Dolar wytraca krótkoterminowy impet wzrostowy

Dolar wytraca krótkoterminowy impet wzrostowy
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2017-06-21 (11:31)

USA: Zdaniem Roberta Kaplana z FED (z prawem głosu w FOMC w tym roku) wzrost gospodarczy w 2017 r. wyniesie 2 proc., a inflacja powinna powrócić na ścieżkę wzrostu po ostatnim osłabieniu jej dynamiki. Niemniej warto zaczekać na więcej dowodów mogących potwierdzać taki scenariusz. Dodał, że ma pewne obawy odnośnie zachowania się krzywej rentowności obligacji.

Agencje odnotowały też słowa spikera Izby Reprezentantów, który dał do zrozumienia, że Republikanie są zdeterminowani, aby przyjąć ustawy podatkowo-gospodarcze prezydenta Donalda Trumpa jeszcze w tym roku. Ryan dodał, że to pozwoli na przyspieszenie wzrostu gospodarczego do ponad 3 proc. rocznie. Tymczasem Republikanie mają powody do politycznego świętowania – w wyborach uzupełniających w stanie Georgia Karen Handel pokonała Demokratę Jona Ossoffa z przewagą 4 p.p.

Wielka Brytania: Sky News podaje, że grupa co najmniej 30 parlamentarzystów z Partii Konserwatywnej wyraziła stanowczy sprzeciw wobec sytuacji w której negocjacje ws. Brexitu mogłyby zostać zerwane (co dopuszcza rząd premier May, gdyby negocjowane warunki nie były do zaakceptowania). Ich zdaniem byłoby to szkodliwe dla gospodarki. Z tego też powodu oczekują, że uda się porozumieć ws. kilkuletniego okresu przejściowego dla dopracowania nowych warunków współpracy z UE (w tym czasie Wielka Brytania nadal pozostawałaby w Europejskim Obszarze Gospodarczym). Te spekulacje pojawiły się w dniu, kiedy premier May ma oficjalnie zaprezentować program działań swojego mniejszościowego rządu (wystąpienie rozpocznie się o godz. 12:30). Z kolei o godz. 13:00 zaplanowano wystąpienie głównego ekonomisty BOE, Andy’ego Haldane’a.

Opinia: Wprawdzie Evans i Kaplan z FED byli bardziej ostrożni w opiniach, dając do zrozumienia, że potrzeba będzie dowodów (a więc i czasu), aby przekonać się, że ostatni spadek inflacji jest krótkoterminowy, to przemawiający wcześniej we wtorek Fischer i Rosengren dali do zrozumienia, że utrzymywanie zbyt niskiego poziomu stóp procentowych może kreować nowe, niepotrzebne ryzyka systemowe w gospodarce. Reasumując – dolar utrzymuje się na fali, chociaż będzie potrzebował nowych impulsów. Takimi mogą być chociażby oczekiwania związane z reformami gospodarczymi Donalda Trumpa, o których rynek już nieco zapomniał. Tymczasem spiker Izby Reprezentantów dał wczoraj do zrozumienia, że Republikanie są mocno zdeterminowani do tego, aby zrealizować te obietnice jeszcze w tym roku. Niewątpliwie zwycięstwo ich kandydata w wyborach uzupełniających do Kongresu w Georgii pokazuje, że ubiegłoroczny kredyt zaufania ze strony społeczeństwa jeszcze się nie wyczerpał – to może dać motywację do działań, zwłaszcza, że kolejne, powszechne wybory do Kongresu są zaplanowane na listopad przyszłego roku. Jeżeli Republikanie poważnie myślą o utrzymaniu swojej pozycji, albo i też zwiększeniu stanu posiadania, to powinni zrealizować polityczne obietnice, ale tak, aby przeciętny obywatel je odczuł (czyli nie na 2 miesiące przed wyborami).

Ważne dane makro z USA napłyną dopiero w przyszłym tygodniu, oraz w kolejnym (na początku lipca). Dzisiaj uwagę przykują dane nt. dynamiki sprzedaży domów na rynku wtórnym z godz. 16:00.

Na dziennym układzie koszyka FUSD widać, że sytuacja strony popytowej dalej się poprawia, ale kluczowy rejon oporu przy 97,70 pkt. nie został jeszcze naruszony. To sprawia, że nie można odrzucić scenariusza w którym podaż na dolarze spróbuje uderzyć mocniej za jakiś czas (będzie to tłumaczone chociażby niepewnością, co do „jakości” danych makro, jakie będą publikowane).

