Rynek może zacząć spekulować o rewizji oczekiwań członków FED?

Rynek może zacząć spekulować o rewizji oczekiwań członków FED?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-09-06 (12:32)

KOREA PÓŁNOCNA: Prezydent Korei Południowej w rozmowie z prezydentem Rosji przyznał, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim może stać się nieprzewidywalna ze względu na działania Pjongjangu. Z kolei premier Japonii przyznał, że KRLD „nie ma przed sobą jasnej przyszłości”, jeżeli nie zmieni swojego postępowania.

Kluczowe informacje z rynków: Z kolei ambasador Rosji przy ONZ powiedział, że nakładanie nowych sankcji na Koreę Północną, jak tego oczekują USA, może być „przedwczesne”. Niemniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w rozmowie z Sekretarzem Stanu USA przyznał, że Rosjanie mogą rozważyć przyjęcie nowej rezolucji pod warunkiem, że nie nasili to „napięć militarnych” i nadal preferowana będzie dyplomatyczna droga rozwiązania problemu z KRLD. Z kolei sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział dziennikarzom, że należy koniecznie zapobiec wojnie, która mogłaby się okazać „najgroźniejszym kryzysem na świecie”. Na dzisiaj zaplanowana jest rozmowa prezydenta USA ze swoim chińskim odpowiednikiem – tematem będzie sytuacja w Korei Północnej.

AUSTRALIA: Dynamika PKB w II kwartale wyniosła 0,8 proc. k/k i 1,8 proc. r/r, przy wzroście dynamiki konsumpcji o 0,8 proc. k/k i wydatków kapitałowych o 1,5 proc. k/k. Nieoczekiwanie spadł indeks cenowy , o 1,1 proc. k/k. Dane były lepsze w relacji do dynamiki osiągniętej w I kwartale, ale nieco poniżej szacunków rynku, które mówiły o PKB na poziomie 0,9 proc. k/k i 1,9 proc. r/r.

USA: Zdaniem Roberta Kaplana z oddziału FED w Dallas neutralna stopa procentowa (FFR) może kształtować się bliżej 2,25 proc., niż przyjmowanych do tej pory 3,00 proc. Dał też do zrozumienia, że FED może pozwolić sobie na pewną cierpliwość w kwestii kolejnych podwyżek stóp procentowych ze względu na ostatnie dane nt. inflacji, oraz przyszłe oczekiwania dotyczące kształtowania się cen. Poparł jednak „jak najszybsze” rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej FED. Agencje odnotowały też słowa Neel’a Kashkari’ego, który podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Minnesota, wyraził obawy, że ostatnie podwyżki stóp procentowych mogły okazać się przedwczesne i zaszkodzić gospodarce. Wcześniej agencje cytowały też popołudniowe wystąpienie Lael Brainard z zarządu FED, w która podczas wykładu w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku dała do zrozumienia, że należy zaczekać z dalszymi podwyżkami stóp, dopóki FED nie będzie bardziej pewny tego, że inflacja zaczyna ponownie odbijać i zmierzać w stronę celu. Poparła jednak rozpoczęcie procesu redukcji bilansu FED już podczas wrześniowego posiedzenia Banku.

USA/HURAGAN IRMA: We wtorek osiągnął najwyższą, piątą kategorię. Gubernator stanu Floryda wprowadził stan wyjątkowy, żywioł może uderzyć już w najbliższą sobotę.

