Dolar delikatnie koryguje wcześniejsze zwyżki

Dolar delikatnie koryguje wcześniejsze zwyżki
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-10-30 (12:15)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Biały Dom zapowiedział, że decyzja dotycząca nowego szefa FED zostanie podjęta w nadchodzącym tygodniu. Według mediów największe szanse na nominację ma obecny wiceprezes, Jerome Powell.

HISZPANIA / KATALONIA: W piątek po południu parlament Katalonii przyjął deklarację o niepodległości. Chwilę później hiszpański Senat zezwolił rządowi premiera Mariano Rajoya na skorzystanie z Art. 155 konstytucji – w weekend rozwiązany został lokalny parlament, oraz rząd, co jest równoznaczne z odebraniem autonomii regionu. Od poniedziałku kieruje nim wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria, a ministrowie stoją na czele odpowiadających im regionalnych departamentów. Nowe wybory do parlamentu Katalonii zaplanowano na 21 grudnia.

JAPONIA: Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 0,8 proc. m/m (jak oczekiwano). Agencja Nikkei doniosła, że obecny szef Banku Japonii (Kuroda) najprawdopodobniej zostanie wybrany na kolejną kadencję (obecna kończy się w kwietniu 2918 r.).

NOWA ZELANDIA: Premier Jacinda Andern zapowiedziała szybkie procesowanie ustawy uniemożliwiającej cudzoziemcom zakup nieruchomości w Nowej Zelandii (był to jeden z punktów programu wyborczego). Z kolei minister finansów Grant Robertson nie wykluczył, że reforma RBNZ (poza inflacją bank centralny będzie też musiał dbać o poziom bezrobocia) może zwiększyć presję na obniżkę stóp procentowych.

EUROSTREFA: Sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła we wrześniu o 0,5 proc. m/m i 4,1 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. m/m i 3,0 proc. r/r). W górę skorygowano dane za sierpień. Poznaliśmy też dane z Hiszpanii – dynamika PKB w III kwartale wypadła na poziomie 0,8 proc. k/k i 3,1 proc. r/r (oczekiwano 0,8 proc. k/k i 3,2 proc. r/r), a wstępna inflacja HICP w październiku rosła o 1,7 proc. r/r (prognozowano 1,7 proc. r/r).

Opinia: Dzisiaj dolar nieco koryguje wzrosty z ubiegłego tygodnia, które w piątek zostały dodatkowo podbite przez świetne dane nt. dynamiki PKB za III kwartał – wzrost do 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym, oraz przy 2,4 proc. wzroście konsumpcji pokazuje, że negatywny „efekt huraganów” okazał się być mało zauważalny. Teoretycznie to dobra informacja dla FED w dłuższym okresie, ale w krótszym liczyć będą się wskazania związane z inflacją. Jeszcze dzisiaj o godz. 14:30 poznamy comiesięczne dane dotyczące dynamiki dochodów, oraz wydatków, a także indeksu wydatkowego PCE Core, który uważnie śledzi FED (wyraźniejsze odbicie może dać pretekst dolarowi, ale na to raczej się nie zanosi). W kolejnych dniach uwagę przykują dane nt. indeksu zaufania konsumentów (wtorek), ISM dla przemysłu, oraz decyzja FED (środa), jednostkowe koszty i wydajność pracy w III kwartale (czwartek), comiesięczne dane Departamentu Pracy i indeks ISM dla usług (piątek). Komunikat FED ze środy powinien utwierdzić rynek w tym, co jest już dość prawdopodobne, czyli grudniowej podwyżce stóp. Na ewentualne wskazówki, co do kształtowania się stóp w 2018 r. poczekamy do grudnia, kiedy to zostanie opublikowana nowa projekcja oczekiwań członków FED (wykres dot-plot).

Dzisiejsza korekta może być bardziej wynikiem czynników technicznych, oraz informacji, że to najprawdopodobniej Jerome Powell dostanie w tym tygodniu tekę szefa FED. Zaskoczeniem może być natomiast to, jeżeli do zarządu FED trafiłby też prof. John Taylor. Istotnym tematem dla rynków będzie też prezentacja szczegółów reformy podatkowej, co może mieć miejsce już w najbliższą środę.

Reasumując trudno znaleźć obecnie powody dla scenariusza w którym obserwowana korekta dolara miałaby się niebezpiecznie wydłużyć i okazać się sygnałem do zmiany trendu. Na wykresie tygodniowym FUSD widać, że po złamaniu oporu 94,10 pkt., rejon ten stał się wsparciem Z kolei mocny cel to okolice 95,80 pkt. wyznaczane przez 38,2 proc. zniesienia Fibo dla 10-miesięcznej fali spadkowej.

Po informacjach o zawieszeniu autonomii Katalonii, rynek mógł obawiać się, że podczas weekendu dojdzie do jakichś siłowych przepychanek ze zwolennikami niepodległości – okazuje się, że przejęcie władzy odbyło się względnie pokojowo, a sondaże pokazują, że poparcie dla zwolenników niepodległości, a tymi, którzy chcą utrzymania jedności kraju jest wyrównane. Efekt? Na rynku mamy ulgę, co skutkuje odbiciem notowań euro po przecenie wywołanej w dużej mierze informacjami z EBC. Wątek Katalonii może na jakiś czas zostać zmarginalizowany i ewentualnie powrócić na chwilę przy okazji wyborów zaplanowanych na 21 grudnia – gdyby wygrali je zwolennicy secesji, to mielibyśmy dalszy ciąg politycznych przepychanek. Opublikowane dzisiaj rano dane z Niemiec i Hiszpanii nie wypadły źle, ale kluczową publikacją będą dopiero jutrzejsze szacunki dotyczące inflacji HICP za październik dla całej strefy euro, a także dynamiki PKB za III kwartał. Im lepsze dane, tym teoretycznie więcej szans na to, że EBC nie będzie chętny wydłużeniu programu QE poza wrzesień 2019 r., chociaż tak naprawdę jest to nazbyt odległy termin, aby móc budować na te bazie jakiekolwiek oczekiwania.

Na wykresie EUR/USD widać, że pierwszy cel w postaci zasięgu z małej formacji R-G-R , tj. rejon 1,16 został osiągnięty. Zasięg z większego R-G-R to grubo poniżej 1,13, jeżeli przyjąć założenie, że linia szyi jest rysowana od poziomu 1,1580. Korekta, którą teraz obserwujemy może natrafić na silny opór przy 1,1680, jeżeli takowy zostanie w ogóle przetestowany w tym ruchu.

Dzisiaj najsłabszą walutą jest dolar nowozelandzki, któremu nadal ciąży kryzys zaufania do nowego rządu i jego pomysłów. W weekend nowy minister finansów nie wykluczył, że zmiana mandatu RBNZ może wymusić bardziej luźną politykę banku centralnego, co pokazuje jakie nastawienie będą mieć władze. Z kolei premier Andern dodała, że liczy na szybkie procedowanie ustawy zakazującej nabywania nieruchomości przez cudzoziemców, co może wpłynąć na gorszy wizerunek kraju wśród inwestorów zagranicznych. Rynek czeka teraz na zaplanowane na jutrzejszy, późny wieczór dane nt. bezrobocia i zatrudnienia w III kwartale, co może mieć duży wpływ na przyszłą politykę RBNZ biorąc pod uwagę planowane zmiany w mandacie Banku.

Analiza techniczna NZD/USD pokazuje jednak, że ślizgamy się po dolnym ograniczeniu kanału spadkowego, co może być sygnałem, że ryzyko dalszej dynamicznej przeceny jest ograniczone.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

10:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.