Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach

Coraz bardziej dramatyczna sytuacja na giełdach
Data dodania: 2007-08-16 (10:43) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Środowa sytuacja na rynkach dostarczyła dużych emocji inwestorom. Pomimo tego, iż banki centralne interweniowały kolejnymi zastrzykami płynności, na giełdzie nastroje były bardzo nerwowe i przyczyniły się do kolejnej fali wyprzedaży akcji. To co najgorsze wydaje się być jeszcze przed nami bowiem sytuacja na rynkach kredytowych nie unormowała się. W ciągu ostatnich tygodni apetyt inwestorów zmienił się o 180 stopni.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł już o ponad 1000 punktów .Inwestorzy zamykają ryzykowne pozycje jako że wzrasta awersja do ryzyka. Być może w takiej sytuacji Fed zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych we wrześniu, co rynek wycenia już w blisko 100%. Wczorajsze dane pokazały, że licząc rok do roku inflacja CPI w lipcu ukształtowała się na poziomie 2,4%, wobec 2,7% zanotowanych w poprzednim miesiącu. Natomiast jeśli chodzi o inflacje bazową (na którą zwraca uwagę Fed), to pozostała ona na niezmienionym poziomie 2,2%.

Załamanie rynków kredytowych powoli zaczyna mieć wpływ na całą gospodarkę. Wczorajsze dane na temat indeksu nieruchomości podawanego przez NAHB pokazały spadek do 22 punktów w sierpniu. W dniu dzisiejszym uwaga rynku będzie skupiona na danych odnośnie ilości rozpoczętych budów domów oraz ilości wydanych pozwoleń na budowę.

Spodziewamy się, że dolar w dalszym ciągu będzie zyskiwał na wartości wobec obecnej sytuacji. Duże ruchy na rynkach akcji będą przyczyniały się do dalszej likwidacji carry-trade’a oraz osłabienia walut rynków wschodzących.

EURPLN

Eurozłoty od początku tego tygodnia w większym stopniu zaczął reagować na to, co dzieje się na rynkach światowych. Jak dotąd relatywnie silna waluta polska, na skutek globalnego wzrostu awersji do ryzyka i wychodzenia z bardziej ryzykownych aktywów zaczęła tracić na wartości. Obecnie można już nawet powiedzieć zmianie sentymentu. EURPLN wybił sie z trójkata na wykresie dziennym. Obecnie znajdujemy się na oporze wynikajacym z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to jedynie chwilowe zatrzymanie. Wszelkie ruchy korekcyjne na EURPLN wykorzystywalibyśmy do sprzedaży złotego. Sentyment do naszej waluty pozostaje słaby i dopóki sytuacja na rynkach nie uspokoi się to złoty będzie pozostawał pod presją. Opór wynikajacy z projekcji 127,2% ostatniego ruchu korekcyjnego znajduje się 3,8450.

EURUSD

Obserwowana w ostatnim czasie siła dolara wynikająca głównie z ucieczki inwestorów do bezpiecznych aktywów przyczyniła się do przełamania długoterminowej linii trendu wzrostowego. Słabsze dane na temat PKB ze strefy euro a także obawy związane z kryzysem płynności oddaliły jak na razie oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp w Eurolandzie. Dziś poznamy dane na temat inflacji CPI ze strfey euro, natomiast inflacja HICP oraz inflacja CPI z Niemiec okazały sie zgodne z oczekiwaniami. EURUSD wspiera się obecnie na linii długotreminowego trendu wzrostowego. Dobrą strategią na dziś wydaje się kupno eurodolara z krótkim SL przy linii trendu oraz realizacja zysków w rejonie 1,3450-80, gdzie znów preferowalibysmy krótkie pozycje w EURUSD.

GBPUSD

Funt w dalszym ciągu traci na wartości. Notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii pokazały, że wszyscy członkowie MPC głosowali za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Większość członków podkreśliła, że nie ma stanowczego stanowiska odnośnie tego, czy stopy procentowe powinny być podnoszone dalej. Ostatnio opublikowane dużo słabsze dane na temat inflacji CPI obniżyły oczekiwania co do kolejnej podwyżki.Dziś zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się słabszych danych w związku z tym wobec obecnej sytuacji funt w dalszym ciągu powinien znajdować się pod presją. Przełamana została szybsza linia trendu wzrostowego a przy obecnym słabszym sentymencie do funta ruch spadkowy powinien być kontynuowany. Preferowalibysmy krótkie pozycje w GBPUSD zajmowane na ruchach korekcyjnych. Najblizszą opór wyznacza poziom 1,9970, gdzie na nowo sprzedawalibysmy GBPUSD.

USDJPY

Dolarjen znajduje się pod presją. Dolar pozostaje mocny w stosunku do innych walut, jednak wzrost globalnej awersji do ryzyka przekłada się na wychodzenie z carry-trade’a. Nowe dzienne minima na indeksach akcji ostudziły apetyt inwestorów na ryzyko. Dopiero wybicie z trójkąta zaowocowało silniejszym ruchem spadkowym. Spodziewamy się kontynuacji umocnienia jena w rejony minimum z przełomu lutego i marca na dniach na poziomie 115,15, przy obecnej nerwowości utrzymujacej się na rynkach. Odbicie w rejony 116,60 stanowi dobry poziom do sprzedaży USDJPY. Silny opór widzielibyśmy dopeiro w rejonie 117,20/30.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje

Recesyjne nastroje

2022-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień nowego miesiąca zaczynamy z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Kolejny dzień z rzędu wyłamuje się z tego jen, którego zwyżka jest wyraźniejsza - USDJPY zaczyna oddalać się od okolic 137,00, które nie zostały naruszone. To efekt dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły poniżej bariery 3,00 proc., podczas kiedy jeszcze w połowie czerwca testowały okolice 3,50 proc.), ale nie tylko.
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

2022-07-01 Komentarz rynkowy eToro
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., w kolejnych miesiącach będzie dalej rosnąć. W związku z tym7 lipca RPP ponownie podniesie stopy procentowe, choć nie tak mocno jak zrobiły to banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Polacy na lokatach stracili rekordowe 13,4 proc. rocznie. Czerwiec przyniósł kolejny mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. wobec 13,9 proc. w maju.
Rekordowa inflacja od 25 lat!

