Dolar dobrze zaczął tydzień

Dolar dobrze zaczął tydzień
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-12-04 (12:46)

Kluczowe informacje z rynków: USA/ PODATKI: Senat ostatecznie przyjął w sobotę rano, relacją głosów 51 do 49, ustawę podatkową – z obozu Republikanów przeciwko zagłosował tylko Bob Corker. Teraz obie izby Kongresu muszą uchwalić wspólną wersję, co może nie być łatwe.

Senatorowie zgodzili się na cięcie podatków dla firm, ale dopiero od 2019 r, a niższe stawki dla osób fizycznych mają obowiązywać tylko do 2026 r.- to tylko najważniejsze różnice, których jest wiele. Prace w wyznaczonych grupach delegatów rozpoczną się już w tym tygodniu.

USA/ TRUMP: Były doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn przyznał się w piątek do złożenia fałszywych zeznań ws. kontaktów z rosyjskim ambasadorem Siergiejem Kislakiem, jakie miały mieć miejsce w 2016 r. Telewizja ABC News podała, że Flynn jest też gotów zeznawać przeciwko Trumpowi, który miał rzekomo kazać mu skontaktować się z Rosjanami, ale później przeprosiła za opublikowanie nieprawdziwej informacji. Z kolei sam Donald Trump stwierdził, że „nie było żadnej zmowy” z Kremlem i nie jest on zaniepokojony tym, że Flynn przyznał się do winy. Część mediów zwróciła jednak uwagę, ze ta wypowiedź prezydenta nie jest precyzyjna.

USA/ DANE MAKRO: Indeks ISM dla przemysłu spadł w listopadzie do 58,2 pkt. z 58,7 pkt. w październiku (szacowano 58,4 pkt.). Do 65,5 pkt. cofnął się subindeks cen płaconych (z 68,5 pkt.) – oczekiwano 67 pkt., a do 59,7 pkt. z 59,8 pkt. subindeks zatrudnia – spodziewano się jego wzrostu do 60,0 pkt. Nieznacznie wzrósł subindeks nowych zamówień (do 64 pkt.).

EUROSTREFA / NIEMCY: Lider SPD po piątkowym spotkaniu z prezydentem, oraz szefami chadeków, przyznał, że jest jeszcze zbyt wcześniej, aby orzekać, czy SPD przystąpi do negocjacji nt. kontynuacji tzw. Wielkiej Koalicji. Kluczowe w tej sprawie może być wewnętrzne głosowanie w partii, które odbędzie się przy okazji konwencji zaplanowanej na 7-9 grudnia. Tymczasem niemiecka prasa sugeruje, że na Martina Schulza miał naciskać prezydent Francji Emmanuel Macron, którego zdaniem SPD ma szanse nadać bardziej proeuropejski kierunek niemieckiej polityce zagranicznej.

WIELKA BRYTANIA: Dzisiaj zaplanowano kluczowe spotkanie premier Theresy May z szefem Komisji Europejskiej, na którym szefowa brytyjskiego rządu ma złożyć wiążące propozycje mające przełamać impas w negocjacjach nt. Brexitu i móc przejść do kolejnego etapu rozmów. Tymczasem jeszcze w piątek wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk dał do zrozumienia, że UE może zatrzymać proces negocjacyjny, jeżeli władze Irlandii zgłoszą, że propozycje rozwiązania kwestii granicy z Irlandią Północną, są dla nich nie do zaakceptowania.

AUSTRALIA: Zapasy niesprzedanych towarów wzrosły w III kwartale o 0,2 proc. k/k (szacowano 0,1 proc. k/k po spadku o 0,5 proc. k/k w II kwartale). Szacunki inflacji konsumenckiej liczonej przez Melbourne Institute wyniosły 0,2 proc. m/m – odczyt za listopad.

Opinia: Nowy tydzień rozpoczyna się od umocnienia dolara, chociaż po części odrabia on spadki poniesione w piątek wieczorem. Przedłużające się głosowanie w Senacie (ostatecznie ustawę podatkową poddano pod głosowanie dopiero w sobotę rano), a także „rewelacje” stacji telewizyjnej ABC News, która podała, że generał Michael Flynn przyznał się do składania fałszywych zeznań i teraz może obciążyć Donalda Trumpa oskarżeniami, które sugerują, że to prezydent wymusił na nim konieczność skontaktowania się z Rosjanami, zrobiły swoje. Dolar stracił, ale jeszcze bardziej nerwowo było na rynkach akcji. Bo takie informacje związane z byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego sugerowałyby, że Donald Trump i jego rodzina mogą mieć spore kłopoty. Jednak później dziennikarze przeprosili za nadinterpretację pewnych faktów, a Trump dał do zrozumienia, że obecna nagonka może mieć charakter walki politycznej. Ile jest tym prawdy i gdzie ona tak właściwie się znajduje nie wiadomo, pewne jest jednak to, że w listopadzie 2018 r. zaplanowane są częściowe wybory do Kongresu i Demokraci zrobią teraz wszystko, aby „dopiec” Trumpowi i Republikanom.

