Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach

Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-08-16 (10:43)

Środowa sytuacja na rynkach dostarczyła dużych emocji inwestorom. Pomimo tego, iż banki centralne interweniowały kolejnymi zastrzykami płynności, na giełdzie nastroje były bardzo nerwowe i przyczyniły się do kolejnej fali wyprzedaży akcji. To co najgorsze wydaje się być jeszcze przed nami bowiem sytuacja na rynkach kredytowych nie unormowała się. W ciągu ostatnich tygodni apetyt inwestorów zmienił się o 180 stopni.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł już o ponad 1000 punktów .Inwestorzy zamykają ryzykowne pozycje jako że wzrasta awersja do ryzyka. Być może w takiej sytuacji Fed zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych we wrześniu, co rynek wycenia już w blisko 100%. Wczorajsze dane pokazały, że licząc rok do roku inflacja CPI w lipcu ukształtowała się na poziomie 2,4%, wobec 2,7% zanotowanych w poprzednim miesiącu. Natomiast jeśli chodzi o inflacje bazową (na którą zwraca uwagę Fed), to pozostała ona na niezmienionym poziomie 2,2%.

Załamanie rynków kredytowych powoli zaczyna mieć wpływ na całą gospodarkę. Wczorajsze dane na temat indeksu nieruchomości podawanego przez NAHB pokazały spadek do 22 punktów w sierpniu. W dniu dzisiejszym uwaga rynku będzie skupiona na danych odnośnie ilości rozpoczętych budów domów oraz ilości wydanych pozwoleń na budowę.

Spodziewamy się, że dolar w dalszym ciągu będzie zyskiwał na wartości wobec obecnej sytuacji. Duże ruchy na rynkach akcji będą przyczyniały się do dalszej likwidacji carry-trade’a oraz osłabienia walut rynków wschodzących.

EURPLN

Eurozłoty od początku tego tygodnia w większym stopniu zaczął reagować na to, co dzieje się na rynkach światowych. Jak dotąd relatywnie silna waluta polska, na skutek globalnego wzrostu awersji do ryzyka i wychodzenia z bardziej ryzykownych aktywów zaczęła tracić na wartości. Obecnie można już nawet powiedzieć zmianie sentymentu. EURPLN wybił sie z trójkata na wykresie dziennym. Obecnie znajdujemy się na oporze wynikajacym z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to jedynie chwilowe zatrzymanie. Wszelkie ruchy korekcyjne na EURPLN wykorzystywalibyśmy do sprzedaży złotego. Sentyment do naszej waluty pozostaje słaby i dopóki sytuacja na rynkach nie uspokoi się to złoty będzie pozostawał pod presją. Opór wynikajacy z projekcji 127,2% ostatniego ruchu korekcyjnego znajduje się 3,8450.

EURUSD

Obserwowana w ostatnim czasie siła dolara wynikająca głównie z ucieczki inwestorów do bezpiecznych aktywów przyczyniła się do przełamania długoterminowej linii trendu wzrostowego. Słabsze dane na temat PKB ze strefy euro a także obawy związane z kryzysem płynności oddaliły jak na razie oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp w Eurolandzie. Dziś poznamy dane na temat inflacji CPI ze strfey euro, natomiast inflacja HICP oraz inflacja CPI z Niemiec okazały sie zgodne z oczekiwaniami. EURUSD wspiera się obecnie na linii długotreminowego trendu wzrostowego. Dobrą strategią na dziś wydaje się kupno eurodolara z krótkim SL przy linii trendu oraz realizacja zysków w rejonie 1,3450-80, gdzie znów preferowalibysmy krótkie pozycje w EURUSD.

GBPUSD

Funt w dalszym ciągu traci na wartości. Notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii pokazały, że wszyscy członkowie MPC głosowali za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Większość członków podkreśliła, że nie ma stanowczego stanowiska odnośnie tego, czy stopy procentowe powinny być podnoszone dalej. Ostatnio opublikowane dużo słabsze dane na temat inflacji CPI obniżyły oczekiwania co do kolejnej podwyżki.Dziś zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się słabszych danych w związku z tym wobec obecnej sytuacji funt w dalszym ciągu powinien znajdować się pod presją. Przełamana została szybsza linia trendu wzrostowego a przy obecnym słabszym sentymencie do funta ruch spadkowy powinien być kontynuowany. Preferowalibysmy krótkie pozycje w GBPUSD zajmowane na ruchach korekcyjnych. Najblizszą opór wyznacza poziom 1,9970, gdzie na nowo sprzedawalibysmy GBPUSD.

USDJPY

Dolarjen znajduje się pod presją. Dolar pozostaje mocny w stosunku do innych walut, jednak wzrost globalnej awersji do ryzyka przekłada się na wychodzenie z carry-trade’a. Nowe dzienne minima na indeksach akcji ostudziły apetyt inwestorów na ryzyko. Dopiero wybicie z trójkąta zaowocowało silniejszym ruchem spadkowym. Spodziewamy się kontynuacji umocnienia jena w rejony minimum z przełomu lutego i marca na dniach na poziomie 115,15, przy obecnej nerwowości utrzymujacej się na rynkach. Odbicie w rejony 116,60 stanowi dobry poziom do sprzedaży USDJPY. Silny opór widzielibyśmy dopeiro w rejonie 117,20/30.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?