Dolar ofiarą domykania pozycji

Dolar ofiarą domykania pozycji
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-07-31 (23:31)

Wobec dzisiejszej słabości dolara dość obojętnie przechodzi jego kanadyjski odpowiednik, którego 0,5 proc. deprecjacja winduje parę USD/CAD w okolice poziomu 1,2480. Obecnie liderem koszyka G10 jest euro (0,6 proc.), za którym plasuje się zyskująca 0,4 proc. korona szwedzka. Pod koniec dnia nieco skromniejsze umocnienie notują japoński jen (0,2 proc.) oraz szwajcarski frank (0,2 proc.).

Dość pomyślne notowania mają za sobą waluty państw Europy Środkowo-Wschodniej. Królem regionu pozostaje węgierski forint, który zyskał względem dolara 0,7 proc. W gronie walut Emerging Markets dość silną przecenę notuje rosyjski rubel (-0,6 proc.), którego zniżkę przebija południowoafrykański rand (-1,3 proc.). W przypadku złotego (0,4 proc.) należy mówić o względnie udanym poniedziałku. Na koniec dnia para EUR/PLN balansuje przy poziomie 4,2600, USD/PLN przy 3,6050, GBP/PLN przy 4,7530, a CHF/PLN osuwa się do 3,7290.

W trakcie sesji azjatyckiej uwagę inwestorów usilnie próbowały zwrócić solidne wskazania japońskiej produkcji przemysłowej za czerwiec (4,9 proc., konsensus: 4,8 proc.) oraz chińskiego indeksu PMI dla sektora przemysłowego (51,4 pkt, konsensus: 51,5 pkt). Na Starym Kontynencie inicjatywę przejęły dane dotyczące lipcowej dynamiki cen w Eurolandzie, które w przypadku wskaźnika bazowego zaskoczyły oczekiwania analityków (1,2 proc., konsensus: 1,1 proc.). Zgodnie z przewidywaniami ankietowanych uczestników rynku uplasowała się wstępna inflacja HICP, notująca w ujęciu rok do roku przyrost na poziomie 1,3 proc. Przed powyższą publikacją dawkę rozczarowania zapewniła niemiecka sprzedaż detaliczna, która w czerwcu spowolniła do 1,5 proc. r/r (konsensus: 2,7 proc.). Swoje pięć minut miała również polska gospodarka. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami inflacja CPI uplasowała się powyżej mediany prognoz. Wstępny szacunek za lipiec wskazuje miesięczny spadek cen konsumenta o 0,2 proc., wynosząc tym samym roczny przyrost do poziomu 1,7 proc.

Poniedziałkowa sesja na europejskich parkietach zakończyła się wyraźnym podziałem sentymentu. Wśród głównych indeksów najsilniej stracił paryski CAC 40 (-0,7 proc.) między innymi za sprawą potężnej przeceny walorów Legrand (-4,5 proc.), które zareagowały na rozczarowujące wyniki za II kwartał oraz podsumowujący je komentarz analityczny banku Morgan Stanley. Po drugiej stronie zestawienia pojawiła się Veolia (2,0 proc.). Na podstawie struktury bilansu można jednoznacznie stwierdzić, że spółka byłaby zdolna do przeprowadzenia szeroko zakrojonego przejęcia konkurencyjnego podmiotu.

Perspektywa zmian w unijnym prawodawstwie dotycząca produkcji energii z wykorzystaniem węgla kamiennego warunkowała wzrosty RWE (1,7 proc.) oraz E.ON-u (1,2 proc.), tj. spółek otwierających frankfurcki indeks DAX (-0,4 proc.). Niewiele niżej znalazła się spółka BASF (1,2 proc.) za sprawą zmian rekomendacji przez analityków. Pomyślne nastroje dotyczą również Beiersdorfu (1,0 proc.), który może osiągnąć zdecydowanie silniejszy wynik dzięki sprzedaży dóbr klasyfikowanych jako luksusowe. Na dole stawki znalazły się między innymi akcje Volkswagena (-1,3 proc.), które są podatne na doniesienia w sprawie naruszenia zapisów dotyczących konkurencji. Na dnie zestawienia królował Deutsche Bank (-2,1 proc.) po zeszłotygodniowym rozczarowaniu przychodami za II kwartał.

W Londynie swoje spadki próbowała wymazać AstraZeneca (2,0 proc.) mająca za sobą publikację fatalnych testów klinicznych sporządzanego leku na raka płuc. W gronie komponentów FTSE 100 (0,1 proc.) jej wzrosty wyraźnie przebiła spółka Severn Trent (4,1 proc.), która stała się beneficjentem zmiany rekomendacji przez RBC. Zestawienie brytyjskich spółek zamykali tytoniowi giganci – Imperial Brands (-5,9 proc.) oraz British American Tobacco (-5,0 proc.) po propozycji FDA dotyczącej ograniczenia nikotyny w sprzedawanych wyrobach. Na dole stawki znalazł się również Rolls-Royce (4,4 proc.), którego władze spółki są dalekie osiągnięcia wolnych przepływów pieniężnych na poziomie 1,3 mld GBP.

Początek tygodnia przy Książęcej należy do stosunkowo udanych, bowiem WIG 20 (0,6 proc.) zdołał powrócić w okolice swoich ostatnich maksimów. Na czele stawki znalazły się spółki z sektora bankowego – najsilniej zyskiwały akcje BZ WBK (3,1 proc.) po zmianie rekomendacji przez Société Générale z ceną docelową na poziomie 382 PLN. Po drugiej stronie zestawienia rządziły walory Orange Polska. Ich 2,0 proc. przecena powinna być utożsamiana z realizacją ostatnich zysków.
W gronie surowców fatalny początek tygodnia notują wrześniowe kontrakty na gaz ziemny, których 5,0 proc. przecena okrywa cieniem słabą sesję soku pomarańczowego (-3,1 proc.). Wśród płodów rolnych zdecydowanie mniej pokaźną zniżkę notują pszenica (-0,7 proc.) oraz kukurydza (-0,6 proc.). Ich spadki skutecznie równoważy październikowy kontrakt na cukier, który zdołał podrożeć 3,8 proc. Wśród metali dość blisko poprzedniego zamknięcia balansuje złoto (-0,2 proc.) wyceniane po 1 267,60 USD za uncję. Lekką zwyżkę notuje srebro (0,2 proc.), które na koniec dnia ponawia atak na poziom 16,80 USD za uncję. Prawdziwy roller-coaster mają za sobą ceny ropy. Obecnie baryłka West Texas Intermediate traci 0,3 proc., tym samym plasując się przy poziomie 49,60 USD.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.