, jak np. Australia. Tyle, że całościowa wymowa posunięć Trumpa i tak będzie negatywna. Trudno liczyć na to, że negocjacje w ramach NAFTA rzeczywiście przyspieszą, skoro do tej pory zrealizowano zaledwie 1/6 proponowanych zmian, a w najbliższych miesiącach czekają nas polityczne wybory (w lipcu Meksykanie będą decydować o tym, kto zostanie prezydentem, a na jesieni mamy wybory w dwóch istotnych kanadyjskich prowincjach, a także głosowania do amerykańskiego Kongresu). W efekcie pozytywny wpływ tej informacji na notowania CAD’a, czy MXN’a może być ograniczony. Wczoraj Bank Kanady wskazał, że niepewność z tytułu wojen handlowych jest obecnie jednym z kluczowych czynników ryzyka. Na wykresie USD/CAD widać, że chwilowo rynek nie jest w stanie złamać psychologicznej bariery 1,30, ale szanse na zaistnienie spadkowej formacji 2B są raczej ograniczone. Z kolei USD/MXN oparł się o linię trendu wzrostowego, po tym jak wcześniej nie udało się wybić ponad barierę 1,19.

W temacie wojen handlowych Trumpa największym ryzykiem jest teraz to, że Biały Dom może położyć największe akcenty na Chiny, z którymi USA mają ogromny deficyt, a administracja USA uważa je za główne zagrożenie gospodarcze dla USA. To może mieć swoje przełożenie na sentyment wokół AUD, ale i też większości rynków wschodzących. Warto zwrócić uwagę, że waluty Antypodów wypadają dzisiaj słabo. Na wykresie AUD/USD uwagę zwraca odbicie się od silnej strefy oporu.

Poza popołudniowymi informacjami z Białego Domu, dzisiaj kluczowym wydarzeniem w globalnym kalendarzu będzie też posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Jeżeli ECB zdecyduje się na zmiany w komunikacie (usunięcie sformułowań sugerujących utrzymywanie łagodnego nastawienia) to poznamy je już o godz. 13:45. O godz. 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa szefa ECB. Trudno ocenić, czy Bank zdecyduje się dzisiaj na oczekiwane przez rynki zmiany w przekazie, a nawet, jeżeli do tego dojdzie, to czy ruch ten nie jest już zdyskontowany. Warto pamiętać o tym, że Draghi nie będzie miał powodów do tego, aby brzmieć „jastrzębio” i będzie raczej tonował oczekiwania związane z terminem podwyżki stóp w 2019 r.

Na wykresie EUR/USD uwagę zwraca odbicie od linii trendu wzrostowego, która została już złamana w ostatniej dekadzie lutego. Czy, zatem teraz mieliśmy ruch powrotny? Niejasne wskazania daje jednak układ oscylatora RSI 9. Dzisiaj możemy być świadkami szeregu fałszywych sygnałów – nadmierna zmienność. Najbliższe wsparcie i opór to 1,2363 i 1,2422.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.