Czy to koniec dobrej passy złotego?

Czy to koniec dobrej passy złotego?
Komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2017-12-15 (08:48)

Bardzo wyraźne umocnienie złotego w tym roku rozegrało się w sumie poza Polską – z jednej strony pewne rozczarowanie sytuacją w USA, głównie polityczną, z drugiej mocne przyspieszenie gospodarcze w Europie. Złoty był w konsekwencji jedną z najmocniejszych walut 2017 roku. Ale to paliwo może być na wyczerpaniu.

Jednym z motorów napędowych umocnienia złotego był wzrost notowań euro względem dolara, od poziomu 1,04 na początku roku nawet to powyżej 1,20. Ponieważ jednocześnie dobre nastroje i hossa na rynkach globalnych sprzyjały napływowi kapitału na rynki wschodzące, rynki Europy Centralnej były wyjątkowymi beneficjentami tej układanki. Teraz jednak sytuacja może nie tyle się odwrócić, co przynajmniej nieco przystopować. Dał temu wyraz prezydent EBC Mario Draghi podczas wczorajszej konferencji po posiedzeniu Banku. Stwierdził on, że mocniejsze ożywienie w Europie względem USA jest faktem, ale jednocześnie USA są znacznie bardziej zaawansowane w cyklu koniunkturalnym, a brak zauważalnej presji inflacyjnej na Starym Kontynencie nie sprzyja decyzjom o zaprzestaniu luzowania. Draghi podkreślił wręcz, że szybsze tempo wzrostu gospodarczego nie daje żadnej gwarancji osiągnięcia celu inflacyjnego, a to przecież ten jest dla Banku kluczowy. Ostatnie umocnienie euro (nie tylko wobec dolara, ale części innych walut) nie miało pokrycia w zmianach na rynku obligacji, rentowności niemieckich 10-latek są obecnie niższe niż w momencie, gdy EBC ogłaszał redukcję programu skupu obligacji. Wczorajsze posiedzenie z pewnością nie daje dodatkowych argumentów za umocnieniem euro.

Po stronie dolara sytuacja jest nieco bardziej złożona. Rynek zareagował lekką wyprzedażą amerykańskiej waluty na środową decyzję o podwyżce stóp, gdyż dwóch członków Komitetu głosowało przeciwko niej. Warto jednak zauważyć, że w materiałach uzupełniających widzimy dużą determinację do podnoszenia stóp w przyszłym roku oraz latach kolejnych – zgoła inaczej niż w przypadku EBC. Rynek również zdaje się nie doceniać faktu, że Fed już teraz pozbywa się obligacji (EBC nadal je kupuje) i będzie robił to coraz intensywniej. Dolar historycznie jest drogi i to jest obecnie jego kulą u nogi decydująca zatem może okazać się polityka. Jeśli Republikanom uda się przegłosować Plan Podatkowy, gospodarka otrzyma wsparcie rzędu 1,5 biliona dolarów rozłożone na 10 lat. To umocniłoby Fed w determinacji do podnoszenia stóp procentowych i mogło utrzymać mocnego dolara – ze szkodą dla walut rynków wschodzących takich jak złoty. Być może wszystko rozstrzygnie się w przyszłym tygodniu, trwają obecnie negocjacje z dwoma Senatorami, z których minimum jeden musi poprzeć finalną wersję ustawy, aby ta trafiła na biurko Donalda Trumpa.

Po zalewie danych, publikacji i decyzji banków centralnych w dniu wczorajszym, piątek zapowiada się dużo spokojniej. W USA opublikowane będą m.in. dane o produkcji przemysłowej (15:15), ale jak już zostało wspomniane, inwestorzy kładą nacisk na rozgrywkę w Kongresie. O 8:40 euro kosztuje 4,2234, dolar 3,5808, frank 3,6254, zaś funt 4,8109 złotego.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień CFA, XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.