Przedświąteczne przetasowania

Przedświąteczne przetasowania
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-11-22 (19:47)

W trakcie najbliższych 40 minut zmienność amerykańskiej waluty powinna podbić publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, gdzie tradycyjnie uwagę inwestorów będą zwracały obawę o ścieżkę cen konsumenta w warunkach niemalże pełnego zatrudnienia.

Perspektywa jutrzejszych obchodów Święta Dziękczynienia, a co za tym idzie wyłączenia amerykańskiego kapitału z obiegu, wyraźnie ciąży na dolarze, który pod koniec dnia uznaje wyższość wszystkich walut z koszyka G10.

Na szczycie zestawienia znalazła się szwedzka korona (0,9 proc.) będąca pod presją dzisiejszego wystąpienia Stefana Ingvesa, gubernatora Riksbanku, nawiązującego do ostatnich wypowiedzi Cecilii Skingsley oraz Kerstin af Jochnick. W obliczu schłodzenia na szwedzkim rynku nieruchomości Ingves pozostaje względnym optymistą, bowiem nie widzi on dalszych implikacji na notowane tempo wzrostu. Negocjacje pomiędzy Rosją oraz Turcją w zakresie przyszłych działań zbrojnych w Syrii przyczyniły się do chwilowego przeniesienia ryzyka politycznego na pierwszy plan. Beneficjentami rozmów stały się nie tylko metale szlachetne, ale również waluty uznawane za bezpieczne przystanie – szwajcarski frank (0,8 proc.) oraz japoński jen (0,8 proc.). Ograniczeniem środowej zwyżki euro (0,5 proc.) skutkowały najświeższe doniesienia dotyczące polityki ECB. Według anonimowych źródeł cytowanych przez agencję Reutera Rada Prezesów przekłada poważną dyskusję dotyczącą przyjętych ram polityki pieniężnej na dalsze miesiące przyszłego roku. W połowie sesji uwagę inwestorów zwrócił Philip Hammond, Kanclerz Skarbu w gabinecie Theresy May, który między innymi poinformował o przeznaczeniu 3 mld GBP na poczet przygotowań do BREXIT-u. W dalszej części Hammond zaprezentował zrewidowane w dół prognozy wzrostu gospodarczego w 2018 roku do 1,4 proc. z uprzednio podanych 1,6 proc. Wydźwięk mniej optymistycznych perspektyw próbowały łagodzić wzmianki dotyczące utrzymania brytyjskiego deficytu budżetowego poniżej poziomu 2,0 proc. Na koniec dnia funt szterling zyskuje 0,5 proc. względem dolara, wypychając tym samym parę GBP/USD w okolice poziomu 1,3300.
Udaną środę mają za sobą waluty państw Emerging Markets. Na czele zestawienia niepodzielnie panuje rosyjski rubel (1,0 proc.), któremu udaje się odskoczyć dzisiejszemu umocnieniu południowoafrykańskiego randa (0,8 proc.). Podobną skalę aprecjacji ma za sobą polski złoty (0,8 proc.) spychający EUR/PLN w okolicę 4,2100 oraz USD/PLN ku poziomowi 3,5700. Mniej spektakularny ruch notują węgierski forint oraz czeska korona zyskujące po 0,5 proc. W przypadku EUR/CZK należy mówić o dalszej stabilizacji kursu poniżej poziomu 25,5000.

Dzisiejsza sesja na europejskich parkietach stała pod znakiem wyraźnego podziału sentymentu. Wśród głównych indeksów najsilniejszy ruch ku niższym poziomom odnotował frankfurcki DAX (-1,2 proc.), którego zwyżkę próbowało rekompensować RWE (1,2 proc.) po zmianie rekomendacji przez UBS (-0,4 proc.) na „kupuj”. Obserwowany pesymizm inwestorów Lufthansy (-2,3 proc.) może zostać podtrzymany w trakcie czwartkowych notowań z racji na rozczarowujące wyniki Alitalii. Listę niemieckich spółek zamknął Infineon z przeceną na poziomie 2,8 proc.

Na fali publikacji przychylnych not analitycznych Jefferies oraz przebicia średniej z ostatnich 200 sesji znalazł się Kingfisher, który ze zwyżką 4,5 proc. otworzył listę londyńskiego indeksu FTSE 100 (0,1 proc.). Wyraźna poprawa sentymentu na rynku metali rzutowała na walorach spółek z sektora wydobywczego z Fresnillo (4,3 proc.) na czele. Szansę na kontynuację wzrostów ma Shire (3,3 proc.) pozywające izraelską Tevę w sprawie kopii leku MYDAYIS. Niezbyt przychylne wzmianki Philipa Hammonda wpłynęły na wycenę spółek z branży deweloperskiej. Najsilniejszą przecenę ma za sobą Barratt (-3,7 proc.), któremu po piętach przez chwilę deptał Berkeley (-2,6 proc.) kończący sesję poniżej SMA(50).

Środa w Warszawie stała pod znakiem próby balansowania na poziomach z wczorajszego zamknięcia. Miano najsilniej rosnącego komponentu indeksu WIG 20 (0,0 proc.) zyskał Alior Bank (1,8 proc.) po zmianie ceny docelowej przez analityków Banku Zachodniego WBK (0,9 proc.) do poziomu 88 PLN za walor (obecnie: 75,00 PLN). Ten sam motor wzrostów dotyczy spółek z sektora energetycznego, którym finalnie przewodziła Energa (1,6 proc.). Na dnie rodzimej giełdy znalazło się CCC (-1,2 proc.) wskutek obaw o wdrożenie zakazu handlu w niedzielę już od lutego 2018 roku.
Liderem metali szlachetnych w dalszej mierze zostaje srebro (1,0 proc.), które wraca w okolice poziomu 17,14 USD za uncję. W przypadku złota należy mówić o niewiele słabszym ruchu, bowiem na przestrzeni dnia uncja żółtego kruszcu podrożała o 0,9 proc., tj. do 1 292 USD. Wyraźne odbicie ma za sobą ropa WTI (1,5 proc.), która jest ponownie wyceniana po 57,70 USD za baryłkę. W kontrze do jej wzrostów znajduje się gaz ziemny. Jego grudniowe kontrakty ponownie nurkują poniżej progu 3,000 USD/MMBtu, notując tym samym ruch na poziomie 1,0 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.