Podatki zaciążą na dolarze?

Podatki zaciążą na dolarze?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-11-09 (13:00)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Demokraci wygrali wybory na gubernatorów stanów w Wirginii (Ralph Northam), oraz New Jersey (Phil Murphy). Drugą kadencję wywalczył też Bill de Blasio z Partii Demokratycznej, który utrzyma stanowisko burmistrza Nowego Jorku.

CHINY: Inflacja CPI w październiku wzrosła 0,1 proc. m/m i 1,9 proc. r/r (oczekiwano 0,2 proc. m/m i 1,8 proc. r/r). Z kolei ceny producenta (PPI) rosły w tempie 6,9 proc. r/r (prognozowano 6,6 proc. r/r).

NOWA ZELANDIA: RBNZ nie zmienił, jak oczekiwano głównej stopy procentowej (1,75 proc.). Zdecydowano się na podniesienie prognoz dla inflacji, oraz PKB. Zdaniem banku centralnego pomóc w tym mogą propozycje nowego rządu. Do pierwszej podwyżki stóp procentowych mogłoby dojść w II kwartale 2019 r. (wcześniej mowa była o III kwartale). Prezes Spencer zwrócił uwagę, że spadki kursu NZD w ostatnich miesiącach sprawiły, że jest on bliżej sprawiedliwej wyceny, ale już jego zastępca McDermott w wywiadzie dla agencji Reuters przyznał, że byłoby dobrze, gdyby krajowa waluta dalej słabła.

AUSTRALIA: Liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła we wrześniu o 2,3 proc. (szacowano wzrost o 2,0 proc.).

JAPONIA: Zamówienia na maszyny spady we wrześniu o 8,1 proc. m/m, nadwyżka na rachunku C/A we wrześniu wyniosła 2,271 mld JPY wobec 2,380 mld JPY w sierpniu.

NIEMCY: Nadwyżka w handlu zagranicznym wzrosła we wrześniu do 21,8 mld EUR z 21,3 mld EUR po korekcie w sierpniu, eksport spadł o 0,4 proc. m/m (szacowano -1,1 proc. m/m), a import o 1,0 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,3 proc. m/m).

WIELKA BRYTANIA: Minister ds. rozwoju międzynarodowego Priti Patel podała się do dymisji po tym jak ujawniono informacje o jej nieformalnych spotkaniach z izraelskimi politykami.

Opinia: Dzisiaj możemy poznać tzw. senacki projekt ustawy podatkowej firmowanej przez Partię Republikańską i być może istotniejszy od tego, co znajdzie się w punktach, jakie będą przesłane jeszcze w tym tygodniu do Izby Reprezentantów. Dlaczego? Bo ostatecznie oba z nich muszą być na tyle zbieżne, aby móc stanowić jedną wersję, która po zatwierdzeniu przez obie izby Kongresu zostanie przesłana do podpisu prezydenta. W Senacie pozycja Republikanów nie jest już tak silna, stąd też tutaj mogą być oni bardziej skłonni iść na pewne kompromisy, jak chociażby spekulowane wczoraj roczne opóźnienie w obniżce stawki podatku CIT, co pomogłoby zaoszczędzić nawet 100 mld USD w budżecie. Przegrane wybory na gubernatorów w Wirginii, oraz New Jersey pokazują, że polityczna pozycja Republikanów zaczyna słabnąć, co nie jest dobrym prognostykiem przed zaplanowanymi na listopad 2018 r. częściowymi wyborami do Kongresu. Polityka Demokratów punktująca wpadki Trumpa, oraz działania Partii Republikańskiej zaczyna przynosić konkretne wyniki. Oby nie okazało się, że Republikanie będą chcieli przyjąć ustawę podatkową za „wszelką cenę”, aby czymś się wykazać – tyle, że to wcale nie musi zadowolić rynki finansowe.

Niepewność związana z losami reformy podatkowej może powstrzymywać dzisiaj inwestorów od angażowania się w dolara, zwłaszcza, że w krótkim terminie nie ma alternatywnych tematów z USA. Na wykresie koszyka dolara FUSD nadal widać, że tkwimy poniżej oporu na 95,05 pkt. sprzed dwóch tygodni. To może zwiększać ryzyko pojawienia się korekty w rejon wsparcia przy 94,10 pkt. Jednak dopiero złamanie tego poziomu będzie już wyraźniejszym, negatywnym sygnałem sugerującym, że pozytywny trend widoczny od połowy września b.r. zaczyna się zmieniać.

Wyczekiwanie mamy na EUR/USD - wprawdzie opór przy 1,1615 nadal pozostaje ważny, to im dłużej będziemy utrzymywać się poniżej poziomu 1,1573, który ostatecznie nie został trwale naruszony, tym większe będzie prawdopodobieństwo pojawienia się ruchu w stronę strefy 1,1680-1,1715 z próbą jej nieznacznego naruszenia (linia trendu spadkowego rysowana od maksimum z września przebiega przy 1,1750).

Zupełnie przeciwnie do euro może zachowywać się funt – dymisja kolejnego członka rządu (minister Patel) w ciągu kilku dni osłabia wizerunkowo rząd premier Theresy May. Dzisiaj czwartek, więc powinniśmy zobaczyć informacje nt. ewentualnych postępów w negocjacjach ws. Brexitu. Jeżeli pozostaną one ślamazarne, to rynek nadal będzie się obawiać, czy uda się przejść do ich drugiego etapu, jeszcze przed końcem roku. Kluczowym zagrożeniem dla funta staje się jednak możliwa wymiana premiera – Boris Johnson nie gwarantowałby pozytywnych rozwiązań ws. Brexitu. Warto będzie, zatem uważnie śledzić informacje z brytyjskiej polityki w najbliższych tygodniach.

Na wykresie GBP/USD rośnie prawdopodobieństwo ponownego testowania okolic wsparcia przy 1,3025-45 w najbliższych dniach. Gdyby zostały złamane, to będzie to sygnał rozpoczęcia kolejnej fali spadkowej analogicznej do tej obserwowanej na przełomie września i października. Być może funt będzie jedną z nielicznych walut, która nie zyska w najbliższych tygodniach w relacji z dolarem, gdyby ten zaczął rzeczywiście słabnąć.

Korekta spadkowa rozwija się na USD/JPY. To wypadkowa słabszego dolara (obawy dotyczące losów reformy podatkowej w USA), ale i też wzrostu ryzyka na rynkach (burzliwa sesja na tokijskiej giełdzie może zwiastować większą korektę zwyżek z ostatnich tygodni). Na USD/JPY rośnie prawdopodobieństwo, że przetestujemy okolice wsparcia przy 113,00 w niedługim czasie.

Lepsze informacje z posiedzenia RBNZ wsparły wczoraj notowania „kiwi”. W efekcie na wykresie NZD/USD mamy wybicie z kanału spadkowego, dodatkowo potwierdzane przez wskazania płynące ze wskaźników. Najbliższy mocny opór to teraz okolice 0,70 oparte o maksimum z 24 października.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.