Dolar może tracić w najbliższych dniach?

Dolar może tracić w najbliższych dniach?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-18 (11:42)

Kluczowe informacje z rynków: USA / PODATKI: Jeszcze w piątek po południu pojawiały się spekulacje, że senator Mark Rubio z Partii Republikańskiej zdecyduje się jednak poprzeć wypracowaną wspólnie przez obie izby Kongresu, ustawę podatkową – potwierdził to też sam zainteresowany.

O poparciu zapewnił też senator Bob Corker, który wcześniej, jako jedyny z Partii Republikańskiej zagłosował przeciwko. Niemniej z powodu choroby podczas głosowania w tym tygodniu nie będzie obecny senator John McCain. Lider większości parlamentarnej w Izbie Reprezentantów zapowiedział, że ustawa będzie głosowana już jutro.

USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu odczyty makro wypadły poniżej oczekiwań – grudniowy indeks NY FED Mfg. spadł do najniższego poziomu od lipca (18,0 pkt.), a dynamika produkcji przemysłowej rosła w listopadzie w tempie 0,2 proc. m/m (szacowano 0,3 proc. m/m), ale dane za październik zrewidowano z 0,9 proc. m/m do 1,2 proc. m/m.

WIELKA BRYTANIA: Liderzy Unii Europejskiej zgodzili się w piątek na rozpoczęcie drugiej fazy negocjacji dotyczących Brexitu (było to powszechnie oczekiwane).

NIEMCY: Kanclerz Merkel poinformowała w piątek, że chadecy są formalnie gotowi do rozpoczęcia rozmów negocjacyjnych z SPD w kwestii powołania nowego rządu.

JAPONIA: Bilans handlowy w listopadzie wskazał na nadwyżkę rzędu 113,4 mld JPY (eksport wzrósł o 16,2 proc. r/r, a import o 17,2 proc. r/r).

AUSTRALIA: Przy okazji półrocznego przeglądu stanu finansów państwa, rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na 2017/18 r. z 2,75 proc. do 2,5 proc., ale podtrzymał oczekiwania inflacji CPI na poziomie 2,0 proc., chociaż oczekuje się nieco niższej dynamiki płac w okresie 2017/18 i 2018/19. Agencja Moody’s utrzymała rating AAA z perspektywą stabilną.

RPA: Wybory na lidera Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) wygrał uważany za prorynkowego, Cyril Ramaphosa. Pokonał w nich byłą żonę odchodzącego, kontrowersyjnego prezydenta Zumy. Ramaphosa automatycznie będzie kandydatem na nowego prezydenta.

Opinia: W poniedziałek rano dolar nieznacznie traci, ale jest to korekta obserwowanego umocnienia z piątkowego wieczora. Mimo słabszych odczytów makro nt. indeksu NY FED Mfg., czy też pewnego rozczarowania dynamiką produkcji przemysłowej, dolar został wsparty spekulacjami nt. Marka Rubio, którego udało się przekonać do głosowania za ustawą podatkową. Szefostwo Partii Republikańskiej porozumiało się w tym względzie też z kontrowersyjnym senatorem Bobem Corkerem, który przy pierwszym głosowaniu w Senacie, jako jedyny z Republikanów zagłosował przeciw. Ten ruch to jednak „asekuracja” po tym, jak rzecznik senatora Johna McCaina poinformował, że z powodu ciężkiej choroby nie stawi się on na zaplanowanym w tym tygodniu głosowaniu. Partia Republikańska w najlepszym razie będzie mieć tylko 51 „szabel”.
Temat głosowania nad podatkami zaplanowanymi na ten tydzień przez obie Izby Kongresu (niższą już jutro, wyższą niedługo potem) najpewniej zdominuje rynkowe depesze w tym przedświątecznym tygodniu. Oczekuje się, że w najbliższych dniach zostanie ona podpisana przez prezydenta Trumpa. Czy z tego tytułu można będzie oczekiwać dodatkowego, pozytywnego impulsu dla dolara? Wydaje się, że raczej w ograniczonym stopniu – zwracałem na to uwagę jeszcze w piątek pisząc, że „problem może tkwić jednak gdzie indziej – FED dał do zrozumienia w środę, że przyjęcie ustawy podatkowej niewiele zmienia w oczekiwaniach dotyczących inflacji i tym samym stóp procentowych”.

Na tygodniowym układzie koszyka dolara FUSD widać, że opór przy 94,10 pkt. ma duże znaczenie, a wymowa świecy z poprzedniego tygodnia jest negatywna. Tym samym istnieje większe prawdopodobieństwo kontynuacji spadków. Kluczowy będzie ponowny test okolic 93,14 pkt., oraz minimum z zeszłego tygodnia przy 92,92 pkt.

Dzisiaj rano dolar najbardziej traci w relacji do południowoafrykańskiego randa, chociaż w międzyczasie przecena była większa. To reakcja na historyczne wydarzenie jakim jest koniec pewnej epoki – rządów prezydenta Zumy – i szansa na nowe otwarcie (zwłaszcza gospodarcze). Niemniej warto pamiętać o tym, że rynki finansowe dyskontowały możliwe zwycięstwo Ramaphosy już od kilku tygodni.

Na dziennym układzie USD/ZAR widać, że doszło do naruszenia dolnego ograniczenia 9-miesięcznego kanału wzrostowego. To dobry prognostyk w dłuższym okresie, chociaż w krótkiej perspektywie najpewniej dojdzie do korekty ostatnich spadków. Mocne opory to okolice 13,14 i 13,46 (górne ograniczenie lokalnego, krótkoterminowego kanału spadkowego.

Dość dobrze radzi sobie korona szwedzka, która jest dzisiaj najsilniejsza w grupie G-10. To wynik oczekiwań związanych ze zbliżającym się posiedzeniem Riksbanku w najbliższą środę. Po tym jak w ubiegłym tygodniu Norges Bank nieoczekiwanie uderzył w bardziej „jastrzębie” nuty, inwestorzy wolą pokryć krótkie pozycje w SEK.

Na wykresie USD/SEK widać, że popyt od dłuższego czasu nie ma siły sforsować okolic 8,50, które jednocześnie są wyznaczane jako zasięg z wcześniejszej, odwróconej formacji RGR, jaka kształtowała się od lipca do września. Mocne wsparcie to okolice 8,35, które wyznacza m.in. wzrostowa linia trendu rysowana od września b.r.

O tym, że dolar może nie mieć dobrej passy przed Świętami świadczyć może przebieg wykresu USD/JPY. Linia wzrostowa trendu została złamana jeszcze w ubiegłym tygodniu, a opór przy 113,00 nabrał wyraźnie na znaczeniu. W końcu ubiegłego tygodnia udało się obronić rejon wsparcia przy 112,00, ale wskaźniki (zwłaszcza MACD) zdają się sugerować, że będzie on ponownie testowany.

Na wykresie EUR/USD widać wzrost znaczenia krótkoterminowego wsparcia przy 1,1725. Rośnie prawdopodobieństwo naruszenia oporu 1,1804, co może skutkować ponownym testowaniem górnego ograniczenia widocznej formacji flagi, które zbiega się z ważnym oporem przy 1,1844. Jeżeli w najbliższych dniach dojdzie do wyłamania w/w oporów, to będzie to sygnał do możliwego testu szczytu z 27 listopada (1,1960) jeszcze przed Sylwestrem.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

09:38 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

09:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.