Pięć minut złotego

Pięć minut złotego
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-12-28 (18:12)

Świetne nastroje na azjatyckich parkietach, podbudowane poprawą sentymentu na rynku metali szlachetnych oraz przemysłowych, okazały się być niedostatecznym paliwem dla wzrostów na Starym Kontynencie. Dzisiejsze wzrosty spółek wydobywczych były zdecydowanie bardziej skromne, przesuwając tym samym uwagę inwestorów w stronę bardziej zmiennych aktywów.

W gronie walut Emerging Markets swoje przedłużone pięć minut ma polski złoty, który pod koniec europejskich notowań pozwala balansować parze USD/PLN przy okrągłym poziomie 3,4950. Spodziewane podbicie zmienności cen ropy naftowej zapewniła cotygodniowa publikacja zapasów przez Departament Energii USA. Zgodnie z najnowszymi szacunkami rezerwy surowca spadły o 4,6 mln baryłek (konsensus: -6,0 mln), czemu wtórował skromniejszy skok zapasów benzyny (591 tys. baryłek, konsensus: 1 290,3 tys.). Na koniec dnia baryłka West Texas Intermediate próbuje stabilizować się wokół poziomu 59,50 USD.

Czwartkową niemoc dolara wykorzystały wszystkie waluty wchodzące w skład koszyka G10. Miano najsilniejszej z nich niewątpliwie należy do szwajcarskiego franka (0,8 proc.), który w trakcie dzisiejszej sesji zdecydował się uplasować parę EUR/CHF poniżej solidnie testowanego poziomu 1,1700. Mniej pokaźny ruch w stronę północy notuje euro (0,5 proc.) próbujące utrzymać EUR/USD w połowie drogi do okrągłego oporu przy 1,2000. Swoje poranne umocnienie częściowo wymazał japoński jen. Obecnie jego 0,3 proc. aprecjacja pozwala na chwilową stabilizację kursu USD/JPY tuż pod poziomem 113,00.

Wrażenie po niezbyt udanej środzie skutecznie zaciera czeska korona, która ze zwyżką względem dolara na poziomie 2,0 proc. zyskuje miano najsilniejszej waluty regionu. Dzisiejsze umocnienie złotego (0,9 proc.) przebija również turecka lira (1,1 proc.) – na koniec dnia USD/TRY próbuje znaleźć punkt zaczepienia w okolicach poziomu 3,7770. Po drugiej stronie zestawienia wyraźnie rządzi argentyńskie peso, które ze stratą 1,5 proc. okrywa wczorajszego underdoga. Na przestrzeni dnia południowoafrykański rand notuje 0,7 proc. przecenę, tym samym plasując USD/ZAR przy maksimach sprzed niespełna 24 godzin (12,3620).

W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym uwagę inwestorów próbowały zwrócić dane napływające z amerykańskiej gospodarki. Dawkę pozytywnego zaskoczenia zapewniły zapasy hurtowników, które z miesiąca na miesiąc odnotowały 0,7 proc. skok wobec 0,3 proc. spodziewanego przez rynkowy konsensus. W międzyczasie nastąpiła publikacja nowo złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które wskazały na stabilizację obserwowanej tendencji (245 tys., poprzednio: 245 tys.). Szansę na serię bardziej pokaźnych indeksów ISM podbił barometr koniunktury sporządzony przez ekonomistów z Chicago. Wskazanie na poziomie 67,6 pkt wyraźnie zaskoczyło oczekiwania, zgodnie z którymi należało się spodziewać rajdu z 63,9 pkt do poziomu 62,0 pkt. Za powyższym ruchem stoi między innymi bardziej pokaźny wzrost nowych zamówień czy najsilniejsza od września poprawa sentymentu wśród konsumentów.

Końcówka notowań na europejskich parkietach nie należy do fascynujących. Na giełdzie w Londynie pozycję lidera utrzymuje Rio Tinto (1,4 proc.), któremu udało się uciec od dość pokaźnych wzrostów WM Morrison (1,1 proc.) czy Mediclinica (1,0 proc.) niesionego pozytywnymi nastrojami w branży. Dzisiejszą zniżkę indeksu FTSE 100 (-0,1 proc.) wyraźnie przebija frankfurcki DAX (-0,5 proc.), któremu obecnie przewodzi HeidelbergCement (1,4 proc.). W okolicach wczorajszego zamknięcia plasują się między innymi Henkel (0,0 proc.) oraz ThyssenKrupp (0,0 proc.) mający przed swoją rozmowy z Tata Steel w zakresie struktury finansowania. Na niemieckim parkiecie najbardziej pokaźny ruch w stronę południa notuje Beiersdorf, którego 1,0 proc. zniżkę usilnie gonią SAP (-0,9 proc.) oraz Deutsche Bank (-0,8 proc.).

Inwestorzy przy Książęcej zdołali utrzymać status quo wynikający z wczorajszego zamknięcia, bowiem indeks WIG 20 zakończył swoje czwartkowe notowania tuż przy poziomie 2 480 pkt. Poranne doniesienia o rażącej niegospodarności władz spółki KGHM Polskiej Miedzi nie odstraszyły rodzimych inwestorów, którzy zdołali utrzymać zwyżkę na poziomie 1,0 proc. Zestawienie rodzimych gigantów otworzyła Jastrzębska Spółka Węglowa (2,0 proc.). Swoje pięć minut miała również Energa (1,6 proc.) informująca o trzech ofertach związanych z realizacją zamówienia na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce. Miano najsilniej zniżkującej spółki objął PKN Orlen (-3,2 proc.) częściowo niesiony powrotem do eksploatacji części instalacji POX w Unipetrolu.

Niekwestionowanym liderem na rynku surowców energetycznych ponownie okazuje się być gaz ziemny. Na przestrzeni dnia jego lutowe kontrakty podrożały o 7,7 proc. do poziomu 2,945 USD/MMBtu. Wśród płodów rolnych bardzo udane notowania mają za sobą sok pomarańczowy oraz kakao, których marcowe kontrakty odnotowały odpowiednio 2,8 proc. oraz 1,9 proc. zwyżkę. Skalę porannej zwyżki próbuje utrzymać miedź. Jej 0,9 proc. ruchowi wtóruje srebro (0,9 proc.), którego uncja wybija do 16,8450 USD. Mniej pokaźne zyski obecnie generuje złoto – na koniec dnia podstawowa miara żółtego kruszcu jest wyceniana po 1 294,70 USD, tj. 0,6 proc. wyżej względem środowego zamknięcia.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.