Czas rozpocząć Super Czawrtek

Czas rozpocząć Super Czawrtek
Komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2017-11-02 (09:21)

Super Czwartkiem nazywa się dzień, kiedy Bank Anglii publikuje jednocześnie decyzję, protokół z posiedzenia oraz kwartalny raport inflacyjny i to faktyczne będzie miało dziś miejsce. Niemniej ten czwartek będzie wyjątkowy również dla szerszego rynku, gdyż w Waszyngtonie będą się ważyć losy dolara.

O 13 Bank Anglii prawdopodobnie podniesie stopy procentowe. Będzie to niemal historyczne posiedzenie, gdyż w ostatniej dekadzie BoE głównie luzował swoją politykę monetarną. Właśnie ze względu na oczekiwania na ten ruch funt zyskiwał w ostatnich miesiącach pomimo nieprzekonywujących danych gospodarczych i niepewnych perspektyw negocjacji ws. warunków brexitu pomiędzy Londynem a Brukselą. Funt może się dziś jednak paradoksalnie osłabić, gdyż przy dosyć niesprzyjającym środowisku - spadające realne dochody uderzają w konsumpcję będącą głównym motorem napędowym brytyjskiej gospodarki - Bank Anglii może zakomunikować, że w najbliższej przyszłości nie będzie chciał dalej podnosić stóp. W efekcie może dojść do realizacji zysków na brytyjskiej walucie.

Ponadto dużo też będzie zależeć od formy innych walut, w tym przede wszystkim od amerykańskiego dolara. Wczoraj odbyło się przedostatnie w tym roku posiedzenie Fed. Zgodnie z oczekiwaniami nie doszło tu do żadnych zmian, ale komunikat był na tyle optymistyczny, że zostały podtrzymane nadzieje inwestorów na grudniową podwyżkę stóp. Dolar jednak się osłabiał w ostatnich godzinach. Jest to związane z dwoma zaplanowanymi na dziś wydarzeniami: prezentacją oficjalnego projektu reformy podatkowej (godz. 16:15) oraz ogłoszeniem nowego prezesa Fed. Według WSJ szefostwo Republikanów popiera plan natychmiastowego (bez fazy przejściowej) obniżenia stawki podatków od przedsiębiorstw z 35% do 20%, aczkolwiek miałoby być to tylko tymczasowe, gdyż permanentna obniżka podatków byłaby zbyt kosztowna i nie zyskałaby poparcia wśród części konserwatystów. Jeśli przyjęto by projekt w takiej formie, powinniśmy mieć do czynienia z rozczarowaniem dolarowych byków. Ponadto wiele wskazuje, że prezesem Fed zostanie obecny zastępca Janet Yellen, Jerome Powell. Znacznie ciekawiej zapowiada się wybór wiceprezesa - gdyby na to stanowisko wyznaczono Taylora, powinien być to przynajmniej krótkoterminowy pozytywny impuls dla amerykańskiej waluty.

Słabszy dolar i niższe rentowności amerykańskich papierów to pozytywny impuls dla walut wschodzących, w tym dla złotego, któremu dodatkowo sprzyjają dobre nastroje na rynkach akcyjnych. Co prawda odczyt PMI dla polskiego przemysłu wypadł dziś poniżej oczekiwań (53,4 pkt, wobec oczekiwanych 54,0 pkt), to właśnie czynniki zewnętrzne powinny dziś zadecydować o formie złotego. Przed godziną 9:20 za dolara płacimy 3,6361 złotego, za euro 4,2312 złotego, frank kosztuje 3,6363 złotego, zaś funt 48241 złotego.

Źródło: Michał Dąbrowski, Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

10:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

09:22 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.