Podatkowe przepychanki szkodzą dolarowi

Podatkowe przepychanki szkodzą dolarowi
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-15 (10:42)

Kluczowe informacje z rynków: USA / PODATKI: Republikański senator Mark Rubio zapowiedział, że nie poprze obecnej wersji ustawy podatkowej, jeżeli nie znajdą się w niej lepsze zapisy związane z ulgami na dzieci. Z kolei Mike Lee wyraził podobne uwagi, ale przyznał, że nie jest jeszcze zdecydowany jak zagłosuje.

Powracają też spekulacje, jakoby stawka podatku CIT miała jednak wynieść 21 proc. a nie 20 proc. (chociaż zostanie obniżona z obecnych 35 proc.).

USA: Pojawiły się spekulacje, jakoby spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan miał zrezygnować po listopadowych (2018 r.) wyborach do Kongresu.

USA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. listopadowej sprzedaży detalicznej wypadły lepiej od oczekiwań – odczyty wyniosły 0,8 proc. m/m i 1,0 proc. m/m bez uwzględnienia wolumenu samochodów

EUROSTREFA: Europejski Bank Centralny na zakończonym wczoraj posiedzeniu nie zmienił parametrów polityki monetarnej, co nie jest zaskoczeniem. Od stycznia program QE zostanie zredukowany do 30 mld EUR miesięcznie. ECB powtórzył, że stopy procentowe nie zostaną podniesione długo po zakończeniu programu QE, dał też do zrozumienia, że będzie wykorzystywał dostępne narzędzia zanim nabierze pewności, co do inflacji (może to oznaczać, że QE nie zakończy się we wrześniu). ECB podniósł w górę prognozy PKB na lata 2018-2019, ale te dla inflacji zostały podniesione nieznacznie (w ciągu najbliższych 3 lat nie osiągnie ona celu 2,0 proc.).

WIELKA BRYTANIA: Bank Anglii był wczoraj jednomyślny w decyzji o utrzymaniu stóp procentowych (9-0). Decydenci zwracali uwagę na wyzwanie, jakim będzie Brexit, Ich zdaniem potrzeba też czasu, aby móc ocenić skutki listopadowej podwyżki. BOE nie wykluczył dalszych posunięć, ale będą one raczej dość stopniowe.

NOWA ZELANDIA: Minister finansów Grant Robertson przyznał, że czuje się „komfortowo” w kwestii ostatnich poziomów dolara nowozelandzkiego na rynku.

JAPONIA: Indeks Tankan dla największych producentów wzrósł w III kwartale do najwyższego poziomu od 11 lat (25 pkt.), a wskaźnik dla usług utrzymał się na poziomie 23 pkt.

Opinia: Dzisiaj dolar wypada słabo – pozytywny wizerunek po wczorajszych danych nt. sprzedaży detalicznej, został przyćmiony przez spekulacje nt. „buntu” dwóch senatorów, który nasilił obawy przez zaplanowanymi na przyszły tydzień głosowaniami nad ostateczną wersją ustawy podatkowej oddzielnie przez obie izby Kongresu. Biorąc pod uwagę fakt, że przy pierwszym głosowaniu w Senacie ustawa przeszła stosunkiem 51-49, gdyż przeciwko głosował Bob Corker, Republikanie nie mogą sobie teraz pozwolić na utratę dwóch głosów (Rubio i Lee). Niemniej wydaje się, że „ich sprzeciw” to próba dopisania „na ostatnią minutę” korzystnych zapisów, a historia pokazywała już, że kluczowe tematy były ostatecznie „przegłosowywane” za pięć dwunasta.

Problem może tkwić jednak gdzie indziej – FED dał do zrozumienia w środę, że przyjęcie ustawy podatkowej niewiele zmienia w oczekiwaniach dotyczących inflacji i tym samym stóp procentowych. Pytanie, zatem czy sam fakt jej przyjęcia będzie wsparciem dla dolara. Wydaje się, że w ograniczonym stopniu…

Dzisiaj uwagę rynku przykują dane dotyczące indeksu NY FED Mfg o godz. 14:30, oraz dynamiki produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy produkcyjnych o godz. 15:15. Te drugie dane (odczyt za listopad) mogą nieco wesprzeć dolara, jeżeli podobnie jak wczorajsze figury dotyczące sprzedaży detalicznej, wypadną lepiej od prognoz (0,3 proc. m/m).

Tygodniowy bilans koszyka FUSD wypada na razie negatywnie – czarna świeca w całości przykrywa poprzednią białą, a opór przy 94,10 pkt., jak się okazało ma duże znaczenie. Nawet, jeżeli dzisiaj dolar spróbuje nieco odbić, to raczej trudno będzie oczekiwać, aby w przyszłym tygodniu rynek zdołał skutecznie zaatakować wspomniany opór przy 94,10 pkt. Zwłaszcza, że dzisiaj doszło do naruszenia wsparcia przy 93,14 pkt.

Dzisiaj rano dolar najgorzej radzi sobie z dolarem nowozelandzkim, który koryguje wczorajszą przecenę wywołaną obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego przez tamtejszy Departament Skarbu. Wsparciem stały się słowa ministra finansów, który dał w pewnym sensie do zrozumienia, że nie widzi potrzeby „obniżania” kursu waluty. Zresztą „kiwi” ma za sobą dość dobry tydzień po tym, jak na szefa RBNZ (od marca 2018 r.) mianowany został konserwatysta Adrian Orr.

Z walut G-10 dolar najmniej traci w relacji z funtem (wobec żadnej z tej grupy walut dzisiaj nie zyskuje). Na brytyjskiej walucie ciążą dwie kwestie – wczoraj BOE dał „ostrożny” przekaz, a rynki obawiają się politycznej słabości premier May, co pokazało ostatnie głosowanie w Izbie Gmin, kiedy to parlamentarzyści przyznali sobie prawo ostatecznego decydowania o warunkach Brexitu. W efekcie ciepłe przyjęcie, z jakim spotkała się wczoraj wieczorem premier May podczas unijnego szczytu, niewiele tu zmienia.

Na wykresie GBP/USD mamy w pewnym sensie „stan zawieszenia” pomiędzy wsparciem w okolicach 1,34, a oporem przy 1,3470 i dalej kluczowym rejonie 1,3550. Słabszy sentyment polityczny na Wyspach może utrudnić atak na strefę 1,3470-1,3550 nawet, jeżeli dolar miałby być słaby w kolejnych dniach.

Na wykresie EUR/USD mamy dzisiaj próbę odbicia po wczorajszych spadkach wywołanych „mało jastrzębim” przekazem EBC. Warto zwrócić uwagę, że wczoraj zbliżyliśmy się do górnego ograniczenia widocznego na dziennym układzie kanału spadkowego, co zwiększa jego znaczenie w średnim terminie. Opór na dzisiaj to okolice 1,1804, a wsparcie to rejon 1,1730 i dalej kluczowa strefa 1,1680-1,1715.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.