Ciekawe układy na walutach Antypodów

Ciekawe układy na walutach Antypodów
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-11-07 (11:30)

Kluczowe informacje z rynków: USA/ FED: William Dudley potwierdził spekulacje dotyczące swojego odejścia z FED w połowie 2018 r. (na pół roku przed ustawowym terminem). AUSTRALIA: RBA nie zmienił stóp procentowych (jak oczekiwano).

W komunikacie stwierdzono, że inflacja bazowa pozostanie na niskich poziomach przez dłuższy czas, między innymi ze względu na niską dynamikę płac i rosnącą presję związaną z konkurencyjnością w poszczególnych branżach. Nadal duża niepewność cechuje perspektywy dynamiki wydatków gospodarstw domowych. Odnosząc się do tematu kursu walut stwierdzono, że silny AUD będzie hamował presję inflacyjną. RBA nie zdecydował się dzisiaj na rewizje prognoz dotyczących inflacji oraz dynamiki PKB. Szczegółowy, kwartalny raport RBA zostanie opublikowany w piątek.

NOWA ZELANDIA: Minister finansów w rządzie premier Andern stwierdził w poniedziałek wieczorem, że rząd nie ma planów poszerzenia mandatu RBNZ o kurs walutowy, ani też konkretne wartości dotyczące poziomu stopy bezrobocia. To wyraźna sugestia, że nowe władze nie zamierzają radykalnie ingerować w tej materii. Utrzymany zostanie także cel inflacyjny w przedziale 1,0-3,0 proc. Opublikowany został także comiesięczny raport, w którym zwraca się uwagę na ryzyko w postaci niespełnienia założeń dynamiki wzrostu gospodarki w III kwartale na poziomie 0,6 proc. Spodziewane odbicie może nastąpić w IV kwartale.

EUROSTREFA / NIEMCY: Produkcja przemysłowa we wrześniu wyhamowała do 3,6 proc. r/r (oczekiwano 4,5 proc. r/r).

Opinia: Wtorek przynosi dalsze umocnienie dolara, potwierdzając tym samym prezentowane wcześniej średnioterminowe wskazania dla tej waluty, chociaż na niektórych parach widać już, że ruch ten może być „limitowany” – o czym więcej poniżej. Dzisiaj widać pewne odreagowanie na JPY i CHF, które wczoraj były silniejsze za sprawą obaw dotyczących sytuacji w Arabii Saudyjskiej (aresztowania wpływowych osób pod zarzutem korupcji, co można też rozumieć jako czystkę polityczną przeprowadzaną przez następcę tronu). Niemniej USD/JPY nie zdołał wymazać negatywnego wskazania z wczoraj – próba wybicia oporu 114,30 zakończona w fatalnym stylu. Stąd też nadal warto zachować tutaj pewną ostrożność, chociażby ze względu na ryzyko „przebudzenia” na uśpionym ostatnio froncie z Koreą Północną (Trump podróżuje po Azji, a tematem rozmów są też sankcje wobec reżimu).

Na koszyku dolara FUSD sytuacja wygląda nieźle – zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na ujęcie tygodniowe. Rynek zdaje się celować w stronę 95,80 pkt. w ciągu kilkunastu dni (opór 38,2 proc. zniesienia Fibo dla 10-miesięcznej fali spadkowej). Zagrożeniem dla dolara mogą być informacje o spowolnieniu prac nad reformą podatkową, które mogłyby opóźnić jej wdrożenie w życie – wydaje się jednak, że jeżeli już, to takowe obawy mogą się nasilić, kiedy prezydent Donald Trump powróci z podróży po Azji, czyli nie wcześniej, niż w końcówce tygodnia.

Dzisiaj rano uwagę przykuwa słabość EUR/USD, który w końcu złamał poziom październikowego minimum przy 1,1573. To otwiera drogę do marszu na niższe poziomy. Euro nie pomogły słabsze dane z Niemiec, a zaplanowane na najbliższe dni wystąpienia członków ECB, raczej niewiele zmienią – karty zostały rozdane, a poważna dyskusja, co dalej z programem QE powróci najpewniej na wiosnę 2018 r.

Ciekawy układ techniczny mamy na AUD/USD – na dziennym wykresie można rozrysować formację klina zniżkującego, a dzienne wskaźniki pokazują pozytywne dywergencje z kursem. Obawy związane z dzisiejszym posiedzeniem RBA nie zmaterializowały się (prognozy dotyczące inflacji i PKB nie zostały obniżone). Warto będzie uważniej śledzić sytuację na AUD, ale i też NZD w najbliższych tygodniach. Niewykluczone, że waluty te budują bazę pod większe odbicie, jakie może zacząć się już w drugiej połowie miesiąca. Niemniej ruch ten nie będzie możliwy bez osłabienia się USD (wcześniej FUSD powinien, zatem przetestować wskazywane już okolice 95,80 pkt.). O ile w przypadku AUD/USD jest mowa o klinie zniżkującym, o tyle przy NZD/USD widzimy rosnące prawdopodobieństwo opuszczenia górą kanału spadkowego.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.