Dolar wsparty dzięki decyzji Senatu

Dolar wsparty dzięki decyzji Senatu
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-07-26 (11:53)

Kluczowe informacje z rynków: USA: Senat stosunkiem głosów 51:50 (dzięki tzw. decydującemu głosowi prezydenta Mike Pence’a – tzw. tie-break vote) przegłosował uchylenie ustawy Obamacare i przejściem do prac (możliwy będzie szereg poprawek) nad nową ustawą zdrowotną opracowaną przez Republikanów.

USA/FED: W wywiadzie opublikowanym przez Wall Street Journal, prezydent Trump dał do zrozumienia, że na krótkiej liście do objęcia stanowiska szefa FED na kolejną kadencję (od lutego 2018 r.), poza obecną szefową Janet Yellen, jest też główny doradca ekonomiczny Białego Domu, Gary Cohn, oraz inne osoby, których nazwisk nie chciał obecnie wymienić. Warto pamiętać też o tym, że w składzie FED mamy trzy wakaty do obsadzenia, z czego jeden najpewniej zostanie objęty przez Randala Quarlesa, który przechodzi procedurę przesłuchań w Kongresie.

AUSTRALIA: Rozczarowanie odczytem inflacji CPI za II kwartał, która wzrosła o 0,2 proc. k/k i 1,9 proc. r/r (szacowano 0,4 proc. k/k i 2,2 proc. r/r). Niemniej tzw. inflacja ważona (trimmed mean) wypadła zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 0,5 proc. k/k i 1,8 proc. r/r. Agencje odnotowały też wypowiedź prezesa RBA (Lowe), który dał do zrozumienia, że nie widzi potrzeby podążania za innymi bankami centralnymi w kwestii zmian w polityce monetarnej, a rynek niewłaściwie zinterpretował ostatnią dyskusję podczas posiedzenia, która dotyczyła neutralnego poziomu stopy procentowej. Powtórzył też swoje preferencje dotyczące niższego kursu AUD.

JAPONIA: Wiceprezes Banku Japonii (Nakaso) powtórzył, że wciąż jest daleka droga do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. i tym samym Bank jest zobowiązany użyć dostępnych narzędzi, w celu realizacji tego założenia.

WIELKA BRYTANIA: PKB w II kwartale rósł zgodnie z założeniami (0,3 proc. k/k i 1,7 proc. r/r), jak pokazały opublikowane dzisiaj wstępne dane.

Opinia: Wczoraj wskazywaliśmy na pewne tendencje na wykresach koszyka dolara FUSD (brak zejścia poniżej poniedziałkowego minimum), oraz benchmarku dla 10-letnich treasuries, czyli FNOTE10. Motorem do odbicia dolara, jakie obserwujemy teraz, jest wyraźne odbicie rentowności obligacji, czyli ruch w dół na FNOTE10. To z kolei może być wynikiem korzystnej informacji, jaka napłynęła wczoraj w Senatu. Piłka znalazła się po stronie Trumpa, po tym jak głosem wiceprezydenta Pence’a udało się uchylić ustawę Obamacare i przejść do prac nad nowym dokumentem. Biały Dom dopiął zatem swojego celu, jakim było „przepchnięcie” tych kwestii jeszcze przed sierpniową przerwą wakacyjną. Pozwala to na bardziej optymistyczne spojrzenie dotyczące ustaw podatkowych i gospodarczych, jakie będą procedowane jesienią, a które zdaje się zostały już nieco zapomniane przez rynki. Temat ten – jeżeli zostanie dobrze poprowadzony wizerunkowo, może wesprzeć dolara.

Dzisiaj tematem numer jeden będzie oczywiście wieczorny komunikat FED. Oczekiwania dotyczące grudniowej podwyżki pozostają w okolicach 47 proc. (model CME FEDWatch), ale jeżeli Rezerwa umiejętnie poprowadzi dzisiaj swój przekaz, to mają szanse wyjść ponad poziom 50 proc. Rynek będzie uważnie przyglądał się treści komunikatu, pod kątem jego ewentualnych zmian. Wydaje się, że FED powinien potwierdzić wolę rozpoczęcia procesu redukcji 4,5 bln bilansu i niewykluczone, że wskazać też termin – wrzesień 2017 r., gdyż szczegóły jak miałby on wyglądać były już prezentowane w czerwcu. Druga kwestia to opis gospodarczych perspektyw, zwłaszcza podejścia do inflacji – nie wydaje się, aby FED miał porzucić swoją determinację co do skali podwyżek stóp w przyszłości, tym samym najpewniej ponownie zobaczymy sformułowania sugerujące, że ostatnia słabość w danych powinna być przejściowa. Oczywiście – słowa powinny zostać podparte faktami (lepszymi danymi), ale to może wystarczyć do sprowokowania korekcyjnego odbicia dolara.

Zwłaszcza, że pewną słabość widać na innych rynkach. Przedstawiciel Banku Japonii potwierdził, że „gołębie” nastawienie w polityce pozostaje kluczowe, co sprawiło, że USD/JPY ponownie „flirtuje” z poziomem 112,00, po tym jak wczoraj doszło do zmiany krótkoterminowego trendu spadkowego.

Słabsze dane nt. inflacji CPI w II kwartale, a także „gołębie” sformułowania ze strony szefa RBA, pchnęły w dół kurs AUD/USD. Układ techniczny tej pary zdaje się zapowiadać korektę – minimum do 0,7834, gdzie przebiega dawne maksimum z kwietnia ub.r., które zostało złamane w zeszłym tygodniu.Ciekawie zaczyna wyglądać też EUR/USD – czy wczorajszy ruch do 1,1711, był realizacją scenariusza testu okolic 1,1713 (szczytu z 2015 r.) i tym samym wypełnienia impulsu wzrostowego obserwowanego w ostatnich miesiącach? Niewykluczone, chociaż dopiero trwałe zejście poniżej 1,1615 (górka z maja ub.r.) bardziej uwiarygodni ten scenariusz.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.