Zwłaszcza, że wciąż brakuje stosownego sygnału ze strony rynku długu – wykres FNOTE10 będący benchmarkiem dla 10-letnich obligacji rządu USA nie dał jeszcze sygnału sprzedaży. Spadek cen, oznaczałby wzrost rentowności i tym samym był dodatkowym argumentem za wzrostem dolara.

Ostatnio ciężkie dni ma funt, któremu ciąży kumulacja wielu czynników. Po pierwsze polityka. Negocjacje ws. Brexitu rozpoczęły się w poniedziałek i będą długie, żmudne i trudne. Tymczasem pozycja polityczna premier May systematycznie słabnie. Porozumienia z północnoirlandzkimi unionistami z DUP nadal nie ma, co sprawia, że rząd ma faktyczną mniejszość i jest słaby. Dodatkowo May rośnie opozycja we własnej partii, która stanowczo sprzeciwia się scenariuszowi walki o tzw. „hard Brexit”, co teoretycznie jest pozytywne, ale praktycznie nie do końca (ryzyko chaotycznych negocjacji ze względu na wewnętrzną walkę polityczną). W tym kontekście kluczowe może okazać się jej dzisiejsze wystąpienie w parlamencie – czy May spuści z tonu? Byłoby to dobrze odebrane przez rynek. Druga sprawa to oczekiwania związane z podwyżkami stóp. Te w ubiegłym tygodniu wzrosły po tym jak aż 3 członków MPC głosowało za takim ruchem, ale wczoraj szef Banku Anglii twardo je uciął. Dodatkowo pojawiły się spekulacje związane z ratingiem (S&P mógłby go obniżyć obawiając się o losy Brexitu).

Wykres dzienny GBP/USD pokazuje, że próbujemy teraz odbijać się od wsparcia, które stanowi dolne ograniczenie kanału spadkowego rysowanego od końca drugiej dekady maja b.r. Przestrzeń do ewentualnego odreagowania nie jest jednak duża.

Z kolei EUR/USD zdaje się na razie bronić strefy wsparcia rozciągającej się od 1,1100 do 1,1120. W przypadku próby odbicia mocny opór to okolice 1,1160, a dalej psychologiczne rejony 1,12.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

Inwestorzy reagują na napięcia i konkurencję Nvidia

11:04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje NVIDIA (NVDA) spadły w poniedziałek o 4.18% do poziomu 136.02 USD, mimo że główne indeksy giełdowe odnotowały wzrosty (S&P 500 wzrósł o 0.30%, a Dow Jones o 0.99%). Był to drugi z rzędu dzień spadków dla NVIDIA, a jej kurs akcji pozostaje 16.87 USD poniżej 52-tygodniowego maksimum. Wolumen handlu wyniósł 326.5 mln akcji, co znacząco przekracza średnią z ostatnich 50 dni na poziomie 246.7 mln. Dell Technologies przygotowuje się do publikacji raportu kwartalnego, który ma rzucić światło na trendy związane z popytem na rozwiązania AI.
Trump straszy, dolar zyskuje

Trump straszy, dolar zyskuje

11:03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Cofnięcie się dolara po weekendowych informacjach o nominacji rynkowego praktyka, Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu USA było krótkie. Donald Trump szybko rozwiał nadzieje, że nowa polityka celna mogłaby być wdrażana etapowo - zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji będzie nałożenie 25 proc. ceł na import z Meksyku i Kanady, oraz zapowiedział dodatkowe 10 proc. cło (ponad to, co już planuje) na towary z Chin.
Złoty znów zaczyna tracić

Złoty znów zaczyna tracić

11:02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poniedziałek był okresem odreagowania złotego i to dość wyraźnego - dolar spadł w okolice 4,10 zł, a euro 4,30 zł. Inwestorzy dobrze przyjęli informację o nominacji Scotta Bessenta na stanowisko Sekretarza Skarbu w nowej administracji Donalda Trumpa i dolar cofnął się po silnych zwyżkach z ostatnich dni. Rynki miały nadzieję, że rynkowy praktyk, jakim jest Bessent, będzie tonował część radykalnych pomysłów prezydenta dotyczących polityki gospodarczej.
Trump straszy nowymi cłami

Trump straszy nowymi cłami

08:21 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

2024-11-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.