Dolar kontynuuje zwyżki przed kluczowym głosowaniem w Senacie

Dolar kontynuuje zwyżki przed kluczowym głosowaniem w Senacie
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-11-30 (11:38)

Kluczowe informacje z rynków: USA/ FED: Szefowa FED przemawiając wczoraj przed połączonym komitetem ekonomicznym Kongresu, dała do zrozumienia, że gospodarka może być silniejsza, a przyczyny stojące za niskimi odczytami inflacji przejściowe, co tym samym uzasadnia dalsze zacieśnianie polityki monetarnej.

Podczas sesji pytań Yellen zgodziła się, że warto aby FED przeanalizował możliwość poluzowania regulacji dla małych banków. Poza tym wczoraj po południu poznaliśmy rewizję ostatnich danych o dynamice PKB w III kwartale – wypadła ona nieco powyżej pierwszych szacunków (wzrost wyniósł 3,3 proc. k/k w ujęciu zanualizowanym). Jednocześnie agencje podały, że Donald Trump nominował Marvin’a Goodfriend’a do zarządu FED. Jest on profesorem Carnegie Mellon i zagorzałym krytykiem polityki Janet Yellen, ale nie określa siebie jako zdeklarowanego „jastrzębia”. Jego kandydatura musi być teraz zaaprobowana przez Senat.

USA/ PODATKI: Senat przegłosował wczoraj stosunkiem głosów 52 do 48 procedurę pozwalającą rozpocząć formalną debatę poprzedzającą głosowanie nad ustawą podatkową. Jest ono planowane w nocy z czwartku na piątek.

WIELKA BRYTANIA: Gazeta The Times podała, że rząd jest coraz bliższy osiągnięcia porozumienia w kwestii granicy pomiędzy Irlandią Północną, a Irlandią po Brexicie. Z kolei premier Theresa May w wywiadzie dla Sky News dała do zrozumienia, że rząd robi wszystko, aby móc przejść do kolejnego etapu negocjacji z Unią Europejską.

EUROSTREFA / NIEMCY: Na dzień przed kluczowym spotkaniem pomiędzy SPD, a CDU/CSU i prezydentem, szef socjaldemokratów Martin Schulz wezwał chadeków do poparcia programu zakładającego większą integrację w ramach struktur UE (SPD chce chociażby powołania wspólnego budżetu, ministra finansów odpowiedzialnego też za podatki, czy też ustalenia wysokości płacy minimalnej). Na 7 grudnia zaplanowano rozpoczęcie trzydniowej konwencji SPD, na której członkowie partii mają zdecydować o tym, czy rozpocząć negocjacje nt. ponownego zawiązania tzw. Wielkiej Koalicji.

CHINY: Indeks PMI dla przemysłu wyniósł w listopadzie 51,8 pkt. (szacowano 51,4 pkt.), a dla usług 54,8 pkt. wobec 54,3 pkt. w październiku.

AUSTRALIA: Indeks wydatków inwestycyjnych prywatnych firm (CAPEX) wzrósł w III kwartale o 1,0 proc. k/k (jak oczekiwano). Poznaliśmy też dane nt. wydanych zgód na budowę domów w październiku – dynamika przyspieszyła do 0,9 proc. m/m i 18,4 proc. r/r.

NOWA ZELANDIA: Indeks zaufania w biznesie liczony przez ANZ nieoczekiwanie załamał się w listopadzie spadając do najniższego poziomu od 8 lat (-39,3 pkt.). Indeks aktywności gospodarczej spadł do 6,5 pkt. z 22,2 pkt. Jednocześnie o 9,6 proc. m/m spadła w październiku liczba wydanych pozwoleń na budowę domów.

Opinia: Dzisiaj dolar kontynuuje wczorajsze umocnienie. Wczoraj wszyscy republikańscy senatorowie zgodzili się, co do tego, że można rozpocząć formalną debatę nad ustawą podatkową, która najpóźniej jutro zostanie poddana głosowaniu – to dobry prognostyk, gdyby różnice „interesów” były zbyt duże, to jednomyślności by nie było. Nawet Susan Collins pytana wczoraj przez dziennikarzy stwierdziła, że widzi duże zmiany – przypomnę, że do tej pory była to jedna z osób deklarujących, że nie poprze ustawy. Oczywiście ryzyko „niekorzystnego splotu wydarzeń” zawsze istnieje, zwłaszcza, że Republikanie mają minimalną przewagę w Senacie (52-48), niemniej nie jest ono duże. Pozytywny wynik głosowania doprowadzi do przyspieszenia obserwowanych wzrostów dolara, który patrząc na techniczne układy ma szanse dość dobrze zakończyć tydzień.

Amerykańskiej walucie pomogła też Janet Yellen, która wczoraj zabrzmiała bardziej „jastrzębio”, a także nominacja (choć spodziewana) profesora Marvina Goodfrienda do zarządu FED przez Donalda Trumpa. To nieszablonowa osoba, która może wnieść nowe spojrzenie do dyskusji nt. potencjalnych posunięć FED w przyszłym roku.

Szanse na zakończenie tygodnia ponad poziomem oporu 93,14 pkt. są dość duże. Tak jak pisałem wczoraj byłby to mocny sygnał zakończenia korekty obserwowanej od końca października.

W ważnym technicznie miejscu jest EUR/USD – złamanie linii wzrostowej trendu rysowanej od 7 listopada b.r. będzie sygnałem rozpoczęcia kolejnej fali korekty w strukturze rozpoczętej we wrześniu b.r. Za takim scenariuszem przemawia chociażby układ dziennego oscylatora RSI 9. W kwestii informacji warto będzie zerkać na Niemcy – koalicja SPD z chadekami, jeżeli ostatecznie powstanie, to może być dość „wymuszona”. Wczorajsze słowa Martina Schulza pokazują, że Socjaldemokraci oczekują wiele, pytanie na ile zgodzą się chadecy (punktem spornym może być wizja integracji w ramach Unii Europejskiej – tutaj Schulz w wielu punktach popiera pomysły prezydenta Francji). Na dzisiaj zaplanowano spotkanie na szczycie pomiędzy SPD, chadekami, a prezydentem, a za nieco ponad tydzień rozpocznie się kluczowa konwencja partyjna Socjaldemokratów, która da zielone światło rozmowom o koalicji, ale i też nakreśli sztywne punkty do negocjacji.

Wyraźny ruch kierunkowy będący potwierdzeniem wcześniejszych wskazań mamy na USD/JPY – złamanie linii spadkowej trendu rysowanej od 6 listopada jest faktem. Teraz mocny poziom to okolice 113, ale wydaje się, że rynek ma aspiracje zaatakować szczyt przy 114,72 w nadchodzącym miesiącu.

Dominacji dolara opiera się funt i to skutecznie. Kolejne spekulacje nt. postępach w negocjacjach (tym razem ws. granicy z Irlandią) dają paliwo do ruchu. Wydaje się, że do 4 grudnia, kiedy zaplanowano oficjalne spotkanie May w Brukseli, gdzie zostaną złożone formalne propozycje negocjacyjne, które mają pozwolić na przejście do kolejnego etapu rozmów z Unią Europejską, nie zobaczymy większej presji na realizację zysków na funcie.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

10:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.