Ustawa podatkowa przeszła ostatecznie przez Senat przy sprzeciwie tylko jednego senatora z Partii Republikańskiej – można to uznać za sukces. Ale prawda jest taka, że dopiero teraz mogą pojawić się poważne trudności, gdyż do podpisu prezydenta Trumpa powinna trafić jedna wersja ustawy, a nie dwie. Dodatkowo, aby móc liczyć na to, że ustawa zostanie podpisana przed Świętami, jej wspólna wersja powinna zostać przedstawiona do końca tego tygodnia, tak aby później mogła zostać ponownie uchwalona przez obie izby Kongresu – dopiero wtedy może trafić do prezydenta. Tymczasem, to co w minioną sobotę przyjął Senat różni się od propozycji zaakceptowanej wcześniej przez Izbę Reprezentantów i to nie tylko w szczegółach, ale i też kluczowych sprawach, takich jak moment wprowadzenia niższej stawki CIT, czy też czasu obowiązywania nowych stawek PIT, czy też progów. Czy w takich kluczowych sprawach uda się znaleźć porozumienie w tydzień i czy nie wprowadzą one na powrót nerwowości o ich akceptację w Senacie, gdzie Republikanie mają „wątłą” przewagę? Teoretycznie rozmowy będą prowadzone w ramach jednej partii, ale historia pokazała, że w jej ramach mamy wiele frakcji, opinii i grup interesów. Oczywiście można i należy mieć nadzieję, że ostatecznie zwycięży tzw. polityczny rozsądek.

Dlaczego dolar dzisiaj zyskuje? Bo rynek uznał przyjęcie ustawy podatkowej przez Senat za tzw. dobrą monetę. To przełom, który sprawił, że proces legislacyjny jest coraz bliżej końca. Dodatkowo nie należy zapominać, że za chwilę rozpocznie się tzw. gra pod FED w kontekście posiedzenia zaplanowanego na połowę przyszłego tygodnia (13 XII). O ile podwyżka stóp jest przesądzona, to rynek będzie uważnie obserwował sygnały pozwalające ocenić, jak Rezerwa Federalna zachowa się w 2018 r. Wydaje się, że trudno będzie wskazać preteksty do tego, aby FED oficjalnie zasugerował mniejszą liczbę podwyżek od oczekiwanych trzech. Oczywiście jak to wypadnie w ostatecznym rozrachunku w 2018 r. to już zupełnie inna sprawa.

Na wykresie koszyka FUSD widać, że udało się ponownie powrócić ponad ważny poziom 93,14 pkt., co może stanowić podstawę do nakreślenia optymistycznego scenariusza dla dolara na grudzień. Niemniej na razie w tym tygodniu kluczowe będzie to, aby obronić to co się zyskało, czyli wspomniany poziom 93,14 pkt.

Na wykresie EUR/USD doszło dzisiaj do złamania wzrostowej linii trendu rysowanej po listopadowych dołkach. Do potwierdzenia ważności w/w sygnału brakuje jeszcze złamania wsparć przy 1,1844 i 1,1804. Nerwowość na euro w najbliższych dniach mogą prowokować obawy związane z wynikami zbliżającej się konwencji SPD, która ma zadecydować o tym, czy rozpocząć negocjacje ws. Wielkiej Koalicji z chadekami, a przede wszystkim warunkami, jakie mogą postawić delegaci – nie jest tajemnicą poliszynela, że SPD chciałaby mieć znacznie większy wpływ na politykę nowego rządu Angeli Merkel, niż to wynika z parlamentarnej arytmetyki…

Najbliższe dni będą dość ważne dla funta. Dzisiejsze spotkanie premier May z szefem Komisji Europejskiej otworzy tzw. ostatni czas negocjacji pierwszego etapu odnośnie Brexitu. Jeżeli UE zgodzi się z propozycjami Londynu, to będzie można przejść do kolejnego etapu, w tym rozmów nt. kluczowej umowy handlowej – o tym dowiemy się w najbliższych dniach, a ostateczne decyzje zapadną na szczycie UE zaplanowanym 14-15 grudnia. Czy coś może pójść nie tak? Spójrzmy – Londyn proponuje 50 mld EUR za tzw. rachunek rozwodowy, strona UE mówi o 60 mld EUR – będzie kompromisowa kwota? Wątpliwe jest to, aby May zgodziła się zapłacić więcej, niż 60 mld EUR. Druga i być może bardziej wrażliwa sprawa to kwestia granicy z Irlandią, przy czym nie chodzi tu wyłącznie o tzw. granicę dla ruchu pieszego, ale i też wymianę handlowo-usługową. To, że pojawiają się poważne groźby pod adresem Londynu (łącznie z czasowym zablokowaniem dalszych negocjacji ws. Brexitu) to sygnał, że UE traktuje tą sprawę priorytetowo i będzie wyczulona na opinie zgłaszane przez Irlandię. Rzecznik irlandzkiego rządu stwierdził dzisiaj rano, że wprawdzie poczyniono „istotne postępy” w rozmowach, to jednak obie strony nie wypracowały jeszcze konsensusu w tej sprawie.

Na wykresie GBP/USD widać, że dzisiejsza świeca naruszyła podstawę wczorajszej, niedzielnej świeczki, co może być sygnałem do kontynuacji korekty rozpoczętej w piątek. Nie można wykluczyć, że mogłaby ona sięgnąć nawet okolic 1,3336 wyznaczanych przez dawny szczyt z połowy października b.r.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.