Coraz bliżej procedowania ustawy podatkowej w USA

Coraz bliżej procedowania ustawy podatkowej w USA
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-10-27 (09:14)

Kluczowe informacje z rynków: USA: W czwartek po południu Izba Reprezentantów przyjęła ostateczny projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej, co otwiera teraz drogę do procedowania ustawy podatkowej. Przewaga w głosowaniu była jednak niewielka (216-212), co pokazuje że większość może być krucha.

Przeciw opowiedziało się aż 20 republikańskich Kongresmenów, w tym 11 ze stanów New York, New Jersey i Kalifornia, którzy zwracali uwagę, że nowe przepisy mogą ograniczyć możliwość skorzystania z odliczeń podatkowych, co ma znaczenie biorąc pod uwagę poziom zamożności obywateli. Według doniesień ustawa podatkowa może zostać zaprezentowana już w najbliższą środę 31.10, podczas kiedy jej pierwsze czytanie w Kongresie może mieć miejsce już w tygodniu rozpoczynającym się 6 listopada, co pokazuje dość szybki tryb procedowania.

EUROSTREFA: Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek po południu, że program QE zostanie zredukowany od stycznia 2018 r. połowę, tj. do 30 mld EUR/miesięcznie na kolejne 9 miesięcy z możliwością jego dalszego wydłużenia. W komunikacie podtrzymano też gotowość do ponownego zwiększenia skali programu, gdyby pojawiła się taka potrzeba. Zwrócono też uwagę, że proces reinwestycji środków z QE będzie trwał jeszcze długo po jego zakończeniu. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi dał do zrozumienia, że odbicie inflacji jest jeszcze słabe i tym samym konieczne pozostaje utrzymanie „obszernych bodźców monetarnych”. Zwrócił też uwagę, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego są związane m.in. z rynkiem walutowym, co może sygnalizować obawy części członków ECB dotyczące utrzymywania się wysokiego kursu euro. Szef ECB dodał, że czwartkowa decyzja nie była jednomyślna – ujawniły się różnice dotyczące tego, czy wyznaczyć końcową datę dla programu QE. Przyznał też, że nie można zakładać, że QE zostanie „nagle zakończone”.

HISZPANIA / KATALONIA: Hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek prośbę katalońskich władz o wstrzymanie się z procedurą odebrania autonomii regionu. Ustawa, która umożliwi rządowi w Madrycie realizację takiego scenariusza będzie głosowana w piątek w Senacie. Tymczasem premier Katalonii stwierdził że rozważał możliwość podjęcia decyzji o rozpisaniu przedterminowych wyborów w regionie, ale ostatecznie nie zdecydował się na taki scenariusz.

JAPONIA: Inflacja konsumencka rosła we wrześniu zgodnie z oczekiwaniami (0,7 proc. r/r), dane liczone tylko dla regionu Tokio pokazały jednak nieoczekiwany spadek w październiku o 0,2 proc. r/r, chociaż w ujęciu bazowym dynamika cen wypadła lepiej od oczekiwań (+ 0,6 proc. r/r).

AUSTRALIA: Dynamika cen producenckich (PPI) wypadła w III kwartale gorzej, niż szacowano (0,2 proc. k/k i 1,6 proc. r/r). Jednocześnie Sąd Najwyższy orzekł, że pełniący funkcję wicepremiera Barnaby Joyce, oraz czterech innych polityków z Senatu zostało wybranych do parlamentu z naruszeniem procedur (posiadali podwójne obywatelstwo). Odejście Joyce’a z parlamentu sprawi, że rząd premiera Turnbulla może utracić kruchą większość w izbie niższej (obecnie ma 76 głosów na 150 miejsc).

CHINY: Dynamika zysków przedsiębiorstw wzrosła we wrześniu o 27,7 proc. r/r (najwięcej od 2011 r.).

Opinia: W czwartek tematem dnia w depeszach było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, z kolei ważniejsza kwestia w postaci kolejnego głosowania w Kongresie nad przyszłoroczną ustawą budżetową była nieco w cieniu. Szerzej o tym wydarzeniu pisałem wczoraj rano zwracając uwagę na to, że istnieje groźba, że Republikanie posiadający realną przewagę w Izbie Reprezentantów odrzucą ten projekt (choć realnie w obliczu widma klęski głosowanie mogłoby zostać po prostu przeniesione). Wynik 216-212 nie wygląda zbyt dobrze, chociaż w dużej mierze jest on wynikiem dużego sprzeciwu wobec możliwości skasowania odliczeń od podatków bazujących na prawie stanowym (nie trudno się domyśleć, że przeciwko głosowali Kongresmeni z najbogatszych okręgów), co może być do „naprawienia” przy pracach nad ustawą podatkową. Te zapowiadają się iście ekspresowo, co sprawia, że najbliższe dwa tygodnie dla rynku mogą być „gorącym okresem”. Spójrzmy – 31 października może zostać zaprezentowany mediom projekt ustawy podatkowej, do 3 listopada Donald Trump może podjąć decyzję nt. mianowania nowego szefa FED, a tygodniu rozpoczynającym się 6 listopada temat podatków może trafić do Kongresu na pierwsze czytanie. Gdzie są obszary ryzyka? Newralgiczną kwestią pozostaje niewielka przewaga Republikanów w Senacie (zaledwie dwa głosy), tymczasem prezydent Trump zdążył już zrazić do siebie sporą część polityków Partii Republikańskiej. Można mieć jednak nadzieje, że zwycięży interes polityczny (wybory do Kongresu mamy w listopadzie 2018 r.), a nie polityczne animozje.

Na wykresie koszyka dolara FUSD widać, że mamy duże szanse na dobre zakończenie tygodnia. Opór przy 94,10 pkt. został wyraźnie złamany, co sprawia, że najbliższym istotnym celem stają się okolice 95,80 pkt. wyznaczane przez 38,2 proc. zniesienie Fibo dla 10-miesięcznej fali spadkowej z tego roku.

Co do euro, to nadal widać echa wczorajszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Oczekiwania związane z pierwszą podwyżką stóp w 2019 r. zostały pomniejszone, co przeceniło wspólną walutę. Wątkiem, który może teraz zaprzątać uwagę inwestorów będą wydarzenia z Katalonii – najgorszym scenariuszem byłoby siłowe odebranie władzy w autonomii przez władze centralne. Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, że oporem stała się teraz złamana strefa 1,1680-1,1715, a wsparcia można umiejscowić przy 1,16 (zasięg z mniejszej formacji RGR), oraz 1,1615 (szczyt z maja b.r.).

Dzisiaj rano jedną z najsłabszych walut w grupie G-10 jest australijski dolar, któremu zaczyna ciążyć ryzyko polityczne. Niekorzystna decyzja Sądu Najwyższego osłabia rząd premiera Turnbulla, który w ostateczności będzie zmuszony rozpisać przedterminowe wybory, które jak pokazują sondaże mogłyby przynieść wygraną laburzystów.

Na wykresie AUD/USD w nieco szerszym, tygodniowym ujęciu widać, że do silnych wsparć przy 0,7580 (m.in. ponad 10-miesięczna linia trendu wzrostowego) nie zostało dużo miejsca. Przy pierwszym podejściu mogą one spełnić swoją rolę, ale przy drugim…. Uwagę zwraca złamanie analogicznej linii trendu na wskaźniku RSI 9, co może być sygnałem, że w perspektywie kilku tygodni znajdziemy się niżej.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

10:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.