Odreagowanie na akcjach. Czas na waluty?

Na Wall Street odbicie indeksów, ale czy to koniec zawirowań na rynkach? Spekulanci z długimi pozycjami zaciekle bronią euro. Przecena wspólnej waluty to jedynie kwestia czasu. Wraz z nią straci również złoty.
Załamanie cen akcji w USA zostało we wtorek zatrzymane. Doszło do silnego odbicia. W ślad za Wall Street nie podążyły dziś jednak giełdy w Azji, gdzie indeksy zachowywały się stabilnie.
Europa, po mocnych spadkach we wtorek, ma podstawy, by odrobić część strat z początku tygodnia. Wzrosty w USA traktujemy jednak jako chwilowe odreagowanie po przecenie, po której w kolejnych tygodniach nadejdzie druga fala wzrostu awersji do ryzyka przekraczająca ostatnie dołki indeksów. W II i III kw. rynek powinien mozolnie odrabiać straty. Trwalsze załamanie cen akcji to w obecnym obrazie rynku perspektywa końca roku oraz prawdopodobnie większej części 2019.
Nadal bardzo słabo na sygnały pogorszenia płynności na światowych rynkach finansowych – bo tak interpretujemy ostatnie zmiany (w tym pęknięcie bańki na bitcoinie et consortes) – reagują waluty. Eurodolar przetestował wczoraj ważne wsparcie na 1,2335, osiągając najniższy poziom od 2 tygodni. Ale jest to wciąż niewiele w porównaniu do zmienności obserwowanej na pozostałych rynkach. Złoty także stabilny, choć na indeksie złożonym z 4 głównych walut doszło do testu wsparcia otwierającego drogę do zniżek w rejon tegorocznych dołków siły złotego. Warszawski WIG był wczoraj jednym z najsłabiej zachowujących się europejskich indeksów. Uważamy, że fala osłabienia złotego dopiero się rozpoczyna. Osiągnięcie średnich cen analogicznych do wartości, do których w poniedziałek spadły amerykańskie indeksy akcji, dawałoby wzrost EURPLN w rejon 4,22, USDPLN do 4,54, a EURUSD w rejon 1,19. Są to w naszej ocenie kursy, które pojawią się na rynku w perspektywie tego kwartału. Katalizatorem i sygnałem wzrostu zmienności na walutach będzie kapitulacja byków na eurodolarze. To w naszej ocenie jedynie kwestia czasu.
Dalszy wzrost indeksu zmienności amerykańskiego rynku akcji VIX (tzw. indeks strach) – dotarł wczoraj do poziomu 50 proc., choć na początku stycznia był w rejonie najniższego poziomu w historii (9 proc.). – dynamiką i zakresem ruchu przypominał jedynie sytuację z początku kryzysu finansowego z 2008 r. Osiągał wówczas nieobserwowane nigdy wcześniej poziomy (89 proc.). Takie zachowanie dziś to jednak bardziej efekt długotrwałych, uporczywych spadków, a nie zwiastun podobnych problemów gospodarek. Niewiele słabsze „wystrzały” VIX notował choćby w sierpniu 2015 r. (do 53 proc.), sierpniu 2011 r. czy maju 2010 r. W dwóch ostatnich przypadkach startował jednak w górę z wyższych poziomów (15 proc.) i dotarł niżej (48 proc.). Jeden z najwyższych w ostatniej dekadzie skok zmienności wskazuje jednak na potencjalnie poważne czynniki stojące za załamaniem cen na rynkach akcji.
Źródło: Damian Rosiński, Analityk AFS
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Dolar wciąż nie ma konkurentów
2019-02-19 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / MUR Z MEKSYKIEM / STAN WYJĄTKOWY: Po tym jak w piątek prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, aby móc pozyskać dodatkowe środki na budowę muru z Meksykiem, wczoraj koalicja 16 stanów USA pod przewodnictwem Kalifornii, zapowiedziała podjęcie kroków prawnych, które mogą zablokować działania Białego Domu.
Stan zawieszenia
2019-02-19 Komentarz poranny TMS BrokersBanki centralne prześcigają się w łagodzeniu swojego przekazu, a inwestorzy starają się tłumić obawy o stan globalnej gospodarki, po cichu też licząc, że porozumienie handlowe między USA i Chinami da nowe otwarcie i wleje więcej optymizmu w rynki finansowe. Dużo tu jednak warunków koniecznych do spełnienia, co skutkuje tym, że waluty wpadły w stan zawieszenia.
Ponowny spadek zmienności na PLN, rynek czeka na nowe impulsy
2019-02-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większych zmian zarówno na wycenie EUR/USD jak i PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3292 PLN za euro, 3,8339 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8114 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9437 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,705% w przypadku obligacji 10-letnich.
Jen, funt, euro i dolar, a do tego złoty
2019-02-19 Raport poranny FMCMJapoński głos: Pan Kuroda, szef Banku Japonii, podkreślił, iż jego instytucja gotowa jest w razie czego na pogłębienie polityki luzowania monetarnego. Inaczej mówiąc, możliwe jest rozważenie i ewentualne wdrożenie "extra easing", co polegałoby na (dalszym) obniżeniu stóp procentowych albo kupnie dodatkowej puli aktywów.
DM BOŚ: Dolar nieco cofa się na otwarciu nowego tygodnia
2019-02-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: BREXIT: Przez weekend napłynęły sprzeczne informacje nt. stanowiska UE ws. irlandzkiego backstopu. The Times doniósł, ze Francja i inne kraje byłyby je złagodzić, a orędownikiem tych działań miałby być francuski prezydent Macron. Później Pałac Elizejski zdementował te informacje, dając do zrozumienia, że nic się nie zmieniło.
Rynki ignorują stan wyjątkowy w USA
2019-02-18 Poranny komentarz walutowy XTBKolejny tydzień rozmów handlowych, tym razem z USA, oraz nadzieje na zmienioną politykę banków centralnych to motywy powodujące utrzymanie się bardzo wyraźnego optymizmu na rynkach. Inwestorzy zignorowali kolejne słabsze dane, nie przeszkadza im też otwarty konflikt pomiędzy prezydentem a Kongresem w sprawie muru z Meksykiem. Dużą niewiadomą jest natomiast raport ws. bezpieczeństwa dotyczący sektora motoryzacyjnego, który mógłby prowadzić do kolejnych ceł.
Seria publikacji od wtorku
2019-02-18 Raport poranny FMCMCo na rynku? Eurodolar jest obecnie na poziomie 1,1315 albo też w rejonie 1,1310-25. To znaczy, że euro trochę zyskało, biorąc pod uwagę, iż w piątek notowano minima przy 1,1235. Innymi słowy, testowano dolne granice konsolidacji wszczętej jesienią.
Podtrzymanie podaży na PLN
2019-02-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo lekkiego podbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3310 PLN za euro, 3,8309 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8163 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9461 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,69% w przypadku obligacji 10-letnich, czyli pozostajemy w rejonie najniższych poziomów od 2016r.
Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
2019-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.
Zbyt brzydkie, by były prawdziwe
2019-02-15 Komentarz poranny TMS BrokersFatalne dane o sprzedaży detalicznej z USA wywołały popłoch na rynkach finansowych, gdyż poddają w wątpliwość odporność gospodarki USA na globalne spowolnienie. Był to większy szok dla aktywów ryzykownych niż dolara, a przy braku wyraźnych postępów w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy są zostawieni z bagażem niepewności.