Zwiększone ryzyko polityczne w Europie

Zwiększone ryzyko polityczne w Europie
Poranny Szkic walutowy AFS
Data dodania: 2017-09-25 (09:04)

Niskie poparcie dla partii establishmentu oraz skrajnie prawicowa AfD jako trzecia siła w Bundestagu to obraz sytuacji po wyborach w Niemczech. Prawdopodobna koalicja rządowa to CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Zmiana partnerów politycznych i bardzo trudne rozmowy ws. utworzenia rządu zwiększają ryzyko polityczne w Europie.

Nie są to warunki do poważniejszego umocnienia euro w dalszej części roku.

Wynik wyborów w Niemczech nie jest dla nas zaskoczeniem. To właśnie m.in. na przesadnej, naszym zdaniem, pewności rynków, co do rezultatu i całkowitym braku uwzględniania ryzyka związanego z tym wydarzeniem, opieraliśmy (i opieramy) tezę odwrócenia dominującego tendencji słabości dolara (siły euro) w dalszej części roku. Słaby wynik głównych partii i wejście do Bundestagu partii AfD zwiększa zagrożenie polaryzacji sceny politycznej w RFN, a tym samym pogłębia ryzyko polityczne w Europie. To, wraz z czynnikami natury czysto ekonomicznej, związanych głównie z oczekiwanym kierunkiem i tempem zmian w polityce pieniężnej dwóch największych banków centralnych świata, spowoduje w naszej ocenie, że w najbliższych 2-3 miesiącach euro nie powiększy już zysków do walut G7.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła w piątek ocenę kredytową Wielkiej Brytanii do poziomu Aa2 (perspektywa stabilna), tj. dwa stopnie poniżej najwyższego, wskazując, że niepewność i wyzwania związane z negocjacjami ws. Brexit’u zaciążą w przyszłości na wynikach gospodarki oraz spowodują wzrost zadłużenia. Agencja spodziewa się pogłębionej presji politycznej i społecznej, by zwiększyć wydatki socjalne po 7 latach systematycznego ich ograniczania. Obok cięcia ratingu kraju Moody’s obniżył również ocenę Banku Anglii (także do Aa2 z Aa1).

To drugie cięcie ratingu Wielkiej Brytanii przez Moody’s po decyzji bezpośrednio po referendum ws. przynależności do Unii Europejskiej (24 czerwca 2016 r.). Dwa dni później zrobił to Fitch (AA z AA+, negatywna perspektywa). Także Standard&Poor’s zredukował swoją ocenę Zjednoczonego Królestwa w czerwcu ubiegłego roku, lecz wciąż trzyma ją na najwyższym ze wszystkich poziomie AA. Perspektywa jest negatywna. Decyzja Moody’s w krótkim terminie najpewniej zahamuje widoczną na przestrzeni września tendencję dynamicznego umocnienia funta jako efekt wzrostu oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych BoE po przyspieszeniu inflacji w sierpniu. W średnim horyzoncie nie będzie jednak miała większego znaczenia. Spodziewamy się, że w perspektywie IV kw. 2017 r. brytyjska waluta pozostanie w trendzie aprecjacji.

Euro zyskało w piątek ocierając się o poziom 1,20 w relacji do dolara w efekcie publikacji kolejnych, świetnych danych o bieżącej aktywności gospodarki. Markit podał wstępnie, że indeksy kondycji przemysłu i usług (PMI) w dwóch największych gospodarkach regionu zgodnie wzrosły, a w przypadku tego pierwszego sektora osiągając najwyższe wartości od 2011 r. Dane potwierdziły, że fundamenty europejskiej gospodarki są niezmiennie korzystne. Rynek zdążył już jednak wcześniej uwzględnić te zjawiska w cenie euro. Naszym zdaniem, w krótkim i średnim terminie, wspólna waluta pozostaje przewartościowana. Dolar zyska w najbliższych tygodniach na bazie rosnących oczekiwań na wyższe stopy procentowe oraz zmniejszającą się sumę bilansową Rezerwy Federalnej. Od wczoraj dochodzi to tego niespodziewanie wzrost ryzyka politycznego.

Źródło: Damian Rosiński, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.