Rekordowa inflacja od 25 lat!

2022-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Niestety dzisiaj nie mamy się czym chwalić. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat, a odczyty indeksu PMI dla przemysłu, który pokazuje nam nastroje w gospodarce spada do najniższego poziomu od pandemii. Widać, że sygnały recesji nadchodzą nie tylko zza Oceanu, ale jej widmo jest również obecne w naszym kraju. W odpowiedzi obserwujemy bardzo słabego złotego, w szczególności względem amerykańskiego dolara. Inflacja w Polsce za czerwiec sięgnęła poziomu 15,6% r/r, nieco wyżej od oczekiwań na poziomie 15,5%, ale znacznie powyżej poprzedniego poziomu 13,9% r/r.
Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

2022-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers
W zakończonym właśnie II kwartale br. S&P 500 spadł o 16,45 proc. To najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020, kiedy to panika wywołana wybuchem pandemii COVID-19 sprowadziła S&P 500 o 20 proc. w dół. WIG spadł w II kwartale o 17,45 proc. To również był najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020 (-28,03 proc.). Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły wczoraj drugi kwartał spadkami (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,82 proc., Nasdaq Composite -1,33 proc.), ale pozostawały powyżej poziomów czerwcowych minimów. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy nadal spadały (S&P 500 -0,79 proc. ok. 9:30).
Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

2022-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara pod 1,05 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7039 PLN za euro, 4,4965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6993 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,87% w przypadku papierów 10-letnich. Zakończenie półrocza na rynku przyniosło podbicie aktywności ze strony podaży. Wyraźne spadki na rynkach akcyjnych ciążyły pozostałym klasom aktywów.
COVID powraca?

COVID powraca?

2022-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczorajszy handel na Wall Street przyniósł już umiarkowane zmiany indeksów (względem silnej przeceny z wtorku), o tyle nastroje w Azji nie były najlepsze (poza Chinami, gdzie wsparciem okazały się odczyty indeksów PMI, które powróciły w czerwcu ponad poziom 50 pkt., a w przypadku usług było to dość wyraźne). Pod presją znalazła się giełda w Japonii po tym, jak władze podniosły alert dotyczący COVID po odnotowaniu wyraźnego wzrostu przypadków (o 63 proc. w ciągu tygodnia).
EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

2022-06-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowy poranek przebiega spokojnie. Na rynku walutowym widać nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, który wczoraj radził sobie świetnie. Można więc powiedzieć, że dziś obserwujemy ruch korekcyjny. Amerykańska waluta osłabia się około 0,25% w ujęciu do funta brytyjskiego, jena japońskiego, czy dolara nowozelandzkiego. Korektę obserwujemy też na EURUSD, jednak nie przekracza ona 0,1%. Warto jednak zwrócić uwagę na parę walutową EURCHF, która ponownie spadła dziś poniżej psychologicznego poziomu 1,0000.
EUR/CHF poniżej parytetu

EUR/CHF poniżej parytetu

2022-06-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Para walutowa EUR/CHF kwotowana jest poniżej parytetu. Silny frank to efekt zaskakującego zwrotu SNB w polityce monetarnej, który nastąpił 16 czerwca. Szwajcarski bank centralny to instytucja, która dołączyła do grupy banków centralnych reagujących na globalny szok inflacyjny poprzez podniesienie stóp procentowych. Swoją ostatnią decyzją SNB wyprzedził w działaniu EBC, który zamierza wykonać podobny ruch dopiero w lipcu.
Dolar znów na fali

Dolar znów na fali

2022-06-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyraźne pogorszenie się nastrojów na Wall Street jeszcze wczoraj wieczorem doprowadziło do podbicia dolara na szerokim rynku. Inwestorzy w USA zareagowali nerwowo na słabe dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów Conference Board, odbierając go jako element potwierdzający scenariusz zbliżającej się recesji. Wydaje się jednak, że próby oceny, co do tego czy zobaczymy tzw. twarde lądowanie gospodarki, czy też bardziej łagodne, będzie można postawić dopiero za kilka miesięcy.
Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

2022-06-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Trwający przez miniony tydzień wzrost cen akcji w USA został wczoraj gwałtownie przerwany. W jednym ruchu amerykańskie indeksy skasowały prawie połowę ostatnich wzrostów. S&P 500 stracił 2,01 proc., średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła o 1,56 proc., zaś Nasdaq Composite zniżkował o 2,98 proc. Giełdy Azji i Oceanii w większości podążyły dziś rano śladami amerykańskiego rynku akcji, chociaż skala spadków była tu bardziej umiarkowana. Najsilniej spadał dziś Hang Seng (2,08 proc.) i koreański Kospi (-1,6 proc.).