Dolar nadal maszeruje do góry

Dolar nadal maszeruje do góry
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-07 (13:20)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowane wczoraj szacunki ADP za listopad pokazały wzrost etatów w sektorze prywatnym o 190 tys., zgodnie z prognozami. Wczoraj poznaliśmy też ostateczne dane nt. wydajności pracy w sektorze pozarolniczym – w III kwartale wzrost wyniósł 3,0 proc. wobec spodziewanych 3,3 proc., koszty pracy spadły o 0,2 proc. przy prognozie wzrostu o 0,2 proc.

USA / PODATKI: Wczoraj Senat mianował osoby, które będą oddelegowane do prac nad wspólną wersją reformy podatkowej. Szef większości w Izbie Reprezentantów wyraził nadzieję, że tempo prac sprawi, że prezydent Trump podpisze ustawę podatkową jeszcze przed Świętami. Prasa spekulowała o możliwości zmiany proponowanej stawki CIT z 20 na 22 proc., ale zostało to zdementowane przez czołowych polityków Partii Republikańskiej. Tymczasem agencja S&P stwierdziła, że obniżka podatków może zwiększyć deficyt i wymusić na FED dalsze podwyżki stóp procentowych.

USA / LIMIT ZADŁUŻENIA: Komisja Izby Reprezentantów przegłosowała wczoraj ustalenia pozwalające wykorzystać dodatkowe oszczędności, które mogą pozwolić uniknąć konieczności podniesienia limitu zadłużenia do 22 grudnia, teraz propozycje te trafią pod obrady całej izby. Tymczasem Sekretarz Skarbu Mnuchin wezwał wczoraj do podjęcia nadzwyczajnych oszczędności przed administrację rządową i wezwał polityków do jak najszybszego podniesienia limitu zadłużenia kraju. Prasa spekuluje jednak, jakoby Republikanie będą chcieli wymóc na Demokratach takie ustalenia, które pozwolą uniknąć konieczności kolejnego głosowania przed listopadowymi wyborami do Kongresu.

WIELKA BRYTANIA: Prasa spekuluje o tym, jakoby minister ds. Brexitu David Davies chciał odejścia premier May jeszcze przed Świętami, jeżeli do tego czasu nie uda się zawrzeć porozumienia z Unią Europejską odnośnie przejścia do kolejnego etapu negocjacji ws. wyjścia z UE. Tymczasem premier Irlandii poinformował, że po rozmowie z premier May udało się wypracować kompromis zakładający, że nie będzie „twardej granicy” pomiędzy Irlandią, a Irlandią Północną, ale Londyn nie przedstawił jeszcze ostatecznych propozycji do Brukseli. Porozumienie irlandzkie jest jednak krytykowane przez sojusznika torysów w Izbie Gmin – unionistów z DUP.

KANADA: Na posiedzeniu wczoraj po południu Bank Kanady utrzymał poziom stóp procentowych – jak oczekiwano. W komunikacie BOC był ostrożny wobec perspektywy dalszych podwyżek zwracając uwagę na konieczność większego monitorowania inflacji, która mogła zostać podbita tymczasowymi czynnikami, a także wzrostu gospodarczego.

JAPONIA: Szef Banku Japonii dał dzisiaj do zrozumienia, że droga do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2,0 proc. może być długa, ale bank centralny pozostanie zdeterminowany w działaniach mających pomóc go osiągnąć.

AUSTRALIA: Bilans handlowy w październiku wskazał na niewielką nadwyżkę rzędu 0,11 mld AUD wobec oczekiwanych 1,38 mld AUD. Eksport spadł o 3,0 proc. m/m, a import wzrósł o 2,0 proc. m/m.

Opinia: Dolar kontynuuje umocnienie, czemu sprzyjają nadzieje związane z wypracowaniem wspólnej wersji ustawy podatkowej przez Kongres, szanse na rychłe uporanie się z problemem limitu zadłużenia, a także zbliżające się posiedzenie FED. To te same argumenty, o których pisałem wczoraj. I wiele wskazuje na to, że do końca tygodnia niewiele się zmieni, chyba, że jutrzejsze dane Departamentu Pracy przyniosą negatywne zaskoczenie. Opublikowane wczoraj dane ADP na to nie wskazują, chociaż biorąc pod uwagę, że gospodarka jest już w zasadzie bliska stanowi „pełnego zatrudnienia” kluczowe staje się czekanie na odbicie płac i te dane mogą okazać się jutro najważniejsze.

Na wykresie koszyka dolara FUSD oddalamy się od kluczowego poziomu 93,14 pkt. Spada prawdopodobieństwo scenariusza w którym tydzień moglibyśmy zakończyć poniżej. To teoretycznie dobra zapowiedź dla dolara na kolejne dni, chociaż układ techniczny i fundamentalny pokazuje, że potrzebny będzie naprawdę silny impuls, aby móc pokonać ważny opór przy 94,10 pkt. i przetestować ponownie okolice 95,0 pkt. Inaczej wzrosty mogą być zduszone, a obecny ruch potraktowany jako korekta w fali spadkowej rozpoczętej na początku listopada.

Rosną emocje wokół funta po tym, jak znów zaczynają zbierać się czarne chmury nad premier Theresą May. O tym, że szefowa rządu gra polityczny „va banque” w kwestii Brexitu pisaliśmy już wcześniej. Jeżeli nie uda się osiągnąć w najbliższym czasie porozumienia z Unią Europejską odnośnie przejścia do kolejnego etapu negocjacji, to zmiana na stanowisku szefa rządu stanie się dość prawdopodobna. Problem jednak w tym, że przy obecnej konfiguracji parlamentarnej i coraz chłodniejszych stosunkach torysów z unionistami z DUP, którzy warunkowo wspierają rząd May, zakończyłoby się to przedterminowymi wyborami. Kilka miesięcy opóźnienia w negocjacjach mogłoby jednak skutkować obawy o tzw. chaotyczny Brexit, stad też wydaje się, że Bruksela zrobi wszystko, aby w/w scenariusz nie zaistniał. Dzisiejszy The Telegraph donosi, jakoby szef Komisji Europejskiej miał być zatroskany losami Theresy May, stąd też wydaje się, że zaplanowany na 14-15 grudnia szczyt Unii Europejskiej, nie będzie ostatnim terminem w tym roku, kiedy to unijni politycy będą pochylać się nad tematem Brexitu…

Na wykresie GBP/USD idziemy w stronę testowania wsparcia przy 1,3336-41, chociaż dzienny MACD zaczyna dawać negatywny sygnał w średnim terminie.

Zaskakująco słabe dane nt. bilansu handlowego z Australii sprawiły, że AUD/USD ustanowił dzisiaj nowe minima w fali spadkowej rozpoczętej jeszcze we wrześniu. Na tygodniowym wykresie tej pary dobrze widać , jaki jest dominujący trend. Tendencja ta jest też potwierdzana przez wskaźniki.

Spadki kontynuuje też EUR/USD. Wczoraj doszło do naruszenia wsparcia przy 1,1804, co zostało dzisiaj potwierdzone. Na dziennym wykresie można wyrysować kanał spadkowy, którego dolne ograniczenie przebiega dzisiaj przy 1,1773. Może to ograniczać presję na większą przecenę EUR/USD. Opór to wspomniane 1,1804, ale istotniejsze są okolice 1,1844.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.