Przedświąteczne przetasowania

Przedświąteczne przetasowania
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-11-22 (19:47)

W trakcie najbliższych 40 minut zmienność amerykańskiej waluty powinna podbić publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, gdzie tradycyjnie uwagę inwestorów będą zwracały obawę o ścieżkę cen konsumenta w warunkach niemalże pełnego zatrudnienia.

Perspektywa jutrzejszych obchodów Święta Dziękczynienia, a co za tym idzie wyłączenia amerykańskiego kapitału z obiegu, wyraźnie ciąży na dolarze, który pod koniec dnia uznaje wyższość wszystkich walut z koszyka G10.

Na szczycie zestawienia znalazła się szwedzka korona (0,9 proc.) będąca pod presją dzisiejszego wystąpienia Stefana Ingvesa, gubernatora Riksbanku, nawiązującego do ostatnich wypowiedzi Cecilii Skingsley oraz Kerstin af Jochnick. W obliczu schłodzenia na szwedzkim rynku nieruchomości Ingves pozostaje względnym optymistą, bowiem nie widzi on dalszych implikacji na notowane tempo wzrostu. Negocjacje pomiędzy Rosją oraz Turcją w zakresie przyszłych działań zbrojnych w Syrii przyczyniły się do chwilowego przeniesienia ryzyka politycznego na pierwszy plan. Beneficjentami rozmów stały się nie tylko metale szlachetne, ale również waluty uznawane za bezpieczne przystanie – szwajcarski frank (0,8 proc.) oraz japoński jen (0,8 proc.). Ograniczeniem środowej zwyżki euro (0,5 proc.) skutkowały najświeższe doniesienia dotyczące polityki ECB. Według anonimowych źródeł cytowanych przez agencję Reutera Rada Prezesów przekłada poważną dyskusję dotyczącą przyjętych ram polityki pieniężnej na dalsze miesiące przyszłego roku. W połowie sesji uwagę inwestorów zwrócił Philip Hammond, Kanclerz Skarbu w gabinecie Theresy May, który między innymi poinformował o przeznaczeniu 3 mld GBP na poczet przygotowań do BREXIT-u. W dalszej części Hammond zaprezentował zrewidowane w dół prognozy wzrostu gospodarczego w 2018 roku do 1,4 proc. z uprzednio podanych 1,6 proc. Wydźwięk mniej optymistycznych perspektyw próbowały łagodzić wzmianki dotyczące utrzymania brytyjskiego deficytu budżetowego poniżej poziomu 2,0 proc. Na koniec dnia funt szterling zyskuje 0,5 proc. względem dolara, wypychając tym samym parę GBP/USD w okolice poziomu 1,3300.
Udaną środę mają za sobą waluty państw Emerging Markets. Na czele zestawienia niepodzielnie panuje rosyjski rubel (1,0 proc.), któremu udaje się odskoczyć dzisiejszemu umocnieniu południowoafrykańskiego randa (0,8 proc.). Podobną skalę aprecjacji ma za sobą polski złoty (0,8 proc.) spychający EUR/PLN w okolicę 4,2100 oraz USD/PLN ku poziomowi 3,5700. Mniej spektakularny ruch notują węgierski forint oraz czeska korona zyskujące po 0,5 proc. W przypadku EUR/CZK należy mówić o dalszej stabilizacji kursu poniżej poziomu 25,5000.

Dzisiejsza sesja na europejskich parkietach stała pod znakiem wyraźnego podziału sentymentu. Wśród głównych indeksów najsilniejszy ruch ku niższym poziomom odnotował frankfurcki DAX (-1,2 proc.), którego zwyżkę próbowało rekompensować RWE (1,2 proc.) po zmianie rekomendacji przez UBS (-0,4 proc.) na „kupuj”. Obserwowany pesymizm inwestorów Lufthansy (-2,3 proc.) może zostać podtrzymany w trakcie czwartkowych notowań z racji na rozczarowujące wyniki Alitalii. Listę niemieckich spółek zamknął Infineon z przeceną na poziomie 2,8 proc.

Na fali publikacji przychylnych not analitycznych Jefferies oraz przebicia średniej z ostatnich 200 sesji znalazł się Kingfisher, który ze zwyżką 4,5 proc. otworzył listę londyńskiego indeksu FTSE 100 (0,1 proc.). Wyraźna poprawa sentymentu na rynku metali rzutowała na walorach spółek z sektora wydobywczego z Fresnillo (4,3 proc.) na czele. Szansę na kontynuację wzrostów ma Shire (3,3 proc.) pozywające izraelską Tevę w sprawie kopii leku MYDAYIS. Niezbyt przychylne wzmianki Philipa Hammonda wpłynęły na wycenę spółek z branży deweloperskiej. Najsilniejszą przecenę ma za sobą Barratt (-3,7 proc.), któremu po piętach przez chwilę deptał Berkeley (-2,6 proc.) kończący sesję poniżej SMA(50).

Środa w Warszawie stała pod znakiem próby balansowania na poziomach z wczorajszego zamknięcia. Miano najsilniej rosnącego komponentu indeksu WIG 20 (0,0 proc.) zyskał Alior Bank (1,8 proc.) po zmianie ceny docelowej przez analityków Banku Zachodniego WBK (0,9 proc.) do poziomu 88 PLN za walor (obecnie: 75,00 PLN). Ten sam motor wzrostów dotyczy spółek z sektora energetycznego, którym finalnie przewodziła Energa (1,6 proc.). Na dnie rodzimej giełdy znalazło się CCC (-1,2 proc.) wskutek obaw o wdrożenie zakazu handlu w niedzielę już od lutego 2018 roku.
Liderem metali szlachetnych w dalszej mierze zostaje srebro (1,0 proc.), które wraca w okolice poziomu 17,14 USD za uncję. W przypadku złota należy mówić o niewiele słabszym ruchu, bowiem na przestrzeni dnia uncja żółtego kruszcu podrożała o 0,9 proc., tj. do 1 292 USD. Wyraźne odbicie ma za sobą ropa WTI (1,5 proc.), która jest ponownie wyceniana po 57,70 USD za baryłkę. W kontrze do jej wzrostów znajduje się gaz ziemny. Jego grudniowe kontrakty ponownie nurkują poniżej progu 3,000 USD/MMBtu, notując tym samym ruch na poziomie 1,0 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.