Dolar ma za sobą najlepszy okres od 6 tygodni

Dolar ma za sobą najlepszy okres od 6 tygodni
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-08 (10:43)

Kluczowe informacje z rynków: CHINY: Nadwyżka handlowa w listopadzie wyniosła 40,21 mld USD wobec szacowanych 35 mld USD dzięki wyraźnemu przyspieszeniu dynamiki eksportu do 12,3 proc. r/r (to największy wzrost od marca, a szacowano jedynie 5 proc. r/r). Z kolei import rósł w tempie 17,7 proc. r/r (oczekiwano 11,3 proc. r/r).

JAPONIA: Ostateczna dynamika wzrostu PKB w III kwartale wyniosła 0,6 proc. k/k i 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym – tymczasem oczekiwania wynosiły 0,4 proc. k/k i 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym. To zasługa wyraźniejszego wzrostu wydatków kapitałowych firm – o 1,1 proc. k/k wobec szacowanych 0,4 proc. k/k.

WIELKA BRYTANIA: Zdaniem Komisji Europejskiej przedstawione przez Wielką Brytanię kolejne propozycje pozwalają przejść do kolejnej fazy negocjacji dotyczących Brexitu. Dzisiaj zaplanowano spotkanie premier Theresy May z szefem KE Jean-Claude Junckerem, na którym oficjalnie zostanie ogłoszone zawarcie porozumienia. Te musi być jeszcze zaakceptowane przez przywódców UE na szczycie 14-15 grudnia. Impas w kwestii granicy z Irlandią został przełamany, chociaż zdaniem lidera północnoirlandzkich unionistów z DUP, którzy warunkowo wspierają rząd Theresy May w Izbie Gmin, jest jeszcze wiele do zrobienia.

USA: Zdaniem lidera Demokratów w Senacie, Chucka Schumera, rozmowy w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia USA idą w dobrym kierunku. Udało się przegłosować ustawę wstrzymującą cześć rządowych wydatków, co pozwoli „dotrwać” instytucjom do 22 grudnia (uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 81-14). Niemniej najpóźniej do tego czasu Kongres musi zgodzić się na podniesienie limitu zadłużenia. Tymczasem prasa spekuluje, że w styczniu Biały Dom może zainicjować temat inwestycji strukturalnych.

EUROSTREFA / NIEMCY: Prasa spekuluje, że kongres SPD najpewniej zgodzi się dzisiaj na rozpoczęcie negocjacji z chadekami ws. ponownego zawiązania Wielkiej Koalicji.

Opinia: Dolar ma duże szanse dowieźć dobry wynik do końca tygodnia. Argumenty za obserwowanym umocnieniem są takie same jak wczoraj i przedwczoraj – to nadzieje na wypracowanie wspólnej wersji ustawy podatkowej przez Kongres, a także zbliżające się posiedzenie FED. Nie bez znaczenia są też prace nad ustawą podnoszącą limit zadłużenia – wczoraj Senat uchwalił „pomostowe rozwiązanie” dające dodatkowy czas na dogadanie się Republikanów z Demokratami w tej kluczowej sprawie najpóźniej do 22 grudnia (pierwotny termin mijał dzisiaj). W najbliższych godzinach uwagę zwrócą dane Departamentu Pracy, które poznamy o godz. 14:30. Zgodny z szacunkami wynik ADP w środę sprawia, że raczej trudno będzie o jakieś negatywne zaskoczenia. Biorąc pod uwagę, że amerykańska gospodarka jest w zasadzie bliska stanu pełnego zatrudnienia, kluczowym odczytem stają się dane nt. dynamiki wynagrodzeń. Ich przyspieszenie byłoby odebrane dość korzystnie dla dolara (szacunki zakładają wzrost stawki płacy godzinowej w listopadzie o 0,3 proc. m/m).

Na wykresie koszyka FUSD zbliżyliśmy się w okolice istotnej strefy oporu 93,95-94,10 pkt. Jej złamanie dałoby mocny impuls do ataku w stronę maksimów z przełomu października i listopada b.r. przy 95 pkt. Nieudana próba złamania 94,10 pkt. może natomiast nasilić obawy, jak zachowa się dolar po komunikacie FED w przyszłym tygodniu.

Dzisiaj mamy bardzo ważny dzień dla funta. Jeszcze wczoraj wieczorem wydawało się, że impas w rozmowach dotyczących przejścia do drugiej fazy negocjacji ws. Brexitu nie zostanie przełamany. Punktem spornym pozostawała kwestia granicy z Irlandią (ustalenia krytykowali mi.in północnoirlandzcy unioniści z DUP), ale też sprawa dotycząca gwarantowania przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości praw obywateli UE, którzy pozostaną w Wielkiej Brytanii po Brexicie (tu uwagi zgłaszali chociażby zwolennicy twardego Brexitu). Niemniej to, że porozumienie zostało przyjęte „za pięć dwunasta” może sprawić, że warto będzie zerknąć na jego szczegóły, a zwłaszcza to na ile zostaną one przyjęte „u siebie” przez brytyjskich polityków. Więcej informacji poznamy po zaplanowanym jeszcze dzisiaj spotkaniu Theresy May z Jean Claude Junckerem. Niemniej fakt, że May udało się jednak przejść z tematem Brexitu dalej, zmniejsza prawdopodobieństwo obalenia jej rządu w najbliższych tygodniach. Wtedy ci politycy, którzy chcieliby takiego scenariusza zostaliby obarczeni odpowiedzialnością za ryzyko tzw. chaotycznego Brexitu…

Na wykresie GBP/USD widać, że doszło wczoraj po południu do krótkotrwałego naruszenia wsparcia przy 1,3336-41, ale późniejszy wyraźny ruch w górę doprowadził do zanegowania większości spadków z ostatnich trzech dni. Trudno jednak ocenić na ile rynek będzie miał siłę wyjść w najbliższych dniach ponad opór z przełomu listopada i grudnia przy 1,3547.

Na wykresie EUR/USD widać, że trwa korekta spadkowa, a naruszenie okolic 1,1775, które były dolnym ograniczeniem hipotetycznego kanału spadkowego, to sygnał do przyspieszenia dynamiki ruchu. Teraz mocnym wsparciem jest strefa 1,1680-1,1710, której złamanie może okazać się trudne bez dodatkowego impulsu. Warto zwrócić uwagę, że obecne spadki to wynik lepszego postrzegania dolara (stąd też oczekiwania te muszą zostać potwierdzone w przyszłym tygodniu przez informacje z FED, oraz z Kongresu), a nie słabości euro.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.