Opinia: Wczoraj po południu pisałem, że słowa „gołębiej” Lael Brainard z zarządu FED mogą zainicjować spekulacje dotyczące możliwej rewizji wykresu pl-dot (oczekiwań członków FED dotyczących przyszłej „trajektorii” stóp procentowych), jeżeli pojawią się podobne głosy. Zaledwie chwilę później agencje opublikowały słowa kolejnego „gołębia” Neel’a Kashkari’ego, który publicznie zastanawiał się nawet, czy ostatnie podwyżki stóp były właściwe (to jednak aż tak nie szokuje, gdyż jako jedyny głosował ostatnio przeciwko linii FED na posiedzeniach). Dzień zwieńczył Robert Kaplan, który staje się coraz bardziej „ostrożny”. Cała trójka jest zgodna, co do tego, że proces ograniczania bilansu FED powinien rozpocząć się „jak najszybciej”, czyli decyzja najpewniej zapadnie już za 3 tygodnie. To jednak za mało, aby wesprzeć dolara (ten tzw. odwrócony proces QE nabierze tempa dopiero za kilkanaście miesięcy). Tymczasem spekulacje dotyczące zmian w wykresie pl-dot, który zostanie opublikowany 20 września wraz z komunikatem FED i innymi projekcjami makro, mogą okazać się szkodliwe dla dolara, jeżeli zaczną być głośne i żyć własnym życiem przez najbliższe 3 tygodnie. Dzisiaj w kalendarzu jest pusto, jeżeli chodzi o planowane wystąpienia członków FED. Uwagę zwrócą jednak dane makro – o godz. 14:30 mamy deficyt handlowy w lipcu (prognoza 44,6 mld USD), a o godz. 16:00 sierpniowy ISM dla usług (szacunki 55,3 pkt., czyli lepiej od lipcowych 53,9 pkt. – warto wspomnieć, że przemysłowy ISM opublikowany w piątek, wypadł dość dobrze) i wreszcie o godz. 20:00 mamy publikacje zapisów z Beżowej Księgi na temat stanu gospodarki w dystryktach FED. Niemniej te dane, nawet, jeżeli byłyby lepsze (mam tu na myśli głównie ISM) mogą zostać pominięte przez rynki, które i tak spodziewają się już gorszych odczytów za wrzesień, a może i też za październik ze względu na zniszczenia spowodowane huraganem Harvey. Tymczasem już w sobotę we Florydę ma uderzyć równie niszczycielska Irma. Wnioski – raczej trudno będzie oczekiwać po posiedzeniu FED z 20 września, jakichś pozytywnych zaskoczeń, prędzej odwrotnie.

Na wykresie koszyka dolara FUSD sytuacja zaczęła się pogarszać. Zeszliśmy poniżej otwarcia białej świecy z ubiegłego tygodnia (92,30 pkt.), co sugeruje ponowny test zeszłorocznego minimum przy 91,86 pkt. Jego złamanie byłoby negatywnym sygnałem, o ile tak zamknąłby się tydzień (w zeszłym tygodniu mimo ustanowienia dołka przy 91,53 pkt., końcówka wyglądała zupełnie inaczej).

Niemniej, jeżeli dolar miałby w najbliższych dniach odbić, to raczej nie za sprawą „własnych” fundamentów, tylko w oparciu o deprecjację drugiej waluty w parze. Tymczasem poza euro, gdzie kluczowy wpływ może mieć odbiór czwartkowych sygnałów z Europejskiego Banku Centralnego (o parze EUR/USD piszę w dalszej części tekstu), trudno wskazać takie scenariusze na innych układach.

Dzisiejsze dane nt. dynamiki PKB w Australii mimo, że nieco słabsze od oczekiwań, to jednak nie wypadły źle w porównaniu z I kwartałem b.r. Nie jest to mocny powód do ogłoszenia deprecjacji AUD. Wczorajszy komunikat ze strony RBA został odebrany neutralnie. Na wykresie dziennym AUD/USD widoczne są próby naruszenia oporu przy 0,7986, co sprawia, że otwiera się droga na tegoroczny szczyt przy 0,8065 (z 27 lipca).

Wizja kolejnej próby rakietowej ze strony reżimu Kim Dzong Una już w najbliższych dniach (wczoraj mieliśmy spekulacje, jakoby reżim przemieszczał rakiety do wyrzutni na zachodzie kraju, a w najbliższą sobotę przypada święto narodowe w KRLD), popycha w górę notowania jena. W relacji USD/JPY jesteśmy zatem znów w rejonie minimów z ostatnich 3-tygodni. Najbliższe mocne wsparcie to rejon 108,26 (minimum z 29 sierpnia), a dalej 108,12 (dołek z 17 kwietnia). Niepokój zaczynają budzić wskazania płynące ze wskaźnika MACD. Złamanie okolic 108,12 może doprowadzić do przyspieszenia przeceny USD/JPY.

Zbliżające się czwartkowe posiedzenie EBC nie inicjuje na razie presji na realizację zysków na euro (wspólna waluta zyskuje dzisiaj we wszystkich układach). To pokazuje, że rynek zdaje się być odporny na spekulacje dotyczące negatywnego wpływu drogiego euro na decyzje EBC ws. wychodzenia z luźnej polityki (zeszłotygodniowe spekulacje Reutersa i Bloomberga). Może być to dowód na to, że nawet wzmianki o drogim euro wygłoszone ze strony szefa EBC nie będą w stanie zainicjować dłuższego ruchu, poza możliwym krótkoterminowym wahnięciem. To mogłyby zmienić dopiero kolejne sygnały, że EBC może nie być gotowy z wypracowaniem konsensusu ws. ograniczania QE na posiedzenie zaplanowane w końcu października. Technicznie powrót ponad poziom dawnego oporu 1,1909 to sygnał, że możemy zaatakować ostatnie szczyty w rejonie 1,1975 i dalej tegoroczną górę przy 1,2069.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.