Poniedziałek z czeskim zacieśnianiem w tle

Poniedziałek z czeskim zacieśnianiem w tle
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-10-23 (19:04)

Pustki w poniedziałkowym kalendarzu makroekonomicznym skutecznie zwróciły uwagę inwestorów w stronę rynku akcyjnego czy rynku surowców. Początek tygodnia z solidnym przytupem zaczynają listopadowe kontrakty na gaz ziemny (2,2 proc.), które obecnie uznają wyższość bawełny mającej za sobą aż 3,9 proc. zwyżkę.

W koszyku walut G10 sile amerykańskiej waluty udaje się oprzeć jedynie nowozelandzkiemu dolarowi (0,1 proc.) oraz funtowi szterlingowi (0,1 proc.) próbującemu ponownie uplasować kurs GBP/USD nad okrągłym poziomem 1,3200.

Pierwsze godziny nowego tygodnia zdecydowanie nie należały do szwedzkiej korony (0,5 proc.). W jej cieniu znajduje się przecenione 0,3 proc. euro, które spycha notowania EUR/USD w okolice poziomu 1,1750. W gronie walut Emerging Markets największym przegranym pozostaje turecka lira (-1,2 proc.) solidnie dystansująca się od przeceny południowoafrykańskiego randa (-0,6 proc.) czy węgierskiego forinta (-0,3 proc.). Liderem regionu pozostaje czeska korona (0,2 proc.), która stała się beneficjentem jastrzębich słów Marka Mory, członka zarządu ČNB, opowiadającego się za dalszym zacieśnianiem prowadzonej polityki pieniężnej. W przypadku złotego (0,1 proc.) należy mówić o nieco skromniejszym ruchu. Na koniec dnia EUR/PLN notuje groszowy ruch w okolice 4,2230, USD/PLN osuwa się do 3,5920, GBP/PLN stabilizuje się przy piątkowym zamknięciu (4,7430), a CHF/PLN przebija się w okolice 3,6450.

Początek tygodnia na Starym Kontynencie stał pod znakiem stosunkowo skromnych wzrostów, z którym skutecznie wyłamała się giełda w Madrycie. Zniżce indeksu IBEX 35 (-0,6 proc.) przeciwstawiły się między innymi spółki notowane przy Książęcej, gdzie obserwuje się stopniowy powrót WIG 20 (0,3 proc.) w okolice kotwicy przy 2 500 pkt. Z niezbyt przychylnej rekomendacji Vestora nic nie zrobili sobie inwestorzy LPP, którzy finalnie wypchnęli walory odzieżowego giganta aż 4,2 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. Według noty analitycznej walory LPP mają odnotować ruch w stronę poziomu 6962 PLN (obecnie: 7 992,45 PLN), przy jednoczesnym wzroście wyceny wicelidera – CCC (2,3 proc.) – dzisiejszej sesji do poziomu 322 PLN (obecnie: 271,60 PLN). W dolnej części stawki znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa (-1,2 proc.) pomimo zmiany wyceny spółki przez BOŚ do poziomu 125 PLN za walor (obecnie: 100,25 PLN, poprzednio: 100,25 PLN). Listę komponentów ostatecznie zamknął PKO Bank Polski (-1,3 proc.) z niewiele silniejszą stratą.
W trakcie poniedziałkowych notowań nad poziom 13 000 pkt wrócił frankfurcki DAX, na czele którego znalazło się Linde (2,3 proc.) za sprawą poluzowania warunków porozumienia z Praxair. Mniej pokaźny ruch ku wyższym poziomom zanotował Infineon (1,2 proc.) planujący rozszerzenie modelu biznesowego o dostawę mikroprocesorów dla sektora motoryzacyjnego. Najsilniejszy zwrot na południe ma za sobą Commerzbank, którego 1,6 proc. przecena wynika z zawartego porozumienia w sprawie masowej redukcji etatów. Niemiecki bank zobowiązał się do prezentacji efektów synergii wynikającej z wdrożonej automatyzacji procesów czy podniesienia odpraw o kolejne 10 tys. EUR.

Mniej fascynującą sesję obserwowano na giełdzie w Londynie. Miano najsilniej zniżkującego komponentu indeksu FTSE 100 (0,0 proc.) zyskał Mediclinic (-2,7 proc.) za sprawą odrzucenia oferty pozyskania pakietu większościowego przez Spire. Efekt wynikający z przeceny giganta z branży opieki zdrowotnej próbowało najsilniej wymazać GKN (5,1 proc.) po zmianie rekomendacji przez Liberum. Na dalszych pozycjach znalazł się Micro Focus (2,2 proc.) za sprawą wyraźnie podbitego wolumenu czy Fresnillo (1,3 proc.) będące na fali masowego ustawienia długich pozycji.
Blisko piątkowego zamknięcia balansuje złoto. Na przestrzeni dnia żółty kruszec zdołał wypracować jedynie 0,1 proc. zwyżkę, która zapewniła rajd w okolice poziomu 1 281,20 USD. Nieco bardziej pokaźny ruch ma za sobą srebro (0,3 proc.) wyceniane po 17,0750 USD za uncję. W wyraźnym odwrocie znajduje się platyna, która z 1,6 proc. zniżką zamyka spis głównych surowców.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.