Chwilowa poprawa nastrojów

Chwilowa poprawa nastrojów
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-12-05 (09:14)

Odbicie europejskich indeksów w reakcji na przyjęcie pakietu obniżki podatków w USA okaże się chwilowe. Waluty póki co stabilne. Ostatnie w tym roku posiedzenie kończy dziś Rada Polityki Pieniężnej. W piątek decyzja Fitch ws. ratingu Polski i dane z amerykańskiego rynku pracy.

Przy odbiciu na warszawskiej GPW, ale nadal słabej postawie dwu- i pięcioletnich obligacji oraz lekko zyskującym koszyku emerging markets (ZAR +1 proc.), złoty zachowywał się stabilnie na pierwszej sesji nowego tygodnia. Obraz sytuacji w pespektywie krótkoterminowej nie uległ zmianie. Wydźwięk handlu z przełomu listopada i grudnia pozostaje niekorzystny dla złotego. Spodziewamy się jego osłabienia w perspektywie połowy miesiąca, gdy Rezerwa Federalna podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych (13 grudnia) oraz na przełomie roku.

Ostatnie w tym roku posiedzenie zakończy dziś (wyjątkowo we wtorek, a nie środę) Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Zmiana stóp jest wykluczona (referencyjna pozostanie na 1,5 proc.), ale ważne będą komunikat oraz stanowisko prezesa A. Glapińskiego na konferencji prasowej w odniesieniu do publikacji zaskakująco wysokiego odczytu wskaźnika inflacji CPI za listopad (2,5 proc. r/r). Podtrzymanie zapowiedzi stabilnych stóp w Polsce w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy (tego oczekujemy) powinno osłabić złotego.

Uzasadniając takie stanowisko, Rada najpewniej posłuży się argumentem mówiącym o tym, że w najbliższych 2-3 miesiącach inflacja ponownie się obniży (efekt bazy), co osłabi negatywne dla oszczędzających skutki ujemnych realnych stóp procentowych (-1,0 proc. w listopadzie). Dla inwestorów z rynku obligacji oraz forex będzie to jednak marne pocieszenia. Narastająca ponownie wiosną dynamika cen konsumpcyjnych (tak sugerują nie tylko nasze modela, ale i mediana prognoz) wskaże na zmniejszoną atrakcyjność inwestowania w polski dług i walutę w średnim terminie.

Reakcje poszczególnych członków oraz rozkład głosów w RPP na rosnącą presję inflacyjną będą jednymi z najistotniejszych elementów do obserwacji pod kątem zachowania złotego w 2018 r. Podtrzymujemy założenie, że do końca III kw. przyszłego roku jastrzębie w RPP nie zdołają przeforsować żadnej podwyżki.

Dziś obok ważnej dla złotego decyzji RPP publikacja indeksów PMI i ISM dla sektorów poza przemysłowych ze strefy euro i USA. Na miano wydarzenia tygodnia wyrasta natomiast odczyt liczby nowych miejsc pracy stworzonych poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych wraz z informacją o bezrobociu, dynamice płac, stopie zatrudnienia i innych (08.12 o godz. 14.30).

Wieczorem w piątek także decyzja agencji Fitch ws. ratingu zadłużenia Polski. Fitch sytuuje obecnie swoją ocenę (A-, perspektywa stabilna) pomiędzy niskim ratingiem Standard&Poor’s, a wysokim agencji Moody’s. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozostawienie ratingu bez zmian (lub w ogóle brak decyzji). A jeśli miałoby dojść do niespodzianki, to będzie ona pozytywna, choć zapewne wyłącznie w zakresie podniesienia perspektywy, a nie samego ratingu.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

10:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.