Dolar złapał zadyszkę

Dolar złapał zadyszkę
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-01-30 (15:36)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowane w poniedziałek po południu grudniowe odczyty wskaźnika PCE wypadły zgodnie z szacunkami (0,2 proc. m/m i 1,7 proc. r/r), także dla wartości bazowej (0,2 proc. m/m i 1,5 proc. r/r). Nieco lepsze były dane nt. dochodów (0,4 proc. m/m), a wydatki zgodnie z prognozą (0,4 proc.). Stopa oszczędności spadła do 2,4 proc., co jest najniższym poziomem od 2005 r.

JAPONIA: Opublikowane dzisiaj dane nt. bezrobocia nieoczekiwanie pokazały jej wzrost po raz pierwszy od maja ub.r. (do 2,8 proc.), a wydatki gospodarstw domowych spadły w grudniu o 0,1 proc. r/r wobec szacowanego wzrostu o 1,5 proc. r/r. Rynek koncentruje się jednak na dobrych danych nt. sprzedaży detalicznej, która pobiła prognozy i wzrosła w grudniu o 0,9 proc. m/m. Mocniejszy jen spotyka się z komentarzami oficjeli – minister gospodarki Motegi dał do zrozumienia, że władze uważnie monitorują kurs JPY i jego wpływ na gospodarkę.

EUROSTREFA: Agencja Bloomberg podała wczoraj po południu powołując się na źródła w Europejskim Banku Centralnym, że są obawy (nawet wśród „jastrzębich” członków) związane z nagłym zakończeniem programu we wrześniu. Pojawiają się głosy, iż wygaszanie programu powinno być potrwać około 3 miesięcy. ECB odmówił komentarza w tej sprawie.

NOWA ZELANDIA: W grudniu nieoczekiwanie odnotowano nadwyżkę w handlu zagranicznym (640 mln NZD), w ujęciu rocznym deficyt zmalał do -2,84 mld NZD.

Opinia: We wtorek dolar kontynuuje obserwowane też wczoraj odbicie, chociaż istotne wydarzenia jakie czekają nas w kalendarzu mogą dzisiaj prowokować do korekty tego ruchu. Wystarczy spojrzeć chociażby na amerykański rynek długu. Wsparcie w postaci rosnących rentowności obligacji, które widoczne było jeszcze o poranku, teraz już zaczyna pryskać, a na tygodniowym układzie zaczynają się tworzyć świece doji. Zarówno inwestorzy na rynku długu, jak i FX czekają na nocne (godz. 3:00 z wtorku na środę) orędzie Donalda Trumpa, które prezydent wygłosi w Kongresie, a także jutrzejszy wieczorny komunikat po posiedzeniu FED. Nie można jednak wykluczyć, że oba te wydarzenia ostatecznie staną się wsparciem dla dolara. We wczorajszym raporcie zwracałem uwagę, że szef Białego Domu może tym razem przesunąć akcenty w stronę coraz lepszych perspektyw gospodarczych, zainicjować prace nad szerokim programem inwestycji w infrastrukturę rozłożonym na najbliższe lata, dając do zrozumienia, że „America First” to nie tylko protekcjonizm w relacjach handlowych. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, bo nie jest łatwo mówić o szerokim programie infrastrukturalnym w sytuacji, kiedy trudno jest się porozumieć w kwestii podniesienia limitu zadłużenia, ale akurat w tej kwestii nawet opozycyjni Demokraci mogą być skłonni do szukania konsensusu. Z kolei jutrzejszy komunikat FED (to ostatnie posiedzenie z udziałem Janet Yellen) powinien „potwierdzić” oczekiwania związane z marcową podwyżką stóp.

Wykres tygodniowy rentowności amerykańskich obligacji – kolor pomarańczowy: 10-latki, kolor zielony: 5-latki, kolor czerwony: 2-latki. Źródło: Thomson Reuters Eikon

Na dziennym układzie koszyka BOSSA USD widać, że dolar po ostatnim odbiciu zaczyna łapać pewną zadyszkę. Wykres nie sugeruje jednak powrotu do silnych spadków obserwowanych wcześniej. Preferowany scenariusz w krótkim terminie to konsolidacja.

Z kolei na wykresie EUR/USD widać, że okolice 1,2322 (szczyt z 17 stycznia) pełnią rolę krótkoterminowego wsparcia. Euro nie zaszkodziły wczorajsze plotki Bloomberga, które de facto oddalają termin pierwszej podwyżki stóp procentowych w 2019 r. Analiza techniczna sugeruje, że kluczowe będzie zachowanie się popytu w okolicach 1,2430. Trudności ze złamaniem tego poziomu będą sygnałem powrotu do przeceny euro w kolejnych dniach.

Uwagę przyciąga dzisiaj USD/JPY, który powraca do spadków po nieudanej próbie złamania oporu przy 109,10-109,15. Układ dziennych wskaźników nie sugeruje jednak, aby ewentualne naruszenie zeszłotygodniowych minimów przy 108,27 (o ile do tego dojdzie) miało być znaczące. Warto zwrócić uwagę na silną strefę wsparcia przy 107,60-108,10.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).