Czwartkowy wybór prezydenta Trumpa

Czwartkowy wybór prezydenta Trumpa
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-10-30 (20:41)

Nazwisko osoby powołanej na czteroletnią kadencję przewodniczącego Fed poznamy już w najbliższy czwartek – wynika nie tylko z pogłosek Politico, ale również zapewnień Białego Domu. Niezmiennie pewniakiem bukmacherów pozostaje Jerome Powell, który obecnie może pochwalić się szansą na poziomie 79 proc.

Dawkę solidnego rozczarowania zapewniły wstępne szacunki niemieckiej inflacji HICP (1,5 proc. r/r, konsensus: 1,7 proc.), na co po części wskazywał sporządzony przez nas model nowcastowy wykorzystujący dane regionalne. Niższe wskazanie istotnie przekłada się na rewizję oczekiwań wobec jutrzejszych szacunków presji cenowej w strefie euro, która w ujęciu rocznym powinna zwolnić do 1,3 proc. wobec 1,4 proc. oczekiwanych przez rynek.

W koszyku G10 sile dolara najsilniej oparł się funt szterling. Jego 0,6 proc. aprecjacja przyczyniła się do ponownego wypchnięcia kursu GBP/USD powyżej poziomu 1,3200. Nieco mniejszą skalę umocnienia notują bezpieczne przystanie – na przestrzeni dnia japoński jen oraz szwajcarski frank zdołały wypracować odpowiednio zwyżkę rzędu 0,5 proc. oraz 0,3 proc. Obecnie blisko poziomu 1,1640 balansuje EUR/USD, mając tym samym za sobą ruch rzędu 0,3 proc. W lekkim odwrocie znajduje się kanadyjski dolar, który ustępuje swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi około 0,2 proc.

Wśród danych napływających zza oceanu uwagę inwestorów próbowały zwrócić wskazania indeksu PCE Core, który odnotował szeroko oczekiwany skok o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym oraz 1,3 proc. w ujęciu rocznym. Dawkę potencjalnym zaskoczeniem danymi wyraźnie ograniczyła opublikowana dwa tygodnie temu stopa inflacji CPI. Lekko powyżej konsensusu znalazła się miesięczna dynamika wydatków gospodarstw domowych, która wzrosła o 0,1 proc. względem sierpniowych poziomów (konsensus: 0,9 proc.) przy spodziewanym skoku przychodów o 0,4 proc. m/m.

Początek tygodnia na europejskich parkietach odbywał się w klimacie wyraźnego podziału sentymentu. Wśród głównych indeksów miano gwiazdy notowań zyskał madrycki IBEX 35 (2,6 proc.) za sprawą politycznej potyczki hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya z katalońskimi oficjelami. Mniej spektakularną zwyżkę obserwowano przy Książęcej, gdzie WIG 20 (1,2 proc.) zdołał wrócić nad okrągły poziom 2 500 pkt. Najsilniejszy wzrost w Warszawie odnotowało PKO BP (4,2 proc.), które osiągając poziom 38,40 PLN za walor wspięło się na szczyty niemalże sprzed trzech lat. Wysoko znalazł się również Alior Bank (2,7 proc.) będący beneficjentem wypowiedzi prezesa PZU (1,1 proc.) w sprawie scenariuszy fuzji instytucji ze zrepolonizowanym Bankiem Pekao (1,1 proc.). Niezbyt pomyślnymi nastrojami może pochwalić się PGE. Do 1,3 proc. przeceny walorów przyczyniły się doniesienia związane z problemami technicznymi w elektrowniach Bełchatów, Opole, Turów oraz Dolna Odra. Finalnie na końcu zestawienia pojawiło się Orange Polska (-3,0 proc.) wymazujące swoją zwyżkę po publikacji fenomenalnych wyników.
Mniej spektakularne wzrosty obserwowano na giełdzie we Frankfurcie, gdzie najsilniej rosnącym komponentem indeksu DAX (0,1 proc.) był Volkswagen. Na przestrzeni sesji walory motoryzacyjnego giganta podrożały 2,6 proc. za sprawą wyraźnego skoku marży operacyjnej, co należy tłumaczyć jako pokłosie wyników sprzedażowych w Ameryce Północnej oraz Rosji, a także podniesienie prognoz dywidendy przez BDVD. Optymistyczne nastroje skutecznie równoważyło Linde, które odnotowało 2,1 proc. ruch na południe z powodu niezbyt korzystnej noty analitycznej wydanej przez M.M. Warburg. Nisko znalazły się również walory Deutsche Börse (-1,5 proc.) informujące o możliwości odwołania obecnego prezesa z racji na prowadzone śledztwo dotyczące rzekomego insider-tradingu.

Swoją poniedziałkową sesję poniżej piątkowego zamknięcia zakończył londyński FTSE 100. Do 0,2 proc. zniżki najsilniej przyczyniło się British American Tobacco (-2,1 proc.) mające przed sobą perspektywę szerzej zakrojonych obostrzeń antytytoniowych na terytorium Turcji. Niezbyt pomyślne nastroje dotyczyły również akcjonariuszy Tesco (-1,9 proc.). Według Credit Suisse detaliczny gigant powinien przygotować się na dodatkowe bolączki. Najsilniej rosnącą spółką okazało się być Fresnillo, które ze zwyżką 2,7 proc. odskoczyło EasyJetowi (2,0 proc.) planującemu przejęcie części aktywów po upadłym Air Berlin.

Na rynku surowców energetycznych uwagę zwracają grudniowe kontrakty na gaz ziemny (1,0 proc.), które na przestrzeni dnia zdążyły wrócić w okolice poziomu 3,000 USD/MMBtu. Mniej spektakularne zwyżki obserwuje się na rynku ropy. Obecnie baryłka West Texas Intermediate jest wyceniana po 54,10 USD, tj. 0,3 proc. wyżej względem piątkowego zamknięcia. Wyjątkowo nudną sesję mają za sobą metale. Pod koniec dnia obserwuje się powrót złota (0,3 proc.) w okolice poziomu 1 278 USD przy względnej stabilizacji cen srebra (0,0 proc.) przy 16,8650 USD za uncję.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.