Dzisiaj giełdy, jutro (może) dolar

Dzisiaj giełdy, jutro (może) dolar
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2018-01-04 (20:30)

Świeżo opublikowany raport ADP w zakresie kondycji amerykańskiego rynku pracy wyraźnie napawa optymizmem przed piątkowymi szacunkami zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za grudzień. Szansę na napływ bardziej satysfakcjonujących danych dodatkowo podbijają silne subkomponenty indeksu ISM dla przemysłu, którym wtórują wykorzystywane prognostycznie wysokie wartości Chicago PMI.

Należy pamiętać, że potencjalne przetasowania na rynku walutowym będą w głównej mierze uzależnione od utrzymania rocznej dynamiki wynagrodzeń powyżej poziomu 2,5 proc., czego nie należy traktować przez pryzmat solidnie wyśrubowanych oczekiwań. W trakcie czwartkowych notowań uwagę inwestorów wyraźnie zwróciły europejskie giełdy, które poszły w ślady nie tylko rekordów na Wall Street, ale również euforii obserwowanej na parkiecie w Tokio.

Dzisiejszej słabości amerykańskiej waluty nie wykorzystał japoński jen (-0,3 proc.). Na koniec dnia USD/JPY ponownie balansuje nad poziomem 112,80, pozostawiając tym samym w grze scenariusz rychłego powrotu w okolice poświątecznych maksimów przy 113,40. Zestawienie komponentów koszyka G10 otwiera kiwi (0,7 proc.) wspinające się w stronę październikowych szczytów. W przypadku euro (0,4 proc.) należy mówić o dość ciekawej i burzliwej sesji. Obecnie EUR/USD balansuje przy 1,2070, aczkolwiek nie należy wykluczyć ponownej próby podejścia pod psychologiczne 1,2100.

O miano beneficjenta napływających danych ekonomicznych walczył funt szterling (0,2 proc.), który finalnie nie znalazł oparcia w indeksie PMI dla brytyjskiego sektora usługowego. Wartość wskaźnika na poziomie 54,2 pkt lekko przebiła oczekiwania ankietowanych uczestników (konsensus: 54,0 pkt), aczkolwiek skala odnotowanego odchylenia nie należała do dostatecznie znaczących. Dzisiejszy raport ADP wyraźnie okrył cieniem cotygodniowe wskazania dotyczące świeżo złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Obecnie obserwuje się stabilizację w zakresie przyrostu osób pozbawionych stosunku pracy, bowiem w dalszej mierze wskaźnik pozostaje blisko poziomu 250 tys. (poprzednio: 247 tys.).

Zmienność na rynku ropy chwilowo podbił raport Departamentu Energii USA, który wskazał na siódmy spadek rezerw surowca z rzędu. Tym razem skala zmian była zdecydowanie silniejsza (-7,4 mln baryłek) niż wynikało to z wczorajszego raportu API, gdzie wskazano na skurczenie zasobów o 5,0 mln baryłek. W dzisiejszym odczycie pierwsze skrzypce zagrał potężny skok zapasów destylatów, które na przestrzeni tygodnia wzrosły o 8,9 mln baryłek (konsensus: -88,9 tys.) przy zdecydowanie mniej imponującym przyroście benzyny (4,8 mln baryłek, konsensus: 2,0 mln). Na koniec dnia West Texas Intermediate balansuje przy poziomie 62,10 USD za baryłkę, notując tym samym dzienny ruch na poziomie 0,8 proc.

Najbardziej euforycznymi nastrojami mogli pochwalić się inwestorzy przy Książęcej, gdzie WIG 20 (2,8 proc.) uplasował się tuż nad poziomem 2 530 pkt. Na szczycie zestawienia pojawiły się akcje LPP, których 9,1 proc. zwyżkę należy utożsamiać z masowym napływem kapitału zagranicznego. Nieco mniejszą skalę ruchu ma za sobą Bank Zachodni WBK (6,5 proc.) będący beneficjentem umacniającego się złotego, co niewątpliwie oddala skrajne scenariusze związane z kredytami denominowanymi w szwajcarskiej walucie. Zwyżce BZ WBK nie przeszkodziła najnowsza nota Komisji Nadzoru Finansowego, która zdecydowała się nałożyć bufor właściwy dla instytucji istotnych systemowo na poziomie 0,5 proc. ekspozycji na ryzyko. Istotny sygnał technicznie zdołało wygenerować PZU (3,9 proc.), które wraz z końcem sesji znalazło się nad średnią z ostatnich 200 notowań. Ponownie na szarym końcu znalazł się Cyfrowy Polsat (-0,4 proc.), którego inwestorzy nie docenili dość przychylnej noty Haitong Banku w sprawie perspektyw sprzedaży reklam w 2018 roku.
Zdecydowanie mniej euforyczne nastroje obserwowano we Frankfurcie. Na czele indeksu DAX (1,5 proc.) znalazło się Linde (3,3 proc.) częściowo niesione zamiarami DCC w zakresie przejęcia spółki Tega LPG. W ścisłej czołówce znalazły się również Siemensa (2,7 proc.), którym po piętach deptał Deutsche Bank (2,7 proc.) informujący o konieczności utrzymania wskaźnika CET1 powyżej poziomu 10,65 proc. Serię ostatnich wzrostów próbowała skutecznie wymazać Lufthansa (-0,6 proc.) oczekująca według Il Messanggero na wsparcie włoskiego rządu w sprawie Alitalii. Nieco mniej odważny ruch na południe mają za sobą Vonovia (-0,2 proc.) oraz Merck KGaA (-0,2 proc.). W przypadku drugiej ze spółek należy mówić o nikłym wpływie noty Bernstein, gdzie zwrócono na wyraźne niedowartościowanie europejskiego sektora farmaceutycznego.

Dzisiejsze wzrosty indeksu FTSE 100 na tle europejskich odpowiedników wyglądały wyjątkowo słabo, bowiem na przestrzeni dnia londyńska giełda zdołała wypracować zaledwie 0,3 proc. wzrost. Niekwestionowanym liderem okazało się NMC Health (5,5 proc.) informujące o pozyskaniu pakietów mniejszościowych w dwóch szpitalach położonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej. Beneficjentem wyraźnie podbitego obrotu okazało się być G4S notujące ruch rzędu 3,2 proc. Niezbyt przychylne nastroje panowały wśród wyspiarskich deweloperów. Zniżkę Hammerson (-2,5 proc.) skutecznie przebił Brit Land, który zdołał potanieć o 3,0 proc. Finalnie listę stu komponentów zamknął Marks&Spencer (-3,7 proc.), który wrócił tuż pod średnią z ostatnich 50 notowań.

Na rynku surowców energetycznych obserwuje się postępującą przecenę lutowych kontraktów na gaz ziemny (-3,1 proc.). Nieco mniej spektakularną skalę ruchu obserwuje się wśród płodów rolnych, gdzie najsilniej tanieje ryż. W cieniu jego 1,8 proc. zniżki znalazły się między innymi marcowe kontrakty na kukurydzę (-0,5 proc.) oraz sok pomarańczowy (-0,4 proc.). Tuż pod poziomem 1 320 USD za uncję znajduje się złoto, które na przestrzeni dnia drożeje 0,5 proc. Podobną skalę ruchu ma za sobą srebro ponawiające atak na 17,24 USD. Ostatecznie miano lidera na rynku surowców obejmuje pallad ze wzrostami na poziomie 1,4 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.