Rynki pod presją koreańskiej ruletki

Rynki pod presją koreańskiej ruletki
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-08-29 (23:11)

Przebieg wtorkowej sesji został zdominowany przez kolejny pokaz siły w wykonaniu północnokoreańskiego wodza, który obierając na swój cel wody po drugiej stronie wyspy Hokkaido istotnie przyczynił się do odpływu kapitału do mniej ryzykownych aktywów.

Pod koniec dnia obserwuje się wyraźny powrót amerykańskiej waluty do łask. Obecnie na celu sił podażowych EUR/USD znajduje się psychologiczna bariera przy 1,2000. Na brak wrażeń nie mogli narzekać baczni obserwatorzy sytuacji na światowym rynku ropy. Finalnie baryłka West Texas Intermediate kończy dzisiejsze notowania ze stratą rzędu 0,8 proc., tj. przy poziomie 46,20 USD.
W gronie walut G10 topniejącą aprecjację euro (0,2 proc.) przebija szwedzka korona (0,5 proc.), której wtóruje szwajcarski frank (0,4 proc.). Niewielkie umocnienie notuje zagrożona koreańskimi działaniami druga z bezpiecznych przystani. W tym przypadku mowa o jenie, który zyskując 0,1 proc. wypycha parę USD/JPY w okolicę poziomu 109,30. Negatywne przetasowania na rynku ropy naftowej wyraźnie godzą w kanadyjską walutę. Jej 0,3 proc. względem amerykańskiego odpowiednika pozwala wrócić kursowi USD/CAD w okolice oporu przy 1,2550.

Intensyfikacja zagrożeń ze strony Pjongjangu istotnie wpływa na wycenę południowokoreańskiego wona, którego 0,6 proc. deprecjację przebija jedynie argentyńskie peso (-0,8 proc.). Dość dobrą sesję notują natomiast południowoafrykański rand (0,3 proc.) czy chińskie renminbi (0,3 proc.). W przypadku złotego należy mówić o wymazaniu wczorajszej zwyżki, aczkolwiek jego ruch na poziomie 0,2 proc. to niespełna połowa tego, co na przestrzeni dnia odnotował rosyjski rubel (-0,5 proc.). Obecnie EUR/PLN znajduje się przy 4,2630, USD/PLN wraca do 3,5500, a GBP/PLN oraz CHF/PLN notują względną stabilizację przy 4,5900 oraz 3,7300.

W pierwszej połowie dnia uwagę inwestorów próbowały zwrócić wstępne szacunki francuskiego tempa wzrostu za miniony kwartał. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami kwartalna dynamika PKB uplasowała się na poziomie 0,5 proc. przy publikacji nieco niższego przyrostu w ujęciu rok do roku (1,7 proc., konsensus: 1,8 proc.). Głównym motorem wzrostu zostało spożycie indywidualne, które w porównaniu z II kwartałem 2016 roku było wyższe o 2,1 proc. (konsensus: 1,8 proc.). Do zaraportowania wyższego poziomu konsumpcji przyczyniła się rewizja danych za pierwsze trzy miesiące roku o 0,1 pp. do góry (-0,7 proc. kw./kw., poprzednio: -0,8 proc.).

Blisko rynkowych oczekiwań uplasowała się czerwcowa dynamika cen domów w dwudziestu największych miastach USA. Według indeksu S&P Case-Shiller nieruchomości niekomercyjne zdążyły podrożeć o 0,1 proc., utrzymując tym samym roczną zmianę blisko poziomu 5,7 proc. Inwestorzy oczekujący wyraźnego podbicia zmienności przez miarę nastrojów konsumenckich Conference Board musieli obejść się smakiem pomimo wyraźnego przebicia mediany prognoz (120,7 pkt). Odczyt rzędu 122,9 pkt to przede wszystkim zasługa istotnej poprawy oceny bieżącej (151,2 pkt, poprzednio: 145,4 pkt). Efekt fenomenalnych szacunków zniosła rewizja lipcowego wskaźnika, który finalnie uplasował się na poziomie 120,0 pkt wobec uprzednio raportowanych 121,1 pkt.

Na europejskich parkietach wtorkowa sesja stała pod znakiem wyraźnego odpływu kapitału. Miano frankfurckiego antybohatera zyskał ProSiebenSat 1, którego 14,5 proc. przecena nie powinna być traktowana jako pokłosie zmiany rekomendacji przez Goldman Sachs na „neutralnie” z ceną docelową na poziomie 35,50 EUR (obecnie: 27,93 EUR). Powodem tak potężnej zniżki była publikacja noty przez spółkę dotyczącej wyraźnej rewizji przychodów z reklam za 2017 rok, której wydźwięk podbiło dość rozczarowujące sprawozdanie finansowe RTL. Zgodnie z opublikowanymi rachunkami wyników wiodących spółek z branży telewizyjnej można stwierdzić, że dość niepokojące tendencje zaczynają przybierać ogólnoeuropejski charakter i nie napawają one ponadprzeciętnym optymizmem przed raportami za III kwartał. Zniżkę ProSiebenSatu 1 próbowały usilnie niwelować walory Beiersdorfu, które finalnie tracąc 0,1 proc. nie utraciły pozycji lidera wśród komponentów indeksu DAX (-1,5 proc.). Do utrzymania statusu quo przyczyniła się zmiana rekomendacji przez Bankhaus Lampe na „kupuj” z ceną docelową na poziomie 105 EUR (obecnie: 88,54 EUR).

Po wczorajszych obchodach brytyjskiego Święta Bankowego indeks FTSE 100 (-0,9 proc.) z nieco mniejszą stratą. Na czele londyńskiej giełdy ponownie znalazły się spółki z sektora wydobywczego, na czele których uplasował się Randgold Resources (4,6 proc.). Fatalne doniesienia z niemieckiej giełdy istotnie przyczyniły się do zmiany wyceny walorów ITV. Na przestrzeni dnia wyspiarski gigant medialny stracił 4,9 proc. względem piątkowego zamknięcia.

Pomyślnej sesji nie mają również inwestorzy przy Książęcej, którym udało się utrzymać indeks WIG 20 (-1,3 proc.) tuż przy okrągłym poziomie 2 500 pkt. Na czele zestawienia pojawiło się LPP (1,3 proc.), którego wzrosty gonił Eurocash (0,7 proc.) po zmianie rekomendacji przez PKO BP (-1,6 proc.) na „trzymaj”. Na fali zmian cen docelowych znalazł się również KGHM (0,1 proc.), który w trakcie dzisiejszej sesji zyskał ocenę „kupuj” oraz perspektywę dotknięcia poziomu 153 PLN za walor (obecnie: 126,70 PLN). Listę komponentów na warszawskim parkiecie zamknął Bank Zachodni WBK, którego 4,2 proc. przecena okryła cieniem akcje Cyfrowego Polsatu (-3,6 proc.) oraz tracącego 2,6 proc. Lotosu.

W gronie metali najbardziej udaną sesję notuje platyna. Jej 1,1 proc. usilnie goni pallad (1,0 proc.), który okrywa cieniem ruch wykonany przez miedź (0,5 proc.) oraz złoto (0,3 proc.). W przypadku uncji ostatniego z surowców należy mówić o względnej stabilizacji notowań przy poziomie 1 314 USD. W gronie płodów rolnych uwagę zwracały taniejące 3,1 proc. październikowe kontrakty na cukier. Wtorkowe zniżki mają za sobą również takie surowce jak kakao (-2,7 proc.), kawa (-2,0 proc.) czy sok pomarańczowy, którego listopadowe kontrakty tanieją 1,6 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.