Raport ADP pozostawia niepewność w grze

Raport ADP pozostawia niepewność w grze
Podsumowanie dnia TMS Brokers
Data dodania: 2017-08-02 (21:41)

Środowy kalendarz makroekonomiczny należał do względnie spokojnych. Zmienność dolara skutecznie podbiła publikacja raportu ADP, w którym pierwsze skrzypce grała potężna rewizja czerwcowych szacunków (191 tys., poprzednio: 158 tys.). Dzisiejszy odczyt nie napawa ponadprzeciętnym optymizmem przed piątkowym raportem NFP.

Sygnalizowana przez ADP zmiana zatrudnienia na poziomie 178 tys. niewątpliwie rodzi ryzyko rozczarowania rynkowych oczekiwań (183 tys.), które nie należą do ponadprzeciętnie wygórowanych.

Po wtorkowym odreagowaniu pasmo deprecjacji kontynuuje szwajcarski frank, który tracąc 0,3 proc. do amerykańskiego dolara zamyka zestawienie walut państw G10. Zakładnikiem słabszych danych z rynku pracy stało się kiwi. Do wyraźnego przetasowania sentymentu przyczyniła się niższa dynamika zatrudnienia (-0,2 proc. kw./kw., konsensus: 0,7 proc.), która spycha na koniec dnia NZD/USD do poziomu 0,7450. Podtrzymanie względnie wysokich poziomów przez ropę naftową sprzyja norweskiej koronie. Jej 0,8 proc. zrównuje się ze zwyżką euro (0,8 proc.), które w trakcie dzisiejszej sesji zdołało uplasować się nad kolejnym z okrągłych poziomów. Na rynku spekuluje się, że wyjście nad 1,1900 przyczyniło się do ustawienia zleceń sprzedaży w okolicach maksimów z 5 stycznia 2015 roku, tj. przy 1,2007.

W koszyku Emerging Markets udaną sesję notują waluty państw Europy Środkowo-Wschodniej z czeską koroną (0,8 proc.) na czele. Zdecydowanie mniej spektakularne umocnienie notuje południowoafrykański rand, który na przestrzeni dnia zdołał umocnić się o 0,4 proc. względem amerykańskiej waluty. Deprecjację względem dolara kontynuuje rosyjski rubel (-0,4 proc.) będący zakładnikiem sankcji nałożonych przez Donalda Trumpa, prezydenta USA. Na koniec dnia złoty (0,7 proc.) znajduje się w górnej części zestawienia. Obecnie para USD/PLN osuwa się do 3,5780, EUR/PLN wraca do 4,2570, CHF/PLN schodzi poniżej 3,6980, a GBP/PLN stabilizuje się w okolicach poziomu 4,7400.

Dzisiejsza sesja na europejskich parkietach zakończyła się pod dyktando impulsów spadkowych. Jednym z najmniej tracących głównych indeksów był FTSE 100 (-0,2 proc.), którego zniżkę najsilniej próbował wymazać Old Mutual (2,8 proc.). Na dnie londyńskiej giełdy znalazły się walory Standard Chartered (-6,1 proc.) po publikacji mieszanych wyników za pierwsze półrocze. Uwagę inwestorów wyraźnie zwróciły nieco niższy zysk operacyjny oraz wzmianka dotycząca potencjalnego wpływu ryzyka politycznego na działalność instytucji. Na fali zniżek znalazły się również Rolls-Royce (-3,7 proc.) oraz Rio Tinto (-2,8 proc.). O ile w przypadku pierwszej ze spółek można mówić o przecenie spowodowanej realizacją pokaźnych zysków z wczorajszej sesji, o tyle wycenę drugiej z nich wpłynął wyraźnie niższy wynik z działalności podstawowej oraz doniesienia o planach przejęcia przez Yancoal australijskich aktywów.

Bardziej wyraźne zejście poniżej wczorajszego zamknięcia odnotował frankfurcki DAX (-0,6 proc.). Apetyt na wzrosty starały się narzucić Lufthansa (3,2 proc.), Vonovia (1,2 proc.) oraz Deutsche Post (1,1 proc.), które stały się beneficjentami zmian rekomendacji odpowiednio przez LBBW („trzymaj”, cena docelowa: 19 EUR), Deutsche Bank („kupuj”, cena docelowa: 42 EUR) oraz Commerzbank („kupuj”, cena docelowa: 41 EUR). Na niemieckiej giełdzie do pogorszenia się sentymentu wyraźnie przyczynił się Fresenius (-3,5 proc.) wymazujący z nawiązką wczorajszą zwyżkę. Na dnie zestawienia panowały walory Thyssenkrupp (-3,6 proc.) po wypowiedzi członków zarząd w sprawie potencjalnego podziału spółki jako alternatywy dla układu z indyjską spółką TATA.

W gronie komponentów CAC 40 (-0,4 proc.) najmocniejszą przecenę odnotowały akcje Société Générale (-4,0 proc.) po publikacji niezbyt satysfakcjonujących wyników za miniony kwartał. Uwagę inwestorów zwrócił spadek przychodów z tytułu obrotu obligacjami, walutami oraz towarami o 6,8 proc. Przy Książęcej na dole stawki również znalazły się instytucje kredytowe, aczkolwiek ich spadki należy tłumaczyć publikacją przez Kancelarię Prezydenta projektu ustawy o kredytach walutowych. Najsilniej tracącą spółką w indeksie WIG 20 (-0,9 proc.) był posiadający potężną ekspozycję mBank (-4,3 proc.), nad którym uplasowały się akcje PKO Banku Polskiego (-3,5 proc.) oraz Banku Zachodniego WBK (-1,7 proc.). Przecenę walorów spółek z sektora bankowego próbowały łagodzić PZU (1,8 proc.) oraz kontynuująca swoje wzrosty po ostatniej publikacji fenomenalnych wyników Orange Polska (1,8 proc.).

W gronie surowców istny roller-coaster zapewniają ceny ropy na światowej giełdzie. Pod koniec dnia baryłka West Texas Intermediate plasuje się przy poziomie 49,40 USD, tym samym notując 0,5 proc. zwyżkę względem wczorajszego zamknięcia. Wyraźnie udaną sesję mają za sobą sierpniowe kontrakty na kakao (2,8 proc.), których zwyżka okryła cieniem wzrosty kawy (1,3 proc.), soku pomarańczowego (1,2 proc.) oraz bawełny (1,2 proc.). Zdecydowanie bliżej kreski plasują się metale. Swoją wczorajszą passę kontynuuje platyna (0,5 proc.), która odskakuje wycenianej po 1 270,10 USD uncji złota (0,1 proc.). Niewielkie wzrosty dotyczą również palladu (0,1 proc.) oraz miedzi (0,1 proc.). Na koniec dnia spadkową korektę utrzymuje srebro (-0,2 proc.), które walczy o utrzymanie poziomu 16,69 USD.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.