Dolar kontynuuje odbicie

Dolar kontynuuje odbicie
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-06 (10:44)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Komisja Bankowa Senatu zaaprobowała kandydaturę Jerome Powella na szefa FED stosunkiem głosów 22-1, teraz będzie ona poddana pod głosowanie całej izby. Z kolei dzisiaj Izba Reprezentantów będzie głosować nad wnioskiem o uruchomienie krótkoterminowych funduszy pozwalających na funkcjonowanie administracji rządowej do 22 grudnia bez formalnego podwyższania limitu zadłużenia (co byłoby konieczne do 8 grudnia).

WIELKA BRYTANIA: Prasa spekuluje, że Unia Europejska oczekuje, że do środy (czyli jeszcze dzisiaj) Londyn przedstawi poprawione propozycje dotyczące warunków Brexitu – opóźnienie może spowodować, że decyzja ws. przejścia do kolejnego etapu rozmów nie zostanie podjęta podczas szczytu 14-15 grudnia. Punktem spornym jest kwestia granicy z Irlandią – tymczasem wczoraj lider północnoirlandzkich unionistów (DUP), które to ugrupowanie wspiera w parlamencie rząd premier May poinformował, że ta sprawa nie była z nim konsultowana i tym samym jego partia nie poprze tego projektu w parlamencie. Tymczasem gazeta The Telegraph spekuluje o możliwej rewolcie w rządzie premier May inspirowanej przez zwolenników „twardego Brexitu”, czyli Borisa Johnsona i Michaela Gove’a.

AUSTRALIA: Dynamika PKB w III kwartale wyniosła 0,6 proc. k/k i 2,8 proc. r/r (to mniej od oczekiwanych 0,7 proc. k/k i 3,0 proc. r/r). Dane za poprzedni okres zrewidowano do 0,9 proc. k/k z 0,8 proc. k/k.

Opinia: W środę dolar nieznacznie zyskuje, chociaż w temacie reformy podatkowej nie pojawiły się nowe informacje – przypomnę, że w tym tygodniu obie izby Kongresu powinny wypracować jej wspólną wersję, w przyszłym tygodniu ją ponownie przegłosować, tak aby przed Świętami trafiła ona do podpisu prezydenta. Niewykluczone, że pewnym wsparciem dla dolara mogą być informacje, że kwestia głosowania nad podwyższeniem limitu zadłużenia zostanie przesunięta o 2 tygodnie, chociaż z drugiej strony trudno wyobrazić sobie, aby opozycyjni Demokraci chcieli rzeczywiście zablokować pracę instytucji państwowych przed Świętami – wizerunkowo na tym by nie zyskali.

Na koszyku dolara FUSD utrzymujemy się ponad oporem przy 93,14 pkt. W poniedziałek zwracałem uwagę, że jest to główne zadanie na ten tydzień, jeżeli dolarowe byki myślą poważnie o dobrym rozegraniu w grudniu. W przyszłym tygodniu potencjalnym dolarowym impulsem będzie kończące się w środę posiedzenie FED.

Słabsze dane nt. dynamiki PKB za III kwartał w Australii nie pomogły dzisiaj notowaniom dolara australijskiego, gdyż nie zwiększa to szans na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym roku.

Na wykresie tygodniowym AUD/USD widać, że tzw. ruch powrotny do złamanej linii trendu wzrostowego mógł zostać zakończony.

Rynek zaczyna tracić cierpliwość do funta – pojawia się duże ryzyko, że rząd premier May nie zdąży przedstawić nowych wiążących propozycji ws. Brexitu, tak aby podczas szczytu UE w przyszłym tygodniu, mogła zapaść decyzja w sprawie przejścia do kolejnego etapu negocjacji ze stroną unijną. Poważnym punktem spornym staje się kwestia granicy z Irlandią, co może też poważnie poróżnić między sobą Partię Konserwatywną, oraz DUP i tym samym osłabić i tak wątłą już pozycję rządu premier May w parlamencie. Polityczna arytmetyka zaczyna wskazywać na to, że Theresa May będzie musiała zabiegać o poparcie opozycyjnej Partii Pracy, co może się nie spodobać części posłów jej ugrupowania, którzy opowiadają się za tzw. twardym Brexitem. Niemniej ewentualna decyzja o zmianie premiera byłaby równoznaczna z rozpisaniem przedterminowych wyborów, które torysi by przegrali – społeczeństwo opowiada się bardziej za łagodnym Brexitem.
Analiza techniczna GBP/USD pokazuje, że korekta rozpoczęta na początku grudnia cały czas jest kontynuowana. Jej celem może być test wsparcia w okolicach 1,3336-41.

Przecenę może kontynuować także EUR/USD w kontekście rozpoczynających się jutro obrad niemieckiej SPD, które mają zadecydować o tym, czy Socjaldemokraci podejmą rozmowy o budowaniu Wielkiej Koalicji z chadekami. Szanse na inny scenariusz nie są duże, ale rynek może zacząć się obawiać, na ile wygórowane oczekiwania SPD będą do zaakceptowania przez CDU/CSU. Niemniej warto wspomnieć, że formalne rozmowy mogą rozpocząć się dopiero po Nowym Roku i potrwać aż do Wielkanocy.

Technicznie notowania EUR/USD mogą dzisiaj ponownie przetestować okolice 1,1804, które zostały wczoraj nieznaczne naruszone. Na dziennym układzie można próbować rozrysować tworzący się kanał spadkowy, którego dolne ograniczenie przebiega przy 1,1